Prva privatna patronažna služba u Zrenjaninu
Moja beba 023
Zrenjanin | Događaj, 18. септембар 2014.
Težnja da usluge patronažne službe u Zrenjaninu budu vrhunskog kvaliteta i dostupne što većem broju klijentkinja, motivisala je Jelenu Radovanov da otvori prvu privatnu patronažnu službu u Zrenjaninu.
U svakom priručniku o preduzetništvu ovakvo nastojanje da se odlične ideje kroz preduzetnički poduhvat plasiraju i ostvaruju, jedan je od legitimnih motiva za preduzetništvo. Međutim, gospođa Radovanov je napustila državni posao u zrenjaninskom Domu zdravlja i otisnula se u nesigurne i rizične preduzetničke vode.
„Verujem da ću uspeti u poslu, jer je gradu bila potrebna ovakva ambulanta. Imala sam dobar predosećaj kada sam počela da razmišljam o otvaranju ambulante i patronažne službe“, ističe Jelena.
Okolina je uglavnom reagovala pozitivno, naročito mladi roditelji i kolege. Ipak, bilo je i skeptika koji su njenu odluku smatrali i hrabrošću i rizikom, jer se u današnje vreme siguran državni posao ne napušta.
Jelena Radovanov, po struci strukovna medicinska sestra, trenutno je na specijalizaciji iz oblasti javnog zdravlja. Ima 15 godina radnog iskustva u zdravstvu: radila je 7 godina u zrenjaninskoj Službi medicine rada, 6 godina na odeljenju pedijatrije u Opštoj bolnici „Dr Đorđe Jovanović“ i dve godine u patronažnoj službi u Zrenjaninu.
Radeći u patronažnoj službi uvidela je da postoji potreba da se za jedan broj porodilja usluga obilaska ponudi u drugačijoj formi: da posete patronažne sestre budu duže (individualizovane, koliko je klijentkinji potrebna stručna medicinska pomoć u osetljivom periodu nakon porođaja), po želji i češće, u željeno vreme, praktično tokom 24 časa. U državnim medicinskim ustanovama je to gotovo nemoguće. Usluga je standardizovana, porodilje se obilaze 5 puta, a s obzirom na predviđenu kvotu koju svaka sestra mora da ispuni, vreme koje se posvećuje jednoj porodilji u kućnoj poseti je pri prvoj poseti 90 minuta, a za ostale četiri oko 30 minuta.
Ambulanta „Moja beba 023“ registrovana je aprila 2014. godine, kao ambulanta za zdravstvenu negu dece i odraslih. Obuka „Kako da postanem preduzetnik“ Jeleni je mnogo značila, s obzirom da joj je preduzetništvo bilo potpuna nepoznanica. Sredstva subvencije iskoristila je za kupovinu opreme za ambulantu, sredstava za rad i za reklamu.
Ova ambulanta pruža stručnu pomoć u nezi novorođenčadi i pruža podršku porodiljama u prvim danima nakon izlaska iz porodilišta. Takođe, gospođa Radovanov nudi i mogućnost noćnog dežurstva kao pomoć majkama u periodu babinja. „Smatram da mladim mamama, posebno onima koje su se tek porodile, treba pomoć, tako da ja po pozivu idem u kućne posete istog dana, a moj telefon im je dostupan 24 časa. Tu smo da im pomognemo da savladaju osnove pravilne nege i ishrane beba. Nastojim da mladim mamama objasnim koliko je za bebu važno majčino mleko, odnosno dajem podršku prirodnom načinu ishrane. Ako beba mora da bude na veštačkoj hrani, tu je priprema obroka i saveti. Takođe, meri se telesna masa, vrši kontrola napredovanja“, priča Jelena.
Kako je ambulanta registrovana i za pružanje usluga zdravstvene nege odraslih, nude se usluge: kontrola krvnog pritiska i šećera u krvi, obuka za samokontrolu krvnog pritiska i šećera u krvi, davanje insulinske terapije, obuka za samodavanje insulinske terapije, saveti o ishrani i fizičkoj aktivnosti, posete licima nakon lečenja u bolnici u cilju prilagođavanja na bolest i saveti o načinima za smanjenje posledica bolesti.
Kao preduzetnica Jelena smatra da bi, osim kontinuiranih edukacija, Komora medicinskih sestara i tehničara, kao strukovno udruženje, mogla da pomaže i zdravstvenim radnicima koji su se upustili u vode privatnog biznisa. Nedovoljno strpljenje, upornost i vera u sebe neki su od uzroka što privatni poslovi ne uspevaju, smatra Jelena.
„Proširenje službe, da zaposlim još nekog, uvođenje vežbi za pripremu trudnica za porođaj, kao i uvođenje radionica za vežbe odojčadi za pravilan motorni razvoj, moji su ciljevi za sledeću godinu“, ističe vlasnica „Moje bebe 023“.