У току четири обуке у Филијали Прокупље
Прокупље | Догађај, датум објаве: 8. јануар 2020.
Крај године у Филијали Прокупље НСЗ, поред сумирања резултата и планова за наредни период, обележила је и реализација обука за незапослена лица.
Тренутно су у току 4 обуке - за браваре, посластичаре, обука за кројење и шивење са особе са инвалидитетом и обука за оператере на ЦНЦ машинама, за коју је владало највеће интересовање. Наиме, за 10 места на обуци пријавило се преко 30 заинтересованих незапослених лица.
Полазнице обуке за посластичаре затекли смо како уз надзор инструктора саме припремају делове торти и колача.
„Сарадња са инструкторима је одлична. Од понедељка до петка смо на обуци, спремамо торте и колаче, учимо да их украшавамо. Овде се спремају торте и колачи за рођендане и друге прославе, али и за посластичарнице и продају. Када завршим обуку планирам да тражим посао и у овом занимању“, каже Тања Гајић, васпитачица по струци.
Још једна полазница обуке са којом смо разговарали, медицинска сестра Марија Комненовић, има сличне планове: „После дугог периода безуспешног тражења посла у струци, пресекла сам и решила да се преквалификујем. У плану ми је да по завршетку ове обуке конкуришем за субвенције за самозапошљавање код Националне службе за запошљавање и покренем сопствени бизнис у производњи колача и торти“.
Истовремено се у просторијама Културно-образовног центра у Прокупљу одржава обука за кројење и шивење за особе са инвалидитетом. Полазнице ове обуке затекли смо у различитим пословима. Неке од њих цртају моделе и делове одеће, а неке шију оно што су раније моделирале и кројиле. С поносом су нам показале своје прве сашивене сукње.
Славица Ђорђевић пријавила се за обуку како би усавршила своја знања.
„Иако сам и раније била запослена у конфекцији, радила сам неке друге послове. У међувремену сам радила и у трговини. Ова обука је прилика да научим и додатне послове, јер овде учимо како скројити и сашити разне одевне предмете – сукњу, блузу, панталоне“, каже Славица.
Питали смо и инструкторку Сузану Копривицу какво је њено искуство у вођењу обука за особе са инвалидитетом.
„Рад са особама са инвалидитетом се не разликује од рада са другим људима. Обука иде планираним током, прво смо кренули са теоријским делом, предавањем о заштити на раду и машинама које се користе. Практични део је почео од основних знања везаних за конструкцију одеће, пропорције људског тела... Прављење одеће, наравно, креће од најједноставнијих одевних предмета, као што су сукње, ка сложенијим. Ради се моделовање, затим кројење и на крају шивење. Кроз ове етапе полазнице се обучавају у извођењу појединих специфичних операција“, објашњава Сузана.
Сем полазника обуке за посластичаре, који ће стицати нова знања до краја марта 2020. године, полазници осталих обука су већ прошли добар део градива и полако постају самостални у извођењу разних операција. Сертификате о завршеној обуци они ће добити већ средином и крајем јануара.