Kroz saradnju fakulteta i privrede do dobrih poslovnih šansi za studente
U Nišu održan „Job fair“
Niš | Događaj, 7. март 2018.
Na tradicionalnom desetom Sajmu zapošljavanja i stručnih praksi „Job Fair“, sa porukom „Tvoja karijera počinje ovde“, na Elektronskom fakultetu u Nišu predstavilo se 30 kompanija, koje traže mlade ljude zainteresovane za praksu ili posao. Sajam je okupio više hiljada studenata i bio prilika da motivisani mladi ljudi, koji žele da steknu nove veštine ili nađu posao pronađu kompaniju koja odgovara njihovim interesovanjima.
Dekan Elektronskog fakulteta prof. dr Dragan Janković rekao je da se nada da će i ove godine „Job Fair“ biti dobra prilika za sve koji traže posao, ali i studente i srednjoškolce koji žele da se usavršavaju u svojoj struci.
„Ovakvi događaji važni su i za razvoj samih kompanija i obrazovnih institucija“, istakao je on i zahvalio organizatorima, volonterima-studentima tehnike iz udruženja BEST u Nišu, što su se potrudili da njihovi prijatelji i kolege na jednom mestu dobiju sve informacije, otkriju svoja interesovanja ili dobiju nove šanse za profesionalnu karijeru.
Organizator sajma Saša Todorović poručio je mladima: „Nadam se da ćete u budućnosti biti ponosni predstavnici svojih firmi, kao što ste sada ponosni predstavnici ovog sajma, koji obeležava 10 godina postojanja“.
Veliki broj studenata, ali i poslodavaca, bio je zainteresovan za programe i mere aktivne politike zapošljavanja Nacionalne službe za zapošljavanje, koja je učestvovala na događaju, a predstavnici NSZ odgovarali su na sva pitanja posetilaca. Studenti su se najviše interesovali za program stručne prakse i načine prijavljivanja na evidenciju NSZ po završetku formalnog obrazovanja.
„Povezivanje akademije i biznisa jedan je od važnijih zadataka koji nam predstoji kao društvu kako bismo i dalje pratili korak sa tehnološkim razvojem. Podsticaj rasta ukupnog ulaganja u obrazovanje IT kadrova i dobrog okruženja povoljnog za razvoj budućih profesionalaca u Srbiji, pored formalnog obrazovanja, dobija sve veći značaj i u samim kompanijama“, istakli su predstavnici kompanije HTEC.
Najznačajniji događaj drugog dana sajma bila je dodela studentskih stipendija, koje je obezbedila kompanija „Leoni“. Dodeljeno je 15 stipendija studentima mašinskog, ekonomskog i elektronskog fakulteta, čime je „Leoni“ pokazao da ulaže u budućnost razvoja ljudskih resursa.
Studenti su naglasili da im je pomoć u vidu stipendija izuzetno važna.
„Kompanija 'Leoni' ima dugu tradiciju i posluje u više od 30 zemalja sveta, tako da ćemo imati mogućnost da učimo i steknemo neophodno iskustvo. Pored same stipendije posebno je važno što imamo mogućnost stručne prakse ili eventualnog zaposlenja“, kaže Milica Ličina, studentkinja Mašinskog fakulteta.
Na zanimljiv način na sajmu su se predstavili zaposleni u softverskoj kompaniji „ApexSQL“, čije je sedište u Americi, koji su se pojavili u bade-mantilima. Imaju i interesantno objašnjenje za to: „Obukli smo bade-mantile jer nudimo poslove koji se rade od kuće ili sa bilo kog drugog mesta. Naš menadžment shvatio je koliko se vremena gubi na putu od kuće do posla, kao i da je bitno da se posao završi, pa na ovaj način skrećemo pažnju na prednosti takve vrste posla“.
Više hiljada posetilaca tokom dvodnevnog sajma u Nišu mogli su da se upoznaju sa najnovijim tehnološkim rešenjima koja se razvijaju u domaćim i stranim kompanijama. Studenti zainteresovani za programiranje najviše su se okupljali na štandu „Majkrosofta“, na kojem je prikazana virtuelna stvarnost kroz 5D naočare, a veliki broj mladih istakao je da su zadovoljni ponudom na sajmu, koja im može pomoći da odluče čime će se kasnije baviti, kao i organizacijom.
Tokom sajma „Job fair“ organizovane su i brojne radionice, poput „Dan u IT kompaniji – od jutarnje kafe do release-a” ili „Razvoj softvera iz ugla QA inženjera”. Kompanije su održale niz zanimljivih, kratkih prezentacija, kako bi zainteresovanima pružile sve informacije o svom poslovanju.