Memorandum o saradnji
Sprečavanje diskriminacije
Pančevo | Vest, datum objave: 12. децембар 2016.
U četvrtak, 8. decembra, u Gradskoj upravi Grada Pančeva potpisan je Memorandum o saradnji na sprečavanju diskriminacije LGBT osoba. Pored organizacije „Labris“ i Nacionalne službe za zapošljavanje, potpisnici memoranduma su i Grad Pančevo, Savet za rodnu ravnopravnost Skupštine grada, Više i Osnovno tužilaštvo, Dom zdravlja, Crveni krst, Spomenak, Zaštitnik građana i Centar za socijalni rad. Pančevo je prvi grad u Srbiji u kome je potpisan ovaj sporazum.
O značaju memoranduma govorili su predsednica Saveta za rodnu ravnopravnost Milica Todorović, gradonačelnik Pančeva Saša Pavlov i Jelena Vasiljević iz „Labrisa“. Gradonačelnik Pančeva je istakao da potpisivanje memoranduma ima veliki značaj i izrazio zadovoljstvo što postoji poverenje u Grad Pančevo. Na ovaj način se razvija komunikacija sa građanima, kako bi se moglo blagovremeno reagovati i sprovoditi mere i na ovom polju.
Budući da je Nacionalna služba za zapošljavanje prepoznata kao jedan od važnih partnera na lokalu i karika u lancu prepoznavanja diskriminacije i primene antidiskriminatornih normi, predstavnik NSZ u Pančevu, direktor filijale Đorđe Lukač, prisustvovao je potpisivanju memoranduma.
Cilj projekta je jačanje kapaciteta organizacija angažovanih u oblasti zaštite i promocije prava LGBT i drugih marginalizovanih društvenih grupa, kao i jačanje kapaciteta intersektorskih mreža u lokalnim zajednicama za prepoznavanje i adekvatno reagovanje na diskriminaciju. U sklopu projekta radi se monitoring primene Strategije za prevenciju i borbu protiv diskriminacije i odnosnog Akcionog plana. Predviđeno je da se projektne aktivnosti izvode kako na nacionalnom tako i na lokalnom nivou.
Takođe, postoji ideja da se u lokalne intersektorske mreže uključe predstavnici filijala NSZ, lokalnih samouprava, uprava za rodnu ravnopravnost, ombudsmana, tužilaštava, organizacija i udruženja građana, policije, obrazovnih, zdravstvenih ustanova i drugih relevantnih institucija na temu diskriminacije. Ovakvo umrežavanje institucija i organizacija biće značajan resurs za planiranje i sprovođenje aktivnosti prikupljanja podataka o slučajevima diskriminacije i jačanje kapaciteta lokalnih zajednica za suzbijanje ove pojave u društvu.
Predstavnica „Labrisa“ je istakla nadu da je ovo prvi korak ka smanjenju diskriminacije i nasilja nad LGBT osobama, kako u Pančevu tako i u celoj Srbiji.