Grad Kraljevo, NSZ, predstavnici obrazovnih institucija i privrede
Zajedno do rešenja
Kraljevo | Događaj, 30. септембар 2016.
U sali Gradske uprave grada Kraljeva održana je promocija usluga Centra za informisanje i profesionalno savetovanje (CIPS), a bilo je reči i o drugim aktivnostima na polju podsticanja zapošljavanja.
Sastanku organizovanom na inicijativu Filijale Kraljevo NSZ prisustvovao je gradonačelnik Predrag Terzić, direktorka Filijale Kraljevo NSZ Snežana Prelić, predstavnici Školske uprave grada Kraljeva, RPK - Odbor za obrazovanje i stručno usavršavanje, Kancelarije za mlade, Službe za upravljanje projektima i lokalno-ekonomski razvoj Raškog i Moravičkog okruga, direktori osnovnih i srednjih škola grada Kraljeva.
Gradonačelnik je pozdravio inicijativu lokalne filijale za zapošljavanje da se promovišu usluge CIPS-a, po projektu IPA 2012, i istakao značaj profesionalne orijentacije kao veoma važnog procesa za one koji biraju zanimanje. Aktivnosti CIPS-a podrazumevaju pružanje informacija o svetu rada, izboru zanimanja, planiranju karijere i zapošljavanju, kao i planiranje i organizaciju sajmova profesionalne orijentacije.
„CIPS sprovodi niz aktivnosti čiji je cilj pomoć prilikom odlučivanja o kreiranju profesionalnog puta, tj. pomoć mladima kod odlučivanja o izboru daljeg obrazovanja, profesije, zaposlenja i drugih pitanja u vezi sa karijerom“ - rekla je direktorka Filijale Kraljevo Snežana Prelić i pozvala Školsku upravu i direktore škola da planiraju i organizuju posete učenika srednjih i osnovnih škola CIPS-u u narednom periodu. Od početka rada usluge CIPS-a u Kraljevu je koristilo više od 150 lica.
Na sastanku je bilo reči i o organizaciji Sajma visokog obrazovanja, s obzirom da je prošlogodišnji sajam imao veoma dobre rezultate u promociji visokoobrazovnih institucija. Dogovoreno je da manifestacija bude organizovana do kraja oktobra, a nosilac organizacije biće Kancelarija za mlade grada Kraljeva, uz aktivno učešće NSZ.
Učesnici skupa razgovarali su i o traženim zanimanjima na lokalnom, regionalnom i inostranom tržištu rada, kroz promociju migracionih servisnih centara. Utvrđeni su i predlozi obrazovnih profila potrebnih lokalnom tržištu rada, kao moguća priprema za izradu predloga upisne politike u narednoj godini.
Prema Nacionalnoj strategiji zapošljavanja za period od 2011. do 2020. godine, razvoj stručnog obrazovanja i obuka treba da dovede do povećanja zapošljivosti radne snage i usklađenosti ponude i potražnje, usklađenosti sistema obrazovanja i obuka sa potrebama tržišta rada, boljeg pristupa doživotnom učenju, posebno za ugrožene grupe. Nacrt strategije razvoja preduzetništva i konkurentnosti za period od 2014. do 2020. godine predviđa uključivanje praktičnog rada i radne prakse u nastavne programe stručnih škola, u što većoj meri, kako bi mladi na tržište rada izašli sa već primenljivim znanjima.
Takođe, govorilo se o sprovođenju aktivnosti po osnovu Memoranduma o saradnji između Help-Hilfe zur Selbsthilfe e.V, NSZ i Grada Kraljeva, kroz pilot-projekat - Komponenta 2 - „Povećanje zapošljivosti mladih putem profesionalne obuke kroz praksu na poslu“. U ovoj komponenti projekta, 20 mladih ljudi sa završenom srednjom stručnom školom (od 18 do 21 godine), 1. oktobra završava radnu praksu kod poslodavaca, koja je trajala 6 meseci. U radnom odnosu ostaće 14 lica, a poslodavci će dobiti grant za direktnu kupovinu opreme za rad.
Istaknuta je neophodnost uvođenja dualnog obrazovanja, koje treba prilagoditi potrebama Srbije, ali i lokalne zajednice, kroz partnerstvo između obrazovnih institucija i poslodavaca u privatnom sektoru.