Унапређење локалне политике запошљавања
Чачак | Вест, датум објаве: 23. новембар 2018.
У току су регионални састанци које организују Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Национална служба за запошљавање, уз подршку програма „Знањем до посла“, који спроводе Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије и IP Nаris на локалном нивоу, а подржава швајцарска влада. Циљ ових састанака је, између осталог, унапређење стања на локалном тржишту рада кроз размену искустава и изношење нових предлога.
На недавно одржаном регионалном састанку у Крагујевцу, поред локалних савета за запошљавање Ужица, Лајковца, Бора, и Чачак је имао веома запажену презентацију. Мирјана Ђоковић, помоћница градоначелника Чачка, изнела је и образложила све битне податке који се односе на учешће Града у спровођењу активне политике запошљавања.
„Чачак велику пажњу посвећује смањењу незапослености у својој локалној средини. У 2006. години је први пут издвојио 6,9 милиона динара за спровођење Локалног акционог плана запошљавања, а у 2018. години та средства су знатно већа - 40 милиона динара. Чињеница је и да Чачак има око 33.900 запослених у 1.871 привредном друштву и 4.805 предузетничких радњи. Подаци НСЗ говоре да је у Чачку још увек око 7.300 активних тражилаца запослења, од тог броја око 4.300 жена. Дакле, обавеза и одговорност наше локалне самоуправе је да и даље унапређујемо локални план запошљавања и да, уз значајна финансијска средства, помогнемо у стварању повољнијег привредног амбијента за развој предузетништва и запошљавање нових радника“, наводи помоћница градоначелника.
„Локални савет за запошљавање града Чачка добро разуме националну политику, а једнако добро познајемо капацитете локалног тржишта. Савет чине кључни локални актери, ту су представници Форума привредника са своја четири удружења, представници Филијале Чачак НСЗ, Канцеларије за младе и синдиката. Њихова знања, активности и експертизе од велике су користи за израду локалних планова за запошљавање“, истиче Мирјана Ђоковић.
Говорећи о ефектима мера активне политике запошљавања на локалном нивоу у протеклом периоду, помоћница градоначелника нагласила је да се путем интерне евалуације и обиласком корисника средстава долази до сазнања да ли је потребно неку меру кориговати или је и даље пласирати у постојећој форми. У 2016. години најефикаснија мера Локалног акционог плана запошљавања града Чачка била је субвенција послодавцима за запошљавање незапослених лица на новоотвореним радним местима, у 2017. години сви планови реализовани су у потпуности, па је све то утицало на одлуку да се за исти програм у 2018. години издвоји чак 14 милиона динара.
„У 2018. години смо уз техничку подршку Филијале Чачак НСЗ реализовали програм стручне праксе у вредности од 7 милиона динара, као и пројекте јавних радова у вредности од 7 милиона динара. Нереализована средства од 3 милиона динара, која су првобитно опредељена за реализацију обука на захтев послодавца, уз додатних 2,4 милиона, преусмерићемо на програм стручне праксе објављивањем још једног јавног позива послодавцима, због великог интересовања потенцијалних корисника овог програма. Када говоримо о субвенцији за самозапошљавање, ове године смо уз 9 милиона динара из градског буџета, одлуком Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања добили додатна средства за спровођење ове мере у износу од 7,4 милиона динара. У плану је да следеће године, због заиста великог интересовања послодаваца и младих незапослених суграђана, програм стручне праксе реализујемо суфинансирањем, односно, уз додатна средства из буџета државе“, каже Мирјана Ђоковић и додаје да је од великог значаја развијање сарадње са свим партнерима који дају свој допринос процесу запошљавања, успостављањем адекватног пословног амбијента, прилагођавањем локалних услуга и интеграцијом политике запошљавања у све политике развоја на локалном нивоу.
Прави пример је спровођење и других пројеката, као што је Стартап центар Научно-технолошког парка у Чачку, који ће са одобреним средствима Владе РС, у износу од 46 милиона динара, бити јединствен простор за иновације и предузетништво младих, првенствено у ИТ сектору.