EU pomoć teže zapošljivim grupama
Sertifikati o novim znanjima
Beograd | Događaj, 20. април 2017.
U prostorijama Filijale za grad Beograd NSZ danas su uručeni sertifikati polaznicima obuka iz engleskog i nemačkog jezika raznih nivoa i polaznicima osnovne informatičke obuke (ECDL).
U okviru obuka za jezike, koje su trajale 110 časova i informatičke obuke, u trajanju od 90 časova, više od 100 polaznika steklo je dodatna znanja i veštine, koje su veoma tražene na tržištu rada. Obuke su organizovane u saradnji sa centrom „British Council“, u okviru projekta IPA 2012 „Pomoć teže zapošljivim grupama.“
„Zadovoljstvo mi je što nastavljamo planirane aktivnosti na projektu usmerenom na pomoć teže zapošljivim grupama. Ove obuke imaju za cilj da podignu vaše kompetencije, čime ste stekli veće šanse za dobijanje posla. Zahvaljujem vam na poverenju i pozivam vas da koristite naše usluge. Pomoći ćemo vam u posredovanju u zapošljavanju, kao i u pronalaženju odgovarajućeg rešenja“, rekao je u uvodnom obraćanju Siniša Knežević, zamenik direktora beogradske filijale Nacionale službe za zapošljavanje.
Kler Sirs, direktorka „British Council“-a za zapadni Balkan, naglasila je da uspešan završetak kurseva stvara nove šanse za pronalaženje ili započinjanje posla.
„Bilo je potrebno dosta istrajnosti da biste dobili ove sertifikate i ja vam želim mnogo uspeha u budućem profesionalnom životu. Neka vam ovo bude odskočna daska“, dodala je ona.
Zorka Đurđić, viši rendgen tehničar, završila je kurs nemačkog jezika - nivo A2.
„Bilo je odlično“, rekla je, „volela bih da nastavim obuku iz nemačkog jezika na višem nivou. Često se javljam svom savetniku na birou i zadovoljna sam saradnjom sa vama. Nadam se i nekom poslu, kako ne bih morala da odem u inostranstvo. Prihvatila bih bilo kakav posao, ne mora biti u struci“.
Ljubica Ivošević je pohađala informatičku obuku po ECDL standardu i kaže da je sve bilo organizovano na visokom profesionalnom nivou, kao i da se veoma intenzivno radilo.
“Ovo je pravi podstrek za dalje usavršavanje”, kaže Ljubica i ističe da je stekla univerzalne veštine, koje će joj pomoći u radu koji god posao da nađe.
Da je sertifikat o znanju jezika prava pomoć na putu do posla smatra i Sandra Marković, koja je zavaljujući obuci znatno poboljšala nivo znanja engleskog jezika.
Obuke za potrebe tržišta rada koje organizuje NSZ su raznovrsne, traju do šest meseci, a realizuju ih iskusni predavači i instruktori u obrazovnim i trening centrima. U programima obuka pretežno je zastupljena praktična nastava u realnom i konkