Finansiranje malih i srednjih preduzeća u Srbiji
Brži razvoj uz investicione fondove
Beograd | Vest, datum objave: 28. септембар 2017.
Uvođenjem investicionih fondova u vlasničku strukturu kompanija dobija priliku da poboljša svoju organizaciju i da se spremi za izlazak na regionalno tržište
Mala i srednja preduzeća i preduzetnici predstavljaju najefikasniji segment privrede u skoro svim zemljama sveta i okosnica su razvoja njihovih ekonomija. Posebno značajnu ulogu imaju u zemljama u tranziciji. Na koji način se finansiraju ta preduzeća kod nas, kolike su njihove potrebe i kolika je dostupnost alternativnih, eksternih izvora finansiranja, bila je tema skupa u Privrednoj komori Srbije. Na konferenciji su učesnici podelili svoja iskustva i mišljenja i razgovarali o mogućnostima dodatne podrške domaćih i stranih institucija u tom procesu.
U Srbiji posluje preko 97 hiljada malih i srednjih preduzeća koja zapošljavaju preko 730 hiljada radnika i učestvuju u ukupnim prihodima korporativnog sektora sa skoro 60% ostvarenih poslovnih prihoda. I pored toga, ova preduzeća se uglavnom finansiraju iz sopstvenih izvora, od osnivačkog kapitala vlasnika, pozajmica prijatelja i dugova prema dobavljačima. Međutim, umesto najčešće nepovoljnih bankarskih kredita, mala i srednja preduzeća mogu da obezbede novac za opstanak i razvoj i preko specijalizovanih fondova. Tako firma dobija novac bez kamate i priliku da se plasira na drugo tržište, a fond dobija manjinski udeo u vlasništvu firme.
„Postoji značajna potreba da se povećaju eksterni izvori finansiranja za ova preduzeća, kako putem banaka, tako i putem investicionih fondova, koji pružaju dodatni kapital za razvoj malih i srednjih preduzeća, i što je još važnije, zainteresovani su za povećanje njihove konkurentnosti, izlazak na regionalna tržišta i povećanje ukupne vrednosti. Fondovi za svoju investiciju dobijaju određeno vlasničko učešće u kompanijama, a unapred se dogovaraju sa osnivačem kompanije na koji način će svoje vlasništvo prodati u periodu od 5 do 10 godina“, objašnjava jedan od učesnika konferencije Vladimir Pavlović, direktor konsalting kompanije „WM Equity Partners“.
On navodi i mnoge prednosti ovakvog vida finansiranja jer, kako kaže, uvođenjem investicionih fondova u vlasničku strukturu kompanija dobija priliku da poboljša svoju organizaciju i da se spremi za izlazak na regionalno tržište. Za razliku od banaka kojima plaćate kamatu, uz pomoć fondova kompanija može značajno da uveća svoje prihode, rečeno je na sastanku u Privrednoj komori Srbije.
„Investicioni fondovi podstiču saradnju kompanija u koje su investirali, tako da ceo taj proces ide mnogo brže i lakše. Na kraju, kompanija za finansiranje regionalne ekspanzije nema fiksni dug koji u jednom trenutku mora da vrati (kao u slučaju kredita), već strpljenje i pomoć profesionalnog investitora“, kaže Pavlović.
Jedan od osnovnih uslova da se kompanija finansira iz investicionog fonda jeste da ima dobar, kvalitetan proizvod i da je vlasnik spreman da bude deo većeg tima, koji ima mnogo veće šanse na regionalnom tržištu. Naš sagovornik ističe da je Srbija interesantno tržište za ulaganje stranih investitora, posebno u oblasti inovacionih tehnologija, ali i u drugim sektorima, na primer poljoprivredi. „Međutim“, ističe Vladimir, „dok zemlje u okruženju uspevaju da privuku investicije u iznosima koji se mere stotinama miliona evra, Srbija je tek na samom početku ovog procesa“.
Najvažnija poruka sa konferencije u PKS „Javno-privatni dijalog o alternativnim izvorima finansiranja“, jeste da finansijski sistem u Srbiji treba da se upotpuni institucijama i proizvodima koji nedostaju, a koji bi mogli da podrže razvoj malih i srednjih preduzeća od trenutka njihovog osnivanja do trenutka kada su postigli uspeh i postali regionalni lideri. Na konferenciji je zaključeno da postoji spremnost u regionu da se podele uspešna iskustva i primeri Bugarske, Mađarske i zemalja bivše Jugoslavije.