Меморандум о сарадњи
Спречавање дискриминације
Панчево | Вест, датум објаве: 12. децембар 2016.
У четвртак, 8. децембра, у Градској управи Града Панчева потписан је Меморандум о сарадњи на спречавању дискриминације ЛГБТ особа. Поред организације „Лабрис“ и Националне службе за запошљавање, потписници меморандума су и Град Панчево, Савет за родну равноправност Скупштине града, Више и Основно тужилаштво, Дом здравља, Црвени крст, Споменак, Заштитник грађана и Центар за социјални рад. Панчево је први град у Србији у коме је потписан овај споразум.
О значају меморандума говорили су председница Савета за родну равноправност Милица Тодоровић, градоначелник Панчева Саша Павлов и Јелена Васиљевић из „Лабриса“. Градоначелник Панчева је истакао да потписивање меморандума има велики значај и изразио задовољство што постоји поверење у Град Панчево. На овај начин се развија комуникација са грађанима, како би се могло благовремено реаговати и спроводити мере и на овом пољу.
Будући да је Национална служба за запошљавање препозната као један од важних партнера на локалу и карика у ланцу препознавања дискриминације и примене антидискриминаторних норми, представник НСЗ у Панчеву, директор филијале Ђорђе Лукач, присуствовао је потписивању меморандума.
Циљ пројекта је јачање капацитета организација ангажованих у области заштите и промоције права ЛГБТ и других маргинализованих друштвених група, као и јачање капацитета интерсекторских мрежа у локалним заједницама за препознавање и адекватно реаговање на дискриминацију. У склопу пројекта ради се мониторинг примене Стратегије за превенцију и борбу против дискриминације и односног Акционог плана. Предвиђено је да се пројектне активности изводе како на националном тако и на локалном нивоу.
Такође, постоји идеја да се у локалне интерсекторске мреже укључе представници филијала НСЗ, локалних самоуправа, управа за родну равноправност, омбудсмана, тужилаштава, организација и удружења грађана, полиције, образовних, здравствених установа и других релевантних институција на тему дискриминације. Овакво умрежавање институција и организација биће значајан ресурс за планирање и спровођење активности прикупљања података о случајевима дискриминације и јачање капацитета локалних заједница за сузбијање ове појаве у друштву.
Представница „Лабриса“ је истакла наду да је ово први корак ка смањењу дискриминације и насиља над ЛГБТ особама, како у Панчеву тако и у целој Србији.