Granica nije prepreka
Subotica | Događaj, 9. јун 2014.
Nacionalna služba za zapošljavanje Republike Srbije je organizovala susret pograničnih javnih službi za zapošljavanje Mađarske i Srbije, 5. juna 2014. godine, u prostorijama subotičkog Opšteg udruženja preduzetnika.
Domaćin susreta održanog u okviru 8. Međunarodnog i regionalnog privrednog sajma bila je Filijala Subotica NSZ. Pored predstavnika mađarskih pograničnih županijskih ureda za zapošljavanje Bač-Kiškun i Čongrad i predstavnika filijala NSZ iz Subotice, Sombora, Novog Sada, Kikinde i Zrenjanina, sastanku je prisustvovao i direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Siniša Nadbantić.
Prisutne je najpre pozdravila pomoćnica gradonačelnika Subotice Maria Kern Šolja, koja je pohvalila saradnju lokalne samouprave i subotičke filijale NSZ. Istakla je da u saradnji pograničnih službi za zapošljavanje granica ne predstavlja prepreku, već prednost, te da će prvi susret biti samo povod za dalju saradnju.
„Ovo je inicijativni sastanak i pokušaj da se ostvari saradnja sa mađarskim službama za zapošljavanje, jer je Mađarska članica Evropske unije, a programi i mere koje NSZ sprovodi će biti po ugledu na Strategiju zapošljavanja EU. Nadam se da će se saradnja i aktivnosti nastaviti i da će NSZ imati mogućnost da aplicira za projekte koje finansira EU“, rekao je direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Siniša Nadbantić.
Milena Janković, rukovoditeljka Centra za projekte, prezentovala je karakteristike tržišta rada u Srbiji i dosadašnju saradnju NSZ sa partnerima iz Mađarske, sa posebnim osvrtom na filijale iz Vojvodine.
Direktor subotičke filijale NSZ Dušan Torbica problem nezaposlenosti predstavio je ne sa aspekta statistike i brojeva, već navodeći činjenice i razloge zašto je nezaposlenost visoka, sagledavajući karakteristike, probleme i stavove obe strane - poslodavaca i lica koja traže posao.
Direktori javnih službi za zapošljavanje iz Kečkemeta i Segedina predstavili su koncepciju i rad službe u Mađarskoj, mere i aktivnosti koje sprovode, kao i strukturu nezaposlenih lica.
Zaključak skupa je da je saradnja veoma bitna, jer se na taj način može doći do bržeg rešavanja problema nezaposlenosti, uspostavljavanja i razvoja prekogranične saradnje, kroz kontinuiranu razmenu iskustava i dobrih praksi.