Граница није препрека
Суботица | Догађај, 9. јун 2014.
Национална служба за запошљавање Републике Србије је организовала сусрет пограничних јавних служби за запошљавање Мађарске и Србије, 5. јуна 2014. године, у просторијама суботичког Општег удружења предузетника.
Домаћин сусрета одржаног у оквиру 8. Међународног и регионалног привредног сајма била је Филијала Суботица НСЗ. Поред представника мађарских пограничних жупанијских уреда за запошљавање Бач-Кишкун и Чонград и представника филијала НСЗ из Суботице, Сомбора, Новог Сада, Кикинде и Зрењанина, састанку је присуствовао и директор Националне службе за запошљавање Синиша Надбантић.
Присутне је најпре поздравила помоћница градоначелника Суботице Мариа Керн Шоља, која је похвалила сарадњу локалне самоуправе и суботичке филијале НСЗ. Истакла је да у сарадњи пограничних служби за запошљавање граница не представља препреку, већ предност, те да ће први сусрет бити само повод за даљу сарадњу.
„Ово је иницијативни састанак и покушај да се оствари сарадња са мађарским службама за запошљавање, јер је Мађарска чланица Европске уније, а програми и мере које НСЗ спроводи ће бити по угледу на Стратегију запошљавања ЕУ. Надам се да ће се сарадња и активности наставити и да ће НСЗ имати могућност да аплицира за пројекте које финансира ЕУ“, рекао је директор Националне службе за запошљавање Синиша Надбантић.
Милена Јанковић, руководитељка Центра за пројекте, презентовала је карактеристике тржишта рада у Србији и досадашњу сарадњу НСЗ са партнерима из Мађарске, са посебним освртом на филијале из Војводине.
Директор суботичке филијале НСЗ Душан Торбица проблем незапослености представио је не са аспекта статистике и бројева, већ наводећи чињенице и разлоге зашто је незапосленост висока, сагледавајући карактеристике, проблеме и ставове обе стране - послодаваца и лица која траже посао.
Директори јавних служби за запошљавање из Кечкемета и Сегедина представили су концепцију и рад службе у Мађарској, мере и активности које спроводе, као и структуру незапослених лица.
Закључак скупа је да је сарадња веома битна, јер се на тај начин може доћи до бржег решавања проблема незапослености, успостављавања и развоја прекограничне сарадње, кроз континуирану размену искустава и добрих пракси.