Pasoš kompetencija
Čačak | Događaj, 16. март 2018.
U prostorijama Gradske uprave grada Čačka, 14. marta je održana prezentacija instrumenta Pasoš kompetencija i aktivnosti, u vezi sa implementacijom na lokalnom nivou.
Posle uvodne reči Mirjane Đoković, pomoćnice gradonačelnika Grada Čačka, prisutnima su se obratili predstavnici Udruženja „Laris“, koji su predstavili Pasoš kompetencija govoreći o procesu savetovanja, benefitu njegovog korišćenja, kao i strateškom planu za uvođenje ovog instrumenta u Srbiju 2018-2020, sa fokusom na aktivnosti na lokalnom nivou.
„Pasoš kompetencija predstavlja instrument za osnaživanje i povećanje zapošljivosti, naročito ranjivih grupa stanovništva. Njegova upotrebna vrednost se ogleda i u motivisanju osobe da preuzime inicijativu i deluje u pravcu ostvarivanja svojih ciljeva: profesionalne prekvalifikacije, usavršavanja, zapošljavanja ili drugih ciljeva koji se odnose na rad na sebi i unapređenje svog trenutnog statusa kao celoživotno osnaživanje, tj. samoosvešćivanje svojih potencijala i mogućnosti“, navela je Ljiljana Petrović.
Ona je objasnila da sam instrument čini tzv. mapa u formi registratora koja obuhvata devet oblasti života: školovanje, dodatno usavršavanje, poslovni život i praksu, domaćinstvo i porodicu, hobije i interesovanja, služenje vojnog roka/civilno služenje vojnog roka, politički i/ili socijalni angažman i posebne životne situacije.
Kao važni partneri u realizaciji projekta prepoznate su lokalne samouprave, centri za socijalni rad i Nacionalna služba za zapošljavanje.
Zoran Jakovljev, projektni menadžer GIZ, istakao je da je sistem ProfilPASS razvijen u okviru projekta koje je finansiralo Nemačko savezno ministarstvo obrazovanja i istraživanja u periodu od 2002. do 2012. godine, sa ciljem kreiranja instrumenta za prepoznavanje neformalno stečenih kompetencija. Projektom Otvorenog regionalnog fonda za Jugoistočnu Evropu - modernizacija opštinskih usluga (GIZ ORF MMS) edukovano je 17 savetnika iz 9 organizacija civilnog društva za savetnike/ce za Pasoš kompetencije. Dalja saradnja podrazumeva savetodavni rad sa licima koja pripadaju ranjivim grupama, a to su prvenstveno Romi, osobe sa invaliditetom i žene.
„Kada je reč o lokalnom nivou, plan je da 75 lica iz Čačka i Lučana bude obuhvaćeno ovim projektom u 2018-2019. godini. Očekujemo da nam pomoć u tome pruže lokalne samouprave, centri za socijalni rad i Nacionalna služba za zapošljavanje, posle dogovora i potpisivanja sporazuma o saradnji“, rekao je Jakovljev.
Prezentaciji su prisustvovale Ana Dojčilović, načelnica Odeljenja za posredovanje u zapošljavanju i planiranje karijere u Filijali Čačak NSZ, direktorka Centra za socijalni rad u Čačku Branimirka Radosavčević i direktorka Centra za socijalni rad u Lučanima Natalija Darković.