U toku četiri obuke u Filijali Prokuplje
Prokuplje | Događaj, datum objave: 8. јануар 2020.
Kraj godine u Filijali Prokuplje NSZ, pored sumiranja rezultata i planova za naredni period, obeležila je i realizacija obuka za nezaposlena lica.
Trenutno su u toku 4 obuke - za bravare, poslastičare, obuka za krojenje i šivenje sa osobe sa invaliditetom i obuka za operatere na CNC mašinama, za koju je vladalo najveće interesovanje. Naime, za 10 mesta na obuci prijavilo se preko 30 zainteresovanih nezaposlenih lica.
Polaznice obuke za poslastičare zatekli smo kako uz nadzor instruktora same pripremaju delove torti i kolača.
„Saradnja sa instruktorima je odlična. Od ponedeljka do petka smo na obuci, spremamo torte i kolače, učimo da ih ukrašavamo. Ovde se spremaju torte i kolači za rođendane i druge proslave, ali i za poslastičarnice i prodaju. Kada završim obuku planiram da tražim posao i u ovom zanimanju“, kaže Tanja Gajić, vaspitačica po struci.
Još jedna polaznica obuke sa kojom smo razgovarali, medicinska sestra Marija Komnenović, ima slične planove: „Posle dugog perioda bezuspešnog traženja posla u struci, presekla sam i rešila da se prekvalifikujem. U planu mi je da po završetku ove obuke konkurišem za subvencije za samozapošljavanje kod Nacionalne službe za zapošljavanje i pokrenem sopstveni biznis u proizvodnji kolača i torti“.
Istovremeno se u prostorijama Kulturno-obrazovnog centra u Prokuplju održava obuka za krojenje i šivenje za osobe sa invaliditetom. Polaznice ove obuke zatekli smo u različitim poslovima. Neke od njih crtaju modele i delove odeće, a neke šiju ono što su ranije modelirale i krojile. S ponosom su nam pokazale svoje prve sašivene suknje.
Slavica Đorđević prijavila se za obuku kako bi usavršila svoja znanja.
„Iako sam i ranije bila zaposlena u konfekciji, radila sam neke druge poslove. U međuvremenu sam radila i u trgovini. Ova obuka je prilika da naučim i dodatne poslove, jer ovde učimo kako skrojiti i sašiti razne odevne predmete – suknju, bluzu, pantalone“, kaže Slavica.
Pitali smo i instruktorku Suzanu Koprivicu kakvo je njeno iskustvo u vođenju obuka za osobe sa invaliditetom.
„Rad sa osobama sa invaliditetom se ne razlikuje od rada sa drugim ljudima. Obuka ide planiranim tokom, prvo smo krenuli sa teorijskim delom, predavanjem o zaštiti na radu i mašinama koje se koriste. Praktični deo je počeo od osnovnih znanja vezanih za konstrukciju odeće, proporcije ljudskog tela... Pravljenje odeće, naravno, kreće od najjednostavnijih odevnih predmeta, kao što su suknje, ka složenijim. Radi se modelovanje, zatim krojenje i na kraju šivenje. Kroz ove etape polaznice se obučavaju u izvođenju pojedinih specifičnih operacija“, objašnjava Suzana.
Sem polaznika obuke za poslastičare, koji će sticati nova znanja do kraja marta 2020. godine, polaznici ostalih obuka su već prošli dobar deo gradiva i polako postaju samostalni u izvođenju raznih operacija. Sertifikate o završenoj obuci oni će dobiti već sredinom i krajem januara.