Град Краљево, НСЗ, представници образовних институција и привреде
Заједно до решења
Краљево | Догађај, 30. септембар 2016.
У сали Градске управе града Краљева одржана је промоција услуга Центра за информисање и професионално саветовање (ЦИПС), а било је речи и о другим активностима на пољу подстицања запошљавања.
Састанку организованом на иницијативу Филијале Краљево НСЗ присуствовао је градоначелник Предраг Терзић, директорка Филијале Краљево НСЗ Снежана Прелић, представници Школске управе града Краљева, РПК - Одбор за образовање и стручно усавршавање, Канцеларије за младе, Службе за управљање пројектима и локално-економски развој Рашког и Моравичког округа, директори основних и средњих школа града Краљева.
Градоначелник је поздравио иницијативу локалне филијале за запошљавање да се промовишу услуге ЦИПС-а, по пројекту ИПА 2012, и истакао значај професионалне оријентације као веома важног процеса за оне који бирају занимање. Активности ЦИПС-а подразумевају пружање информација о свету рада, избору занимања, планирању каријере и запошљавању, као и планирање и организацију сајмова професионалне оријентације.
„ЦИПС спроводи низ активности чији је циљ помоћ приликом одлучивања о креирању професионалног пута, тј. помоћ младима код одлучивања о избору даљег образовања, професије, запослења и других питања у вези са каријером“ - рекла је директорка Филијале Краљево Снежана Прелић и позвала Школску управу и директоре школа да планирају и организују посете ученика средњих и основних школа ЦИПС-у у наредном периоду. Од почетка рада услуге ЦИПС-а у Краљеву је користило више од 150 лица.
На састанку је било речи и о организацији Сајма високог образовања, с обзиром да је прошлогодишњи сајам имао веома добре резултате у промоцији високообразовних институција. Договорено је да манифестација буде организована до краја октобра, а носилац организације биће Канцеларија за младе града Краљева, уз активно учешће НСЗ.
Учесници скупа разговарали су и о траженим занимањима на локалном, регионалном и иностраном тржишту рада, кроз промоцију миграционих сервисних центара. Утврђени су и предлози образовних профила потребних локалном тржишту рада, као могућа припрема за израду предлога уписне политике у наредној години.
Према Националној стратегији запошљавања за период од 2011. до 2020. године, развој стручног образовања и обука треба да доведе до повећања запошљивости радне снаге и усклађености понуде и потражње, усклађености система образовања и обука са потребама тржишта рада, бољег приступа доживотном учењу, посебно за угрожене групе. Нацрт стратегије развоја предузетништва и конкурентности за период од 2014. до 2020. године предвиђа укључивање практичног рада и радне праксе у наставне програме стручних школа, у што већој мери, како би млади на тржиште рада изашли са већ применљивим знањима.
Такође, говорило се о спровођењу активности по основу Меморандума о сарадњи између Help-Hilfe zur Selbsthilfe е.V, НСЗ и Града Краљева, кроз пилот-пројекат - Компонента 2 - „Повећање запошљивости младих путем професионалне обуке кроз праксу на послу“. У овој компоненти пројекта, 20 младих људи са завршеном средњом стручном школом (од 18 до 21 године), 1. октобра завршава радну праксу код послодаваца, која је трајала 6 месеци. У радном односу остаће 14 лица, а послодавци ће добити грант за директну куповину опреме за рад.
Истакнута је неопходност увођења дуалног образовања, које треба прилагодити потребама Србије, али и локалне заједнице, кроз партнерство између образовних институција и послодаваца у приватном сектору.