Зелена радна места - радна места будућности
Отпад - сировина и ресурс
Београд | Догађај, 7. новембар 2017.
Стручни скуп „Зелена радна места - радна места будућности“ одржан је у згради Општине Звездара. Главне теме скупа биле су социјално предузетништво и отварање нових - зелених радних места кроз искоришћавање отпада као ресурса и рециклажа.
Промоција зелених занимања и образовања у тој области омогућиће Србији да стане у ред са еколошки развијеним земљама, истовремено нас опомињући да будемо одговорни према окружењу и здрављу. У удружењу „Звездарски еколошки центар“ кажу да улагања у зелену економију сигурно доносе нова радна места.
Отварајући скуп, заменик председника Општине Звездара Предраг Веиновић подсетио је да су Локалним акционим планом запошљавања јасно утврђени приоритети за смањење незапослености и већу запошљивост на Звездари, а да је посебна пажња усмерена на теже запошљиве категорије становништва.
„Процес решавања проблема видимо кроз три сегмента: запошљавање у постојећим компанијама и удружењима, самозапошљавање уз подршку НСЗ и кроз оснивање нових компанија и удружења“, објаснио је Веиновић и закључио да је циљ стварање здравог друштва у коме ће људи живети од свог рада.
Негован Станковић, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, истакао je да су овакве манифестације веома важне јер се кроз отворене разговоре долази до добрих резултата. Он је говорио и о значају сајмова запошљавања, који су одлична мера, јер према подацима око 26 одсто оних који посећују сајмове за кратко време нађе посао.
Задовољство ми је што је са нама велики број ђака и наставника. Надам се да ћете чути много корисних информација које ће вам помоћи да пронађете идеје за свој даљи пословни пут“, рекла је на отварању скупа Бранислава Познановић, руководилац Службе Звездара Филијале за град Београд НСЗ.
Национална служба за запошљавање, као партнер на пројекту, представила је мере активне политике запошљавања. Током презентације, Весна Живковић Костић, начелница Одељења за програме запошљавања и предузетништво Филијале Београд, истакла је да је НСЗ партнер свим грађанима на путу тражења посла.
„Једна од најпопуларнијих мера је субвенција за самозапошљавање, у оквиру које незапослени пролазе и обуку за успешног предузетника и тестирају своју пословну идеју. Београдска филијала НСЗ је ове године доделила 385 субвенција за самозапошљавање, док је кроз субвенције послодавцима за запошљавање особа из категорије теже запошљивих на новоотвореним радним местима ове године отворено 227 нових радних места и 16 места за особе са инвалидитетом. Још једна врло популарна мера су јавни радови, кроз које помажемо социјално угроженим категоријама да уђу и остану у свету рада и побољшају своје компетенције. Кроз ову меру је од почетка године у Београду ангажовано 388 људи”, казала је Весна Живковић Костић и истакла да су врата НСЗ отворена за сва додатна питања и помоћ.
Зелена занимања посебно је представио Дарко Радосављевић, ванредни професор Технолошко-металуршког факултета у Београду, који је истакао да је у тој области најважнија едукација, с обзиром да развој еко-индустрије отвара читаву лепезу нових занимања за која су потребне одређене вештине и нова знања.
„Тренутно се наши ђаци образују за занимања дипломирани аналитичар заштите животне средине и дипломирани биолог-еколог, уз различите специјализације на постдипломским студијама. Предвиђа се да ће до 2020. године бити отворено око 20 милиона нових зелених послова“, истиче Радосављевић.
Да је највећа шанса Србије инвестирање у образовање потврдио је и Александар Ћирић из удружења „Звездарски еколошки центар“ објашњавајући да наша земља мора што пре да уведе модел циркуларне економије: узми – искористи – поново употреби. Упозорио је на податке да се очекује да потрошња енергије у свету до 2030. године порасте за чак 50 одсто и да се морају штедети природни ресурси.
„Отпад је сировина и ресурс. Зелена радна места су радна места будућности”, истакао је Ћирић.
На скупу је неколико удружења и организација са дугогодишњим искуством у области социјалног запошљавања и екологије представило примере добре праксе, као и компаније које запошљавају теже запошљиве категорије становништва. Овај догађај привукао је пажњу и великог броја наставника и ђака звездарских школа и факултета.
Организатори скупа су удружење „Звездарски еколошки центар“ и Општина Звездара, а НСЗ је партнер на пројекту.