Prvi beogradski sajam srednjih stručnih i umetničkih škola i profesionalne orijentacije
Pronađi svoje zanimanje!
Beograd | Događaj, 5. јун 2015.
Danas je u Domu omladine održan veoma posećen Prvi beogradski sajam srednjih stručnih i umetničkih škola i profesionalne orijentacije, namenjen učenicima završnih razreda osnovne škole, ali i ostalim đacima i njihovim roditeljima.
Oni su tako dobili priliku da se na jednom mestu upoznaju sa srednjim stručnim i umetničkim školama, njihovim obrazovnim profilima, nastavnim predmetima, vannastavnim aktivnostima, kao i da se informišu o mogućnostima za zapošljavanje u određenom zanimanju.
Zainteresovani su mogli da prisustvuju i prezentacijama škola, predavanjima na temu dualnog obrazovanja, simulaciji sudskog procesa ili modnoj reviji Škole za dizajn tekstila, Tehničke škole za dizajn tekstila i Poljoprivredne škole. Manifestaciju su zajednički organizovali Savet za zapošljavanje grada Beograda, Sekretarijat za obrazovanje i dečju zaštitu, Nacionalna služba za zapošljavanje - Filijala za grad Beograd, Privredna komora Srbije i Dom omladine Beograda.
„Kvalitet institucija i škola koje učestvuju na današnjem sajmu garant su da će on postati tradicija. Učenici i profesori beogradskih škola, pored brojnih obaveza koje imaju u ovom periodu, našli su prostora da se odazovu pozivu i posetiocima sajma prezentuju mogućnosti koje im nude za nastavak školovanja. Učenici sedmih i osmih razreda dobili su priliku da se na jednom mestu upoznaju sa beogradskim školama, njihovim programima, obrazovnim profilima i tako se bolje pripreme za najvažniju odluku u životu“, poručio je na otvaranju manifestacije Igor Raičević, zamenik sekretara u Sekretarijatu za obrazovanje i dečiju zaštitu grada Beograda.
„U izboru zanimanja postoji nedostatak kvalitetnih informacija, a koje učenici mogu naći na ovom sajmu. Na štandu NSZ mogu se dobiti sve informacije o aktivnostima iz oblasti profesionalne orijentacije i planiranja karijere, koje smo namenili pre svega učenicima završnih razreda osnovne škole. Naš cilj je da im pomognemo, da ih podržimo i podstaknemo da što lakše i kvalitetnije donesu svoju prvu profesionalnu odluku. Pored Vodiča za izbor zanimanja dostupne su i dve nove aplikacije - igrica Karijerno putovanje i informator Šta da učim, šta da radim, pripremljen u saradnji sa Zavodom za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i GIZ-om”, rekla je Gordana Lazić, načelnica Odeljenja za profesionalnu orijentaciju Filijale za grad Beograd Nacionalne službe za zapošljavanje. Ona je podsetila da se pomenute aplikacije nalaze i na internet stranama NSZ: www.nsz.gov.rs.
Zainteresovani učenici mogli su da se uključe u radionicu „Na putu izbora zanimanja“, koja im pomaže da procene svoje želje, otkriju svoja profesionalna interesovanja i upoznaju se sa načinima donošenja odluka, ali i da prisustvuju prezentaciji Centra za informisanje i profesionalno savetovanje (CIPS).
Na štandu Privredne komore Srbije učenici su mogli da se upoznaju i sa projektom uvođenja dualnog modela obrazovanja u obrazovni sistem Srbije, čiji je cilj oživljavanje zanatskog obrazovanja, a naročito intenziviranje permanentne saradnje škola i privrede.
„Jedan od najvećih interesa privrednika Srbije, koje naša asocijacija zastupa, upravo je nalaženje kvalitetnog kadra, pa je sistem unapređenja kadrova od vitalnog značaja. Pored visokoobrazovanih kadrova, veoma je bitno imati i kvalitetno obrazovane kadrove zanatskih i tehnoloških zanimanja. Ova zanimanja treba da se promovišu i da se poveća interesovanje učenika, što će doprineti smanjenju nezaposlenosti, razvoju preduzetništva i boljoj ekonomskoj situaciji“, naglasila je Mirjana Kovačević, direktorka Centra za edukaciju, Privredna komora Srbije.
