Zelena radna mesta - radna mesta budućnosti
Otpad - sirovina i resurs
Beograd | Događaj, 7. новембар 2017.
Stručni skup „Zelena radna mesta - radna mesta budućnosti“ održan je u zgradi Opštine Zvezdara. Glavne teme skupa bile su socijalno preduzetništvo i otvaranje novih - zelenih radnih mesta kroz iskorišćavanje otpada kao resursa i reciklaža.
Promocija zelenih zanimanja i obrazovanja u toj oblasti omogućiće Srbiji da stane u red sa ekološki razvijenim zemljama, istovremeno nas opominjući da budemo odgovorni prema okruženju i zdravlju. U udruženju „Zvezdarski ekološki centar“ kažu da ulaganja u zelenu ekonomiju sigurno donose nova radna mesta.
Otvarajući skup, zamenik predsednika Opštine Zvezdara Predrag Veinović podsetio je da su Lokalnim akcionim planom zapošljavanja jasno utvrđeni prioriteti za smanjenje nezaposlenosti i veću zapošljivost na Zvezdari, a da je posebna pažnja usmerena na teže zapošljive kategorije stanovništva.
„Proces rešavanja problema vidimo kroz tri segmenta: zapošljavanje u postojećim kompanijama i udruženjima, samozapošljavanje uz podršku NSZ i kroz osnivanje novih kompanija i udruženja“, objasnio je Veinović i zaključio da je cilj stvaranje zdravog društva u kome će ljudi živeti od svog rada.
Negovan Stanković, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, istakao je da su ovakve manifestacije veoma važne jer se kroz otvorene razgovore dolazi do dobrih rezultata. On je govorio i o značaju sajmova zapošljavanja, koji su odlična mera, jer prema podacima oko 26 odsto onih koji posećuju sajmove za kratko vreme nađe posao.
Zadovoljstvo mi je što je sa nama veliki broj đaka i nastavnika. Nadam se da ćete čuti mnogo korisnih informacija koje će vam pomoći da pronađete ideje za svoj dalji poslovni put“, rekla je na otvaranju skupa Branislava Poznanović, rukovodilac Službe Zvezdara Filijale za grad Beograd NSZ.
Nacionalna služba za zapošljavanje, kao partner na projektu, predstavila je mere aktivne politike zapošljavanja. Tokom prezentacije, Vesna Živković Kostić, načelnica Odeljenja za programe zapošljavanja i preduzetništvo Filijale Beograd, istakla je da je NSZ partner svim građanima na putu traženja posla.
„Jedna od najpopularnijih mera je subvencija za samozapošljavanje, u okviru koje nezaposleni prolaze i obuku za uspešnog preduzetnika i testiraju svoju poslovnu ideju. Beogradska filijala NSZ je ove godine dodelila 385 subvencija za samozapošljavanje, dok je kroz subvencije poslodavcima za zapošljavanje osoba iz kategorije teže zapošljivih na novootvorenim radnim mestima ove godine otvoreno 227 novih radnih mesta i 16 mesta za osobe sa invaliditetom. Još jedna vrlo popularna mera su javni radovi, kroz koje pomažemo socijalno ugroženim kategorijama da uđu i ostanu u svetu rada i poboljšaju svoje kompetencije. Kroz ovu meru je od početka godine u Beogradu angažovano 388 ljudi”, kazala je Vesna Živković Kostić i istakla da su vrata NSZ otvorena za sva dodatna pitanja i pomoć.
Zelena zanimanja posebno je predstavio Darko Radosavljević, vanredni profesor Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu, koji je istakao da je u toj oblasti najvažnija edukacija, s obzirom da razvoj eko-industrije otvara čitavu lepezu novih zanimanja za koja su potrebne određene veštine i nova znanja.
„Trenutno se naši đaci obrazuju za zanimanja diplomirani analitičar zaštite životne sredine i diplomirani biolog-ekolog, uz različite specijalizacije na postdiplomskim studijama. Predviđa se da će do 2020. godine biti otvoreno oko 20 miliona novih zelenih poslova“, ističe Radosavljević.
Da je najveća šansa Srbije investiranje u obrazovanje potvrdio je i Aleksandar Ćirić iz udruženja „Zvezdarski ekološki centar“ objašnjavajući da naša zemlja mora što pre da uvede model cirkularne ekonomije: uzmi – iskoristi – ponovo upotrebi. Upozorio je na podatke da se očekuje da potrošnja energije u svetu do 2030. godine poraste za čak 50 odsto i da se moraju štedeti prirodni resursi.
„Otpad je sirovina i resurs. Zelena radna mesta su radna mesta budućnosti”, istakao je Ćirić.
Na skupu je nekoliko udruženja i organizacija sa dugogodišnjim iskustvom u oblasti socijalnog zapošljavanja i ekologije predstavilo primere dobre prakse, kao i kompanije koje zapošljavaju teže zapošljive kategorije stanovništva. Ovaj događaj privukao je pažnju i velikog broja nastavnika i đaka zvezdarskih škola i fakulteta.
Organizatori skupa su udruženje „Zvezdarski ekološki centar“ i Opština Zvezdara, a NSZ je partner na projektu.