Домаћини у предузетништву
Отворена врата
Вест, датум објаве: 2. октобар 2017.
„Када људи који покрећу бизнис много знају о самом пословању, о томе шта их све чека у будућности, виде и могуће препреке, па им је самим тим и много теже. Код уласка у предузетништво не треба да превлада страх. Ја предузетништво доживљавам као решавање проблема. Много учим, читам и стално се трудим да унапређујем посао“, каже млада предузетница Марија Словић
Знате ли како мирише и каквог је укуса права домаћинска храна Србије? Постоје места где се још увек може купити здрава, рукама и са љубављу справљена храна, захваљујући људима који желе да очувају традицију, а ипак понуде нешто ново. Водимо вас у свет праве домаће хране, која стиже са обранака Овчара и упознајемо са причом младе предузетнице Марије Словић.
Марија је расла у предузетничкој породици која се већ 30 година бави производњом меса и месних ђаконија. Било је потпуно природно да је животни пут одведе у предузетничке воде јер је, како каже, од малих ногу упознала све предности и тешкоће посла, пролазила кроз отказе и нова запошљавања радника, осмишљавање нових производа и финансије.
Бави се производњом млека и млечних производа, а технолог у њој је заслужан за то што се палета производа стално мења, откривају нови укуси и на фантастичан начин спаја традиционално и модерно.
„Одлучила сам се за производњу сира и кајмака, јер у том тренутку није било много фирми регистрованих за ту делатност, па сам видела своју шансу. Кајмак су углавном производиле домаћице, у мањим количинама, и продавале га на пијацама. Када су се пооштрили законски оквири за ову врсту продаје, ја сам одлучила да започнем посао“, прича Марија.
Није погрешила. Искуство јој показује да наши људи воле праве, укусне, домаће производе и да цене квалитет, а Домаћини управо то нуде, храну са свога стола, исту коју једу и њихова деца.
Као и сваки и њен почетак је био тежак. Сама каже да не постоје успешни послови који нису доживљавали неуспехе, све док не дође прави тренутак. Најважније је ићи напред и из сваког искуства научити нешто ново. Као своју предност наводи то што је у посао ушла јако млада, када се не размишља много о ризицима.
„Када људи који покрећу бизнис много знају о самом пословању, о томе шта их све чека у будућности, виде и могуће препреке, па им је самим тим и много теже. Код уласка у предузетништво не треба да превлада страх. Ја предузетништво доживљавам као решавање проблема. Много учим, читам и стално се трудим да унапређујем посао“, објашњава нам Марија.
Поред много рада, ево које особине и квалитете по њој мора да има особа која планира да уплови у предузетничке воде: „Одлуке се доносе брзо, мора увек и брзо да се размишља, да се учи од најбољих, да нема страха од нових ствари“. Марија саветује да треба посматрати како и шта раде успешни људи око нас.
„Код мене у крају је сада популаран посао са засадима малина. Кажем свакоме ко планира тиме да се бави да нађе најбољи малињак у селу, да сазна како газда ради, а да онда све о томе прочита у књигама, часописима, на интернету. Упорност је веома важна. Када куцате на много врата нека ће се сигурно отворити“, каже Марија.
А њена врата су увек отворена, за људе који хоће и воле да раде, који воде рачуна о квалитету и праве здраве, домаће производе без адитива. Тако се зидови и полице Домаћина, живописне радње смештене у једној од централних београдских улица, шарене од ручно рађених тестенина, џемова, медова, слатког, папричица...
„То су производи малих занатлија који немају могућности и финансије да излажу у великим системима. Они су употпунили нашу понуду и драго ми је што на тај начин можемо да им помогнемо“, задовољно каже Марија.
У асортиману, поред традиционално прављених сирева и кајмака, могу се наћи сиреви са зачинским биљем и зрневљем, сир у облику тортице са различитим, необичним премазима, попут песто соса и бадема, три врсте бибера и пармезана и црвене паприке. У понуди су и домаћи путери са сланиницом од мангулице, естрагоном или мандарином. Труди се да одговори и на потребе купаца са најистанчанијим укусом, онима који припремају храну на другачији начин.
„Наши људи воле домаћинску храну. Имам муштерије које увек купују бели сир или кајмак, али има и оних који воле да пробају нешто ново, одушеве се и желимо и њима да изађемо у сусрет“, прича нам млада предузетница.
За оне којима је радња далеко, сви производи могу се поручити онлајн. Марија много ради на тој врсти маркетинга, за коју сматра да је од суштинске важности за сваки посао. Када је реч о плановима, не жели много да открива, али с обзиром да се ближи прва годишњица рада, Домаћин припрема нешто ново. У плану је да се у радњи направи ново ћоше са производима од мангулице, јер су то клијенти тражили. Држи се својих принципа да посао није спринт него маратон на дуге стазе, није јој циљ инстант успех, већ у послу иде пажљиво, промишљено, корак по корак.
Млада предузетница Марија Словић има велику подршку породице. И сама, кроз осмех, признаје да вероватно не би постигла све ово да уз њу није муж, који понекад нема ништа против паштете за ручак јер она нема када да кува, као и његови родитељи који прискачу у помоћ када је у питању чување деце. Ипак, чини нам се да јој са свом енергијом, знањем и вољом које има, успех свакако не би измакао.