Zaposlite osobu sa invaliditetom
Radi stvaranja uslova za ravnopravno uključivanje osoba sa invaliditetom na tržište rada, a u skladu sa Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, regulisane su sledeće oblasti: podsticanje zapošljavanja osoba sa invaliditetom, procena radne sposobnosti, profesionalna rehabilitacija, obaveza zapošljavanja, uslovi za osnivanje i delovanje preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, radnih centara i socijalnih preduzeća, kao i druga pitanja od značaja za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom.
Zakonska regulativa
Zakonska i podzakonska akta koja regulišu oblast profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba sa invaliditetom
- Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom („Sl. Glasnik RS“, br. 36/09, 32/13)
- Pravilnik o načinu praćenja izvršavanja obaveze zapošljavanja osoba sa invaliditetom i načinu dokazivanja izvršavanja te obaveze („Sl. Glasnik RS“, br. 101/16 )
- Pravilnik o bližim uslovima, kriterijumima i standardima za sprovođenje mera i aktivnosti profesionalne rehabilitacije („Sl. Glasnik RS“, br.112/09)
- Pravilnik o kriterijumima, načinu i drugim pitanjima od značaja za sprovođenje mera aktivne politike zapošljavanja („Sl.glasnik RS“, br. 102/15, 5/17, 9/18)
- Zakon o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti („Sl.glasnik RS“, br. 36/09, 88/10, 38/15 i 113/17-dr.zakon)
- Pravilnik o bližem načinu, troškovima i kriterijumima za procenu radne spsobnosti i mogućnosti zaposlenja ili održanja zaposlenja osoba sa invaliditetom („Sl. glasnik RS“, br. 36/10, 97/13)
U cilju podsticanja zapošljavanja osoba sa invaliditetom Nacionalna služba za zapošljavanje sprovodi mere aktivne politike zapošljavanja koje podrazumevaju stručnu i finansijsku podršku poslodavcima i licima.
Poslodavci mogu istovremeno koristiti više različitih mera u skladu sa potrebama i mogućnostima, kao i uslovima za učešće u meri.
Aktuelni javni pozivi/konkursi
Refundacija troškova podrške osobama sa invaliditetom koje se zapošljavaju pod posebnim uslovima:
- Program A) - Refundacija troškova zarade licu angažovanom na pružanju podrške na radnom mestu - radna asistencija
Poslodavac koji zaposli osobu sa invaliditetom kojoj je potrebna stručna podrška na radnom mestu, može ostvariti pravo na refundaciju troškova zarade za lice koje je angažovano na pružanju stručne podrške novozaposlenoj osobi sa invaliditetom, samo za vreme dok pruža stručnu pomoć, a najduže 12 meseci.
Poslodavcu se za lice angažovano na pružanju stručne pomoći refundiraju:
- troškovi isplaćene neto zarade, za pun fond radnih sati, odnosno srazmerno broju radnih sati pružene stručne podrške osobi sa invaliditetom u odnosu na mesečni fond radnih sati, u visini do 50.000 dinara mesečno;
- troškovi pripadajućih poreza i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje.
i/ili
- Program B) - Refundacija primerenih troškova prilagođavanja radnog mesta
Poslodavac koji zaposli osobu sa invaliditetom kojoj je potrebno prilagođavanje radnog mesta može ostvariti pravo na refundaciju primerenih troškova prilagođavanja radnog mesta u jednokratnom iznosu. Pod prilagođavanjem radnog mesta podrazumeva se tehničko i tehnološko opremanje radnog mesta, sredstava za rad, prostora i opreme u skladu sa mogućnostima i potrebama zaposlene osobe sa invaliditetom. Refundacija primerenih troškova prilagođavanja radnog mesta može se odobriti poslodavcu, u jednokratnom iznosu, do 400.000,00 dinara po osobi sa invaliditetom.
Javni konkurs je otvoren od dana objavljivanja do utroška raspoloživih sredstava, a najkasnije do 31.12.2021. godine. Detalje javnog konkursa možete videti ovde >>.
