Пасош компетенција
Чачак | Догађај, 16. март 2018.
У просторијама Градске управе града Чачка, 14. марта је одржана презентација инструмента Пасош компетенција и активности, у вези са имплементацијом на локалном нивоу.
После уводне речи Мирјане Ђоковић, помоћнице градоначелника Града Чачка, присутнима су се обратили представници Удружења „Ларис“, који су представили Пасош компетенција говорећи о процесу саветовања, бенефиту његовог коришћења, као и стратешком плану за увођење овог инструмента у Србију 2018-2020, са фокусом на активности на локалном нивоу.
„Пасош компетенција представља инструмент за оснаживање и повећање запошљивости, нарочито рањивих група становништва. Његова употребна вредност се огледа и у мотивисању особе да преузиме иницијативу и делује у правцу остваривања својих циљева: професионалне преквалификације, усавршавања, запошљавања или других циљева који се односе на рад на себи и унапређење свог тренутног статуса као целоживотно оснаживање, тј. самоосвешћивање својих потенцијала и могућности“, навела је Љиљана Петровић.
Она је објаснила да сам инструмент чини тзв. мапа у форми регистратора која обухвата девет области живота: школовање, додатно усавршавање, пословни живот и праксу, домаћинство и породицу, хобије и интересовања, служење војног рока/цивилно служење војног рока, политички и/или социјални ангажман и посебне животне ситуације.
Као важни партнери у реализацији пројекта препознате су локалне самоуправе, центри за социјални рад и Национална служба за запошљавање.
Зоран Јаковљев, пројектни менаџер ГИЗ, истакао је да је систем ProfilPASS развијен у оквиру пројекта које је финансирало Немачко савезно министарство образовања и истраживања у периоду од 2002. до 2012. године, са циљем креирања инструмента за препознавање неформално стечених компетенција. Пројектом Отвореног регионалног фонда за Југоисточну Европу - модернизација општинских услуга (GIZ ORF MMS) едуковано је 17 саветника из 9 организација цивилног друштва за саветнике/це за Пасош компетенције. Даља сарадња подразумева саветодавни рад са лицима која припадају рањивим групама, а то су првенствено Роми, особе са инвалидитетом и жене.
„Када је реч о локалном нивоу, план је да 75 лица из Чачка и Лучана буде обухваћено овим пројектом у 2018-2019. години. Очекујемо да нам помоћ у томе пруже локалне самоуправе, центри за социјални рад и Национална служба за запошљавање, после договора и потписивања споразума о сарадњи“, рекао је Јаковљев.
Презентацији су присуствовале Ана Дојчиловић, начелница Одељења за посредовање у запошљавању и планирање каријере у Филијали Чачак НСЗ, директорка Центра за социјални рад у Чачку Бранимирка Радосавчевић и директорка Центра за социјални рад у Лучанима Наталија Дарковић.