Први београдски сајам средњих стручних и уметничких школа и професионалне оријентације
Пронађи своје занимање!
Београд | Догађај, 5. јун 2015.
Данас је у Дому омладине одржан веома посећен Први београдски сајам средњих стручних и уметничких школа и професионалне оријентације, намењен ученицима завршних разреда основне школе, али и осталим ђацима и њиховим родитељима.
Они су тако добили прилику да се на једном месту упознају са средњим стручним и уметничким школама, њиховим образовним профилима, наставним предметима, ваннаставним активностима, као и да се информишу о могућностима за запошљавање у одређеном занимању.
Заинтересовани су могли да присуствују и презентацијама школа, предавањима на тему дуалног образовања, симулацији судског процеса или модној ревији Школе за дизајн текстила, Техничке школе за дизајн текстила и Пољопривредне школе. Манифестацију су заједнички организовали Савет за запошљавање града Београда, Секретаријат за образовање и дечју заштиту, Национална служба за запошљавање - Филијала за град Београд, Привредна комора Србије и Дом омладине Београда.
„Квалитет институција и школа које учествују на данашњем сајму гарант су да ће он постати традиција. Ученици и професори београдских школа, поред бројних обавеза које имају у овом периоду, нашли су простора да се одазову позиву и посетиоцима сајма презентују могућности које им нуде за наставак школовања. Ученици седмих и осмих разреда добили су прилику да се на једном месту упознају са београдским школама, њиховим програмима, образовним профилима и тако се боље припреме за најважнију одлуку у животу“, поручио је на отварању манифестације Игор Раичевић, заменик секретара у Секретаријату за образовање и дечију заштиту града Београда.
„У избору занимања постоји недостатак квалитетних информација, а које ученици могу наћи на овом сајму. На штанду НСЗ могу се добити све информације о активностима из области професионалне оријентације и планирања каријере, које смо наменили пре свега ученицима завршних разреда основне школе. Наш циљ је да им помогнемо, да их подржимо и подстакнемо да што лакше и квалитетније донесу своју прву професионалну одлуку. Поред Водича за избор занимања доступне су и две нове апликације - игрица Каријерно путовање и информатор Шта да учим, шта да радим, припремљен у сарадњи са Заводом за унапређивање образовања и васпитања, Министарством просвете, науке и технолошког развоја и ГИЗ-ом”, рекла је Гордана Лазић, начелница Одељења за професионалну оријентацију Филијале за град Београд Националне службе за запошљавање. Она је подсетила да се поменуте апликације налазе и на интернет странама НСЗ: www.nsz.gov.rs.
Заинтересовани ученици могли су да се укључе у радионицу „На путу избора занимања“, која им помаже да процене своје жеље, открију своја професионална интересовања и упознају се са начинима доношења одлука, али и да присуствују презентацији Центра за информисање и професионално саветовање (ЦИПС).
На штанду Привредне коморе Србије ученици су могли да се упознају и са пројектом увођења дуалног модела образовања у образовни систем Србије, чији је циљ оживљавање занатског образовања, а нарочито интензивирање перманентне сарадње школа и привреде.
„Један од највећих интереса привредника Србије, које наша асоцијација заступа, управо је налажење квалитетног кадра, па је систем унапређења кадрова од виталног значаја. Поред високообразованих кадрова, веома је битно имати и квалитетно образоване кадрове занатских и технолошких занимања. Ова занимања треба да се промовишу и да се повећа интересовање ученика, што ће допринети смањењу незапослености, развоју предузетништва и бољој економској ситуацији“, нагласила је Мирјана Ковачевић, директорка Центра за едукацију, Привредна комора Србије.
Дом омладине Београда кроз интензиван бесплатан образовни програм - радионице, предавања, курсеве, семинаре, током целе године пружа младима прилику да се упознају са различитим занимањима и струкама.
„За нас је овај сајам логичан корак даље у активностима које већ спроводимо, а које су намењене ученицима основних и средњих школа, као и студентима. Кроз неформалан вид образовања они имају прилику да стекну нова знања или унапреде постојећа“, нагласила је Милица Шеварлић, заменица директора Дома омладине Београда. Почетком године покренута је и бесплатна Школа омладинског предузетништва, као место сусрета пословних људи и омладине, са циљем да се помогне младим људима да своје идеје реализују, започну бизнис и остваре прве предузетничке кораке.
Матуранти средњих стручних и уметничких школа које су се представиле на овом сајму могу се определити за запошљавање након завршетка образовања, искористити одличну проходност на различите факултете, а један од могућих избора је и рад уз наставак образовања. То потврђују и ученице Школе за дизајн.
„Уколико неко воли да црта, слика или ваја, то јест уколико има предиспозиције за уметничко стварање, треба да их развија управо у нашој школи. Програми су одлични, развијају креативност на прави начин и припремају нас за бављење дизајнерским занимањима, као што су дизајн текстила, амбалаже, графике, или дизајн ентеријера и индустријских производа. Такође, све представљају добру основу за даље усваршавање“, кажу три будуће дизајнерке.
Техничка школа „Дрвоарт“ се налази у самом срцу града, нуди савремене програме и пружа ученицима могућност да развијају своју креативност и вештине кроз практичан рад у компанијама, али и да своје умеће покажу на међународним сајмовима. Недавно су своје вештине показали на Недељи дизајна у Милану и Сајму индустријског дизајна у Мадриду, а редовни су учесници београдског Сајма намештаја и Сајма хортикултуре.
„Имамо атрактивне смерове, као што су дрворезбар или техничар за пејзажну архитектуру, а имамо и занатске смерове, као што су техничар за обликовање намештаја, техничар за финалну обраду дрвета, столар, тапетар... Наши програми пружају могућност свим ученицима, без обзира на успех у основној школи, да пронађу себе. Настојимо да ученицима обезбедимо добру праксу и то код произвођача, били страни или домаћи, који добро послују, како би из школе изашли са свим неопходним компетенцијама. Оформили смо већ чувено Дизајн игралиште, са партнерским школама из Европе и београдском Школом за дизајн. Ученици недељу дана израђују прототипе намештаја које касније излажу на бројним манифестацијама“, каже професор Техничке школе „Дрвоарт“ Владимир Ивановић, док професорка Зорица Бајић додаје да се пракса за ученике пејзажне архитектуре остварује у сардњи са Градским зеленилом, а за старије ученике у агенцијама за уређење простора.
Веома заинтересована за смер пејзажне архитектуре је и четрнаестогодишња Милица, која је са мамом пажљиво слушала шта ученици ове школе имају да кажу.
„Желим да постанем архитекта, али се након овога што сам видела данас све више везујем за пејзажну архитектуру, јер сам одмалена веома везана за природу“, каже ова ученица чија је прва жеља била гимназија, али како њена мама каже: „Времена су тешка. Треба имати занат у рукама, изабрати неку добру школу, која ће поред тога пружити солидну основу за потенцијалне студије. Моја старија ћерка је завршила гимназију, почела да студира и одустала. Сада је у врло деликатном положају“.