Mesto susreta - www.erasmus-entrepreneurs.eu
Znanja i iskustva po meri mladih preduzetnika
Beograd | Događaj, 28. април 2017.
U Privrednoj komori Srbije predstavljen je projekat “Erazmus za mlade preduzetnike”, koji je pre četiri godine počeo da se realizuje i u Srbiji, a ima za cilj da se mladim preduzetnicima omogući da steknu veštine i znanja za vođenje i razvoj svog preduzeća u zemljama EU.
Projekat funkcioniše tako što se mladi privrednici i domaćini prijavljuju preko platforme www.erasmus-entrepreneurs.eu i sami se povezuju i dogovaraju o daljoj saradnji. Po dogovoru, privrednik odlazi na nekoliko meseci u zemlju gde domaćin radi, kako bi stekao znanja i veštine neophodnе za posao kojim se već bavi ili tek planira, uz nadoknadu troškova puta i boravka.
Prvi korak je prijava, zatim kontrola postavljenog profila, nakon čega preduzetnik može u bazi da pronađe kompaniju sa kojom želi da sarađuje. Ukoliko u bazi domaćina nema kompanije koja bi preduzetniku odgovarala, sam može da kontaktira kompaniju za koju je zainteresovan, koja potom može da se registruje i uključi u program. Mladi preduzetnik i domaćin zatim popunjavaju plan aktivnosti, koji detaljno definiše dalju saradnju u obostranom interesu.
“Cilj je da koristi imaju i preduzetnici i domaćini. Benefit za preduzetnika je što će provesti nekoliko meseci u inostranstvu, gde će naučiti kako se u toj zemlji vodi biznis, funkcioniše zakonodavstvo, steći će nove veštine. Domaćin dobija besplatnu radnu snagu i osobu koja će mu pružiti dragocene informacije o lokalnom tržištu zemlje iz koje dolazi”, kaže Vladimir Nikić iz Poslovnog inkubatora Novi Sad.
Profil mladog preduzetnika treba da bude interesantan domaćinu sa kojim se planira saradnja i da sadrži sve važne informacije. Biznis plan mora biti napisan na engleskom jeziku, na minimum 12 strana i treba da pokaže da se radi o osobi koja dovoljno dugo razmišlja o svom biznisu, zna kako će formirati cene, svesna je konkurencije i strukture troškova.
Rokovi za prijavljivanje ne postoje, ni rang-lista, ali postoji budžetsko ograničenje. Kada se novac za mobilnost potroši ne postoji više mogućnost prijave, pa se preporučuje zainteresovanim privrednicima da se što pre uključe.
“Vodite računa koju zemlju birate za odlazak, jer je važno da ona bude jedna od vodećih u oblasti kojom se bavite, na primer, ukoliko se bavite modom izaberite Italiju ili Francusku”, savetuje Nikić, kao i da privrednici moraju da znaju tačan motiv odlaska, šta žele da dobiju od domaćina i koliko brzo.
Tokom sastanka, preko Skajpa se uključio Milan Kasl iz češke kompanije “Helmont”. On je preko ovog programa boravio kod domaćina u Srbiji koji se bavi sličnim poslom.
“Moje iskustvo je sjajno. Za mene je bilo najvažnije što sam napravio nove kontakte i dobio važne informacije kako u Srbiji funkcioniše posao sa bravarijom. Sada sam ja glavni uvoznik proizvoda koje pravi vaša kompanija, a moj domaćin za Češku”, kaže Kasl.
Kada je reč o finansijskoj podršci, u zavisnosti od zemlje u koju se ide novčani iznosi za put, smeštaj i osnovne troškove zavise od destinacije, pa se za Albaniju dobija 530 evra mesečno, a za Dansku 1100 evra. Mladi preduzetnik je u obavezi da sebi obezbedi posebnu vizu, za boravak duži od tri meseca.
U projekat “Erazmus za mlade preduzetnike” uključeno je više od 120 partnera na evropskom nivou, a Univerzitet u Novom sadu je treći po rezultatima. U ovaj program je do sada uključeno oko 30 preduzetnika iz Srbije. Projekat podrazumeva mobilnost u okviru Evrope, a planovi su i povezivanje Evrope i Amerike i mobilnost između Evrope i Južne Amerike.