Награда најбољим предузетницама у Србији
Цвет успеха за жену змаја
Београд | Вест, датум објаве: 27. септембар 2017.
Удружење пословних жена Србије ће једанаести пут доделити награду „Цвет успеха за жену змаја” најбољим предузетницама у нашој земљи. У конкуренцији за награду су 23 кандидаткиње, а имена добитница биће саопштена на свечаној церемонији доделе признања 26. октобра 2017. године у Београду, у Опери и тетру „Мадленијанум“.
Као и ранијих година, признања ће бити додељена у две основне категорије: Најевропскија женска фирма и Најбољи модел запошљавања жена, али комисија задржава право да осим у основним категоријама додели и специјална признања за посебан допринос промоцији женског предузетништва. Ове године као специјална биће додељена Награда за самозапошљавање, а претходних година додељивала су се специјална признања за иновативност, конкурентност, успешан пословни модел, друштвено одговорно пословање, породично предузетништво или за подстицање женског предузетништва у руралној средини. Награда представља јединствен и снажан подстицај пословним женама које се храбро боре са свим препрекама у бизнису, а уједно доприноси развоју посла и њиховој афирмацији.
О раду Удружења послoвних жена Србије, заинтересованости жена да уђу у свет предузетништва и значају награде „Жена змај“, разговарали смо са др Сањом Поповић Пантић, председницом Удружења пословних жена Србије.
Када је први пут отворен конкурс „Цвет успеха“ и како се развијао до сада?
Удружење пословних жена Србије као највећа национална организација предузетница, са више од 900 чланица и 19 година рада, препознало је у једном тренутку да женама недостаје подстрека и да не постоје награде за њих. Зато смо пре 11 година ову награду установиле у циљу пружања подстицаја и афирмације пословних жена које се успешно носе са изазовима привредног окружења и додатне мотивације оних које су на корак до одлуке да се отисну у свет предузетништва. У претходних десет година смо кроз овај догађај промовисале више од 400 жена, њих 112 је добило награде и признања, а 4 су истовремено проглашене и амбасадоркама Европске мреже женског предузетништва.
Право учешћа на конкурсу имају све пословне жене у Србији које су власнице или имају удела у власништву предузећа, без обзира на врсту делатности. Конкурс увек расписујемо у јуну месецу за дату годину, а церемонија свечане доделе награда је увек у другој половини октобра. Са жељом да нам се пријави што више сјајних, вредних и успешних жена из целе Србије трудимо се да конкурс учинимо што видљивијим, кроз медије, друштвене мреже, кроз мрежу наших чланица. За ову комуникацију су нам увек најбоља препорука досадашње „змајице”. Одушевљење са којим примају награду и причају о њој је толико искрено да инспиришу друге успешне жене да се саме пријаве на конкурс или то често учине чланови њихових породица, пријатељице, колегинице, комшије.
Одзив кандидаткиња је заиста велики, тако да комисији није лако да селектује ужи круг оних које ће присуствовати самој церемонији, а ове године ће их бити 23. Верујте да је избор веома тежак, али комисија мора да се води и конкретним бројкама и резултатима, као и јасно дефинисаним критеријумима које је потребно задовољити за сваку категорију.
Да ли има све више жена које улазе у предузетништво и у којим областима?
Број жена у предузетништву из године у годину расте, а опсег делатности је невероватан, од традиционалних женских послова, као што су рукотворине, топла прерада воћа и поврћа, услуге неге, преко прављења обуће, одеће, накита, до власница етно-села, ресторана, вртића, ИТ компанија, консултанткиња... Све су оне иновативне, предузимљиве и углавном раде по цео дан, али већина њих је остварена и кроз породицу и родитељство, што овај успех чини још већим.
На које начине их ви оснажујете да се баве приватним послом?
Један од најважнијих задатака нашег удружења јесте оснаживање жена, а ми то радимо кроз сталне едукације, менторинг, умрежавање, промоцију и информисање о свим акспектима важним за вођење бизниса. Имамо и Одбор за јавно заговарање, који активно ради да се унапреди окружење за бављење предузетништвом. Кроз комуникацију са релевантним институцијама покушавамо да уведемо неке промене набоље. Успеле смо у захтеву да се јавне набавке мале вредности ипак објављају на сајту Републичке агенције за јавне набавке, иако закон то не прописује као обавезу, чиме смо допринеле већој транспарентности ове области и помогле многим малим предузећима да дођу до правовремене информације и добију посао за своју фрму. На листи приоритета нам је и брже доношење Закона о недепозитним институцијама, који треба да коначно регулише област микрофинансирања. То је важно зато што мале и микро фирме тешко добијају кредите од банака, а и ако их добију камате су веома неповољне. Такође, трудимо се и да укључимо женска предузећа у ланце добављача великих трговина, што је заиста тешко. Ове године смо потписали уговор са компанијом НЕЛТ и њиховим порталом за онлајн трговину Тако лако, где је посебно издвојена секција Удружења пословних жена са више од 40 производа женских фирми. Много је изазова испред нас, али имамо конкретне циљеве и упорне смо да их остваримо.
Колику улогу ваше удружење има у побољшању пословне климе за жене предузетнице у Србији?
Без лажне скромности, можемо рећи да је наше удружење одиграло кључну улогу кроз јавно заговарање у циљу побољшања пословне климе и подстицања умрежавања на локалном, регионалном и међународном нивоу. Константно организујемо бесплатне обуке, како за почетнице, тако и за оне које већ неко време имају своје бизнисе. Предузетнице које су дуго у послу и веома су успешне имају могућност онлајн усавршавања и развоја менаџерских способности. У току је и реализација пројекта „Оснаживање жена јужне Србије кроз формирање кластера старих заната“, који реализујемо уз подршку РАС-а. Циљ је унапређење економског развоја и решавање проблема незапослености младих жена у неразвијеним општинама на југу Србије кроз подршку самозапошљавању у сектору услуга и туризма.
Удружење пословних жена Србије је највећа национална организација жена предузетница. Циљ удружења је да се повећа број жена које започињу сопствени бизнис, да им се пружи охрабрење, могућност да размењују искуства, као и да се ојачају везе предузетница на локалном, регионалном и међународном нивоу и промовишу високи стандарди етике у пословању.
Удружење пословних жена поручује: „Будите иновативне, одлучне и самоуверене. Упишите се у ред жена змајева!“