Dom omladine Beograda kroz intenzivan besplatan obrazovni program - radionice, predavanja, kurseve, seminare, tokom cele godine pruža mladima priliku da se upoznaju sa različitim zanimanjima i strukama.
„Za nas je ovaj sajam logičan korak dalje u aktivnostima koje već sprovodimo, a koje su namenjene učenicima osnovnih i srednjih škola, kao i studentima. Kroz neformalan vid obrazovanja oni imaju priliku da steknu nova znanja ili unaprede postojeća“, naglasila je Milica Ševarlić, zamenica direktora Doma omladine Beograda. Početkom godine pokrenuta je i besplatna Škola omladinskog preduzetništva, kao mesto susreta poslovnih ljudi i omladine, sa ciljem da se pomogne mladim ljudima da svoje ideje realizuju, započnu biznis i ostvare prve preduzetničke korake.
Maturanti srednjih stručnih i umetničkih škola koje su se predstavile na ovom sajmu mogu se opredeliti za zapošljavanje nakon završetka obrazovanja, iskoristiti odličnu prohodnost na različite fakultete, a jedan od mogućih izbora je i rad uz nastavak obrazovanja. To potvrđuju i učenice Škole za dizajn.
„Ukoliko neko voli da crta, slika ili vaja, to jest ukoliko ima predispozicije za umetničko stvaranje, treba da ih razvija upravo u našoj školi. Programi su odlični, razvijaju kreativnost na pravi način i pripremaju nas za bavljenje dizajnerskim zanimanjima, kao što su dizajn tekstila, ambalaže, grafike, ili dizajn enterijera i industrijskih proizvoda. Takođe, sve predstavljaju dobru osnovu za dalje usvaršavanje“, kažu tri buduće dizajnerke.
Tehnička škola „Drvoart“ se nalazi u samom srcu grada, nudi savremene programe i pruža učenicima mogućnost da razvijaju svoju kreativnost i veštine kroz praktičan rad u kompanijama, ali i da svoje umeće pokažu na međunarodnim sajmovima. Nedavno su svoje veštine pokazali na Nedelji dizajna u Milanu i Sajmu industrijskog dizajna u Madridu, a redovni su učesnici beogradskog Sajma nameštaja i Sajma hortikulture.
„Imamo atraktivne smerove, kao što su drvorezbar ili tehničar za pejzažnu arhitekturu, a imamo i zanatske smerove, kao što su tehničar za oblikovanje nameštaja, tehničar za finalnu obradu drveta, stolar, tapetar... Naši programi pružaju mogućnost svim učenicima, bez obzira na uspeh u osnovnoj školi, da pronađu sebe. Nastojimo da učenicima obezbedimo dobru praksu i to kod proizvođača, bili strani ili domaći, koji dobro posluju, kako bi iz škole izašli sa svim neophodnim kompetencijama. Oformili smo već čuveno Dizajn igralište, sa partnerskim školama iz Evrope i beogradskom Školom za dizajn. Učenici nedelju dana izrađuju prototipe nameštaja koje kasnije izlažu na brojnim manifestacijama“, kaže profesor Tehničke škole „Drvoart“ Vladimir Ivanović, dok profesorka Zorica Bajić dodaje da se praksa za učenike pejzažne arhitekture ostvaruje u sardnji sa Gradskim zelenilom, a za starije učenike u agencijama za uređenje prostora.
Veoma zainteresovana za smer pejzažne arhitekture je i četrnaestogodišnja Milica, koja je sa mamom pažljivo slušala šta učenici ove škole imaju da kažu.
„Želim da postanem arhitekta, ali se nakon ovoga što sam videla danas sve više vezujem za pejzažnu arhitekturu, jer sam odmalena veoma vezana za prirodu“, kaže ova učenica čija je prva želja bila gimnazija, ali kako njena mama kaže: „Vremena su teška. Treba imati zanat u rukama, izabrati neku dobru školu, koja će pored toga pružiti solidnu osnovu za potencijalne studije. Moja starija ćerka je završila gimnaziju, počela da studira i odustala. Sada je u vrlo delikatnom položaju“.