Završena obuka za poslastičare u Beogradu
Uz obuke lakše do posla
Beograd | Događaj, 24. фебруар 2020.
Teorijska i praktična obuka za poslastičare, koju je organizovala Filijala za Grad Beograd Nacionalne službe za zapošljavanje dala je mogućnost zainteresovanim nezaposlenima da nauče tajne tog zanata i obezbede sebi šansu da lakše dođu do zaposlenja. Obuku je prošlo desetoro nezaposlenih, koji kažu da su veoma zadovoljni jer su imali priliku da uče od vrhunskih majstora u poslastičarnici „Amaretti“ u Beogradu, gde su im i uručeni sertifikati o završenoj obuci.
Danas kada se industrija hrane i tehnologije izrade sve više razvijaju, imati znanje i iskustvo u toj oblasti je dragoceno. Sve to je rezultiralo i sve većom tražnjom na tržištu rada za kuvarima, pekarima i poslastičarima. Kako su poslastičari traženo zanimanje, Nacionalna služba za zapošljavanje organizovala je obuku za one koji žele da nauče nešto novo i lakše nađu posao ili započnu sopstveni biznis.
Dragica Mladenović, jedna od polaznika obuke kaže da je dve godine tražila posao, pošto je ostala bez zaposlenja u banci. Rešila je da se prekvalifikuje i kaže da je to bio pravi potez jer je na obuci stekla znanje i veštine koje odmah može da primeni u praksi. „Bilo je zadovoljstvo da učim da pravim kolače i torte, ovo je za mene novo, sjajno iskustvo i zaista sam dosta naučila, a najinteresantnije mi je bilo ukrašavanje. Planiram da se bavim poslastičarstvom i nadam se da ću uskoro i naći zaposlenje“, kaže nam Dragica.
Obuku je držala iskusna poslastičarka Mirjana Božinović koja je zadovoljna interesovanjem polaznika i njihovom željom da nauče zanat. „Imali smo sjajan tim. Obuka se sastojala iz teorijskog i praktičnog dela, učili su proces pravljenja kolača od početka do kraja i već posle 20 dana samostalno su počeli da prave kolače i torte“, priča za Poslove Mirjana dodajući da je važno da polaznici dalje tokom rada nastave da nadograđuju svoje znanje.
Kroz obuku polaznici dobijaju znanje koje će im pomoći da budu konkurentniji na tržištu rada i osnovni cilj jeste veća zapošljivost kandidata. Marčela Vuinac Obućina, načelnica Odeljenja za obrazovanje i obuke Filijale za grad Beograd NSZ podseća da je tokom 2019. godine organizovano 7 obuka za 97 lica, a da su posebno organizovane i obuke za osobe sa invaliditetom i to 8 obuka za 65 lica.
“Za obuku za poslastičare bilo je veliko interesovanje i drago nam je da su stekli veštine i znanja da mogu odmah da se bave tim poslom, da se zaposle ili da sami započnu biznis. Obuke su besplatne i polaznici imaju parvo na nadoknadu troškova prevoza”, kaže Marčela.
Dragiša Simović, organizator obrazovanja odraslih objašnjava da je obuku za poslastičare prošlo deset polaznika i da su imali ukupno 408 časova. “Obuka je sprovedena u poslastičarnici koja dobro posluje na tržištu i znanja koja su stekli sigurno će im omogućiti da brzo nađu posao jer su stvarno radili i učili zanat”, ističe on.
Poslastičarnica “Amaretti” posluje na tržištu od 2012. Godine, a vodi je Lana Apoloni. Ona je studirala u Italiji i tada prikupljala recepte italijanskih tradicionalnih kolača i torti. Kada se vratila u Beograd rešila je da započne sopstveni biznis i otvorila je italijansku poslastičarnicu. Kaže da je to bio pravi potez jer naši ljudi vole slatkiše, a i Italiju.
Kada je reč o obuci, veoma je zadovoljna interesovanjem polaznika. “Uspeli smo da ih naučimo da samostalno prave torte i kolače. Bili su vredni i otvoreni da probaju nove stvari. Učili su osnove poslastičarstva, pripremu i vrste testa, vrste kremova, dekorisanje, kako se čuvaju namirnice, koji su osnovi bezbednosti hrane... Pored toga leopo su se družili. Za poslastičare u Srbiji ima posla, sve je više restorana, hotela i ugostiteljskih objekata koji traže osoblje u kuhinji, tako da se nadam da će polaznici naći brzo posao“, kaže vlasnica poslastičarnice „Amaretti“ Lana Apoloni.
U ovom poslu potrebno je biti kreativan i imati strpljenja. Sertifikati koje su polaznici dobili omogući će im da se lakše zaposle i da rade ono što vole. Upravo je to i osnovni cilj besplatnih obuka koje organizuje NSZ - podizanje nivoa kompetentnosti, konkurentnosti i zapošljivosti, a sve u skladu sa potrebama modernog tržišta rada.