Subvencija zarade za osobe sa invaliditetom bez radnog iskustva
Poslodavac koji na neodređeno vreme zaposli osobu sa invaliditetom bez radnog iskustva, ima pravo na subvenciju zarade za tu osobu, u trajanju od 12 meseci od dana zasnivanja radnog odnosa sa osobom sa invaliditetom.
Subvencija zarade se odobrava na osnovu podnetog zahteva poslodavca, u visini do 75% ukupnih troškova zarade sa pripadajućim doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, ali ne više od iznosa minimalne zarade utvrđene u skladu sa propisima o radu. Subvencija zarade ostvaruje se prema propisima o državnoj pomoći za zapošljavanje osoba sa invaliditetom i drugim propisima o državnoj pomoći.
Javni konkurs je otvoren od dana objavljivanja do utroška raspoloživih sredstava, a najkasnije do 31.12.2021. godine. Detalje javnog konkursa možete videti ovde >>.
Subvencija za zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih
Subvencija se odobrava poslodavcima koji pripadaju privatnom sektoru, u jednokratnom iznosu, radi zapošljavanja nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih, koji se vode na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje.
Visina subvencije je određena stepenom razvijenosti jedinice lokalne samouprave prema mestu zapošljavanja lica, a u skladu sa važećom uredbom Vlade Republike Srbije i iznosi od 240.000,00 do 300.000,00 dinara po licu, ukoliko se zapošljavaju osobe sa invaliditetom.
Javni poziv je otvoren od dana objavljivanja do utroška raspoloživih sredstava, a najkasnije do 30.11.2021. godine. Detalje javnog poziva možete videti ovde >>.
Javni radovi na kojima se angažuju nezaposlene osobe sa invaliditetom
Mera se realizuje u cilju očuvanja i unapređenja radnih sposobnosti, odnosno radno-socijalne integracije osoba sa invaliditetom na tržištu rada, kao i ostvarivanja određenog društvenog interesa. Javni rad sprovodi poslodavac - izvođač javnog rada, koga određuje Nacionalna služba za zapošljavanje na osnovu javnog konkursa.
Maksimalna dužina trajanja javnog rada je četiri meseca, u skladu sa raspoloživim finansijskim sredstvima. Na javnim radovima se radno angažuju najmanje 3 (tri) nezaposlene osobe sa invaliditetom. Ugovorom o privremenim i povremenim poslovima utvrđuje se broj radnih dana za svaku osobu sa invaliditetom uključenu u javni rad.
Javni radovi se mogu sprovoditi u oblastima:
- socijalne zaštite i humanitarnog rada;
- kulturne delatnosti,
- održavanja i obnavljanja javne infrastrukture,
- održavanja i zaštite životne sredine i prirode.
Sredstva namenjena za organizovanje sprovođenja javnih radova koriste se za:
- isplatu naknade za obavljen posao licima, u visini do 22.000,00 dinara po licu, na mesečnom nivou za pun fond radnih časova, odnosno srazmerno vremenu radnog angažovanja na mesečnom nivou, koja se uvećava za pripadajući porez i doprinose za obavezno socijalno osiguranje (navedena naknada obuhvata i troškove dolaska i odlaska sa rada);
- naknadu troškova sprovođenja javnih radova poslodavcu, jednokratno, u visini od 1.000,00 do 2.000,00 dinara po licu;
- naknadu troškova obuke u jednokratnom iznosu od 1.000,00 dinara po angažovanom licu koje je završilo obuku i kojem je izdata potvrda o stečenim kompetencijama.
Javni konkurs je otvoren od dana objavljivanja, a poslednji rok za prijem prijava za učešće na javnom konkursu je 10.05.2021. godine. Detalje javnog konkursa možete videti ovde >>.
Stručna praksa
Stručna praksa podrazumeva stručno osposobljavanje nezaposlenog za samostalan rad u struci za koju je stečeno odgovarajuće obrazovanje, radi obavljanja pripravničkog staža, odnosno sticanja uslova za polaganje stručnog ispita, kada je to zakonom, odnosno pravilnikom predviđeno kao poseban uslov za samostalan rad u struci.
