Unapređenje lokalne politike zapošljavanja
Čačak | Vest, datum objave: 23. новембар 2018.
U toku su regionalni sastanci koje organizuju Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Nacionalna služba za zapošljavanje, uz podršku programa „Znanjem do posla“, koji sprovode Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije i IP Naris na lokalnom nivou, a podržava švajcarska vlada. Cilj ovih sastanaka je, između ostalog, unapređenje stanja na lokalnom tržištu rada kroz razmenu iskustava i iznošenje novih predloga.
Na nedavno održanom regionalnom sastanku u Kragujevcu, pored lokalnih saveta za zapošljavanje Užica, Lajkovca, Bora, i Čačak je imao veoma zapaženu prezentaciju. Mirjana Đoković, pomoćnica gradonačelnika Čačka, iznela je i obrazložila sve bitne podatke koji se odnose na učešće Grada u sprovođenju aktivne politike zapošljavanja.
„Čačak veliku pažnju posvećuje smanjenju nezaposlenosti u svojoj lokalnoj sredini. U 2006. godini je prvi put izdvojio 6,9 miliona dinara za sprovođenje Lokalnog akcionog plana zapošljavanja, a u 2018. godini ta sredstva su znatno veća - 40 miliona dinara. Činjenica je i da Čačak ima oko 33.900 zaposlenih u 1.871 privrednom društvu i 4.805 preduzetničkih radnji. Podaci NSZ govore da je u Čačku još uvek oko 7.300 aktivnih tražilaca zaposlenja, od tog broja oko 4.300 žena. Dakle, obaveza i odgovornost naše lokalne samouprave je da i dalje unapređujemo lokalni plan zapošljavanja i da, uz značajna finansijska sredstva, pomognemo u stvaranju povoljnijeg privrednog ambijenta za razvoj preduzetništva i zapošljavanje novih radnika“, navodi pomoćnica gradonačelnika.
„Lokalni savet za zapošljavanje grada Čačka dobro razume nacionalnu politiku, a jednako dobro poznajemo kapacitete lokalnog tržišta. Savet čine ključni lokalni akteri, tu su predstavnici Foruma privrednika sa svoja četiri udruženja, predstavnici Filijale Čačak NSZ, Kancelarije za mlade i sindikata. Njihova znanja, aktivnosti i ekspertize od velike su koristi za izradu lokalnih planova za zapošljavanje“, ističe Mirjana Đoković.
Govoreći o efektima mera aktivne politike zapošljavanja na lokalnom nivou u proteklom periodu, pomoćnica gradonačelnika naglasila je da se putem interne evaluacije i obilaskom korisnika sredstava dolazi do saznanja da li je potrebno neku meru korigovati ili je i dalje plasirati u postojećoj formi. U 2016. godini najefikasnija mera Lokalnog akcionog plana zapošljavanja grada Čačka bila je subvencija poslodavcima za zapošljavanje nezaposlenih lica na novootvorenim radnim mestima, u 2017. godini svi planovi realizovani su u potpunosti, pa je sve to uticalo na odluku da se za isti program u 2018. godini izdvoji čak 14 miliona dinara.
„U 2018. godini smo uz tehničku podršku Filijale Čačak NSZ realizovali program stručne prakse u vrednosti od 7 miliona dinara, kao i projekte javnih radova u vrednosti od 7 miliona dinara. Nerealizovana sredstva od 3 miliona dinara, koja su prvobitno opredeljena za realizaciju obuka na zahtev poslodavca, uz dodatnih 2,4 miliona, preusmerićemo na program stručne prakse objavljivanjem još jednog javnog poziva poslodavcima, zbog velikog interesovanja potencijalnih korisnika ovog programa. Kada govorimo o subvenciji za samozapošljavanje, ove godine smo uz 9 miliona dinara iz gradskog budžeta, odlukom Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja dobili dodatna sredstva za sprovođenje ove mere u iznosu od 7,4 miliona dinara. U planu je da sledeće godine, zbog zaista velikog interesovanja poslodavaca i mladih nezaposlenih sugrađana, program stručne prakse realizujemo sufinansiranjem, odnosno, uz dodatna sredstva iz budžeta države“, kaže Mirjana Đoković i dodaje da je od velikog značaja razvijanje saradnje sa svim partnerima koji daju svoj doprinos procesu zapošljavanja, uspostavljanjem adekvatnog poslovnog ambijenta, prilagođavanjem lokalnih usluga i integracijom politike zapošljavanja u sve politike razvoja na lokalnom nivou.
Pravi primer je sprovođenje i drugih projekata, kao što je Startap centar Naučno-tehnološkog parka u Čačku, koji će sa odobrenim sredstvima Vlade RS, u iznosu od 46 miliona dinara, biti jedinstven prostor za inovacije i preduzetništvo mladih, prvenstveno u IT sektoru.