Mera se realizuje bez zasnivanja radnog odnosa. Nacionalna služba za zapošljavanje može da finansira meru u dužini propisanoj zakonom, a najduže 12 meseci.
Tokom trajanja stručne prakse Nacionalna služba za zapošljavanje:
1. angažovanim licima na ime novčane pomoći i troškova prevoza isplaćuje sredstva u ukupnom mesečnom iznosu od:
- 20.000,00 dinara za lica sa trećim i četvrtim nivoom kvalifikacija
- 22.000,00 dinara za lica sa šestim nivoom kvalifikacija i/ili 180 ESPB
- 25.000,00 dinara za lica sa najmanje šestim nivoom kvalifikacija i 240 ESPB
2. vrši obračun i uplatu doprinosa za slučaj povrede na radu i profesionalne bolesti, u skladu sa zakonom.
Javni poziv je otvoren od dana objavljivanja do utroška raspoloživih sredstava, a najkasnije do 30.11.2021. godine. Detalje javnog poziva možete videti ovde >>.
Sticanje praktičnih znanja
Mera podrazumeva sticanje praktičnih znanja i veština nezaposlenog obavljanjem konkretnih poslova kod poslodavca koji pripada privatnom sektoru.
U meru se mogu uključiti nezaposlena lica iz sledećih kategorija:
- lica bez završene srednje škole, odnosno bez kvalifikacija, uključujući i lica koja su završila funkcionalno osnovno obrazovanje odraslih (FOOO),
- lica sa srednjim obrazovanjem koja se nalaze na evidenciji nezaposlenih Nacionalne službe za zapošljavanje duže od 12 meseci, bez obzira na vrstu kvalifikacija i radno iskustvo, a koja nemaju adekvatna i primenljiva znanja, veštine i kompetencije za obavljanje konkretnih poslova.
Prioritet za uključivanje u meru imaju osobe sa invaliditetom i Romi.
Mera se realizuje u trajanju od minimum 3 meseca, u skladu sa dostavljenim programom poslodavca i to kroz zasnivanje radnog odnosa na određeno ili neodređeno vreme.
Poslodavcu za vreme sticanja znanja i veština za rad, Nacionalna služba za zapošljavanje refundira na mesečnom nivou neto minimalnu zaradu lica (za pun fond radnih časova) i pripadajući porez i doprinose za obavezno socijalno osiguranje, u trajanju od 3 ili 6 meseci (u zavisnosti od vrste radnog odnosa).
Javni poziv je otvoren do utroška raspoloživih sredstava, a najkasnije do 30.11.2021. godine. Detalje javnog poziva možete videti ovde >>.
Pripravništvo za mlade sa visokim obrazovanjem
Mera podrazumeva stručno osposobljavanje nezaposlenog za samostalan rad u struci za koju je stečeno visoko obrazovanje, radi obavljanja pripravničkog staža, odnosno sticanja uslova za polaganje stručnog ispita, kada je to zakonom, odnosno pravilnikom predviđeno kao poseban uslov za rad na određenim poslovima, uz zasnivanje radnog odnosa.
Mera se realizuje kod poslodavca koji pripada privatnom sektoru i traje u skladu sa zakonom, odnosno na osnovu akta o organizaciji i sistematizaciji poslova kod poslodavca. Nacionalna služba za zapošljavanje može da finansira meru najduže 12 meseci.
Poslodavcu tokom realizacije mere Nacionalna služba za zapošljavanje refundira na mesečnom nivou neto minimalnu zaradu lica, uvećanu za 20% (za pun fond radnih časova) i pripadajući porez i doprinose za obavezno socijalno osiguranje u trajanju do 9, odnosno 12 meseci.
Javni poziv je otvoren do utroška raspoloživih sredstava, a najkasnije do 30.11.2021. godine. Detalje javnog poziva možete videti ovde >>.
Pripravništvo za nezaposlene sa srednjim obrazovanjem
Mera podrazumeva stručno osposobljavanje nezaposlenog za samostalan rad u struci za koju je stečeno srednje obrazovanje, radi obavljanja pripravničkog staža, odnosno sticanja uslova za polaganje stručnog ispita, kada je to zakonom, odnosno pravilnikom predviđeno kao poseban uslov za rad na određenim poslovima, uz zasnivanje radnog odnosa.
Mera se realizuje kod poslodavca koji pripada privatnom sektoru i traje u skladu sa zakonom, odnosno na osnovu akta o organizaciji i sistematizaciji poslova kod poslodavca, a Nacionalna služba za zapošljavanje učestvuje u finansiranju mere najduže do 6 meseci.
Poslodavcu tokom realizacije mere Nacionalna služba za zapošljavanje refundira na mesečnom nivou neto minimalnu zaradu lica (za pun fond radnih časova) i pripadajući porez i doprinose za obavezno socijalno osiguranje u trajanju do 6 meseci.
Javni poziv je otvoren do utroška raspoloživih sredstava, a najkasnije do 30.11.2021. godine. Detalje javnog poziva možete videti ovde >>.
Obuka na zahtev poslodavca za nezaposlene
Nacionalna služba za zapošljavanje učestvuje u finansiranju programa obuke za nezaposlenog radi sticanja znanja i veština potrebnih za obavljanje poslova na konkretnom radnom mestu, ukoliko na evidenciji nezaposlenih nema lica sa potrebnim znanjima i veštinama, odnosno postojeća znanja i veštine ne odgovaraju potrebama konkretnog radnog mesta.
Mera podrazumeva:
- realizaciju obuke za nezaposlene (obuka za osobe sa invaliditetom se realizuje u skladu sa programom obuke za koju je izdato odobrenje za sprovođenje mera i aktivnosti profesionalne rehabilitacije ministarstva nadležnog za poslove zapošljavanja) i
- zasnivanje radnog odnosa sa najmanje 50% polaznika koji su sa uspehom završili obuku.
Poslodavac može da zasnuje radni odnos sa polaznikom i tokom obuke.
Pravo učešća u realizaciji mere može ostvariti poslodavac pod uslovom da pripada privatnom sektoru odnosno da je preduzeće za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom koje posluje sa većinskim državnim kapitalom.
Tokom trajanja mere, Nacionalna služba za zapošljavanje poslodavcu isplaćuje troškove obuke u visini do 150.000,00 po polazniku. Polazniku obuke – nezaposlenoj osobi sa invaliditetom Nacionalna služba za zapošljavanje isplaćuje:
- troškove prevoza za polaznika i za pratioca, ukoliko je potreban, u visini neoporezivog iznosa ili u visini realnih troškova, ukoliko je to povoljnije;
- mesečnu novčanu pomoć u visini od 20% minimalne zarade utvrđene u skladu sa propisima o radu, ako se obuka izvodi u trajanju od najmanje 100 časova i ako osoba sa invaliditetom nije korisnik novčane naknade za slučaj nezaposlenosti; za obuku u trajanju do 100 časova polazniku se isplaćuje novčana pomoć u visini do 7.000,00 dinara.
- Nacionalna služba za zapošljavanje vrši obračun i uplatu doprinosa za osiguranje za slučaj povrede na radu i profesionalne bolesti u skladu sa zakonom.
Javni poziv je otvoren od dana objavljivanja do utroška raspoloživih sredstava, a najkasnije do 30.11.2021. godine. Detalje javnog poziva možete videti ovde >>.
Obuka za potrebe poslodavca za zaposlenog
Mera se sprovodi radi sticanja dodatnih znanja i veština zaposlenog u cilju unapređenja kompetencija, sticanja nedostajućih znanja, sposobnosti i veština. Cilj mere je održanje zaposlenja kod poslodavca.
Pravo učešća u realizaciji programa obuke na zahtev poslodavca može ostvariti poslodavac koji pripada privatnom sektoru i ima plan usavršavanja zaposlenog sa predlogom izvođača obuke. Nacionalna služba za zapošljavanje može da snosi troškove učešća u finansiranju obuke za zaposlenog, u skladu sa propisima za dodelu državne pomoći.
Javni poziv je otvoren od dana objavljivanja do utroška raspoloživih sredstava, a najkasnije do 30.11.2021. godine. Detalje javnog poziva možete videti ovde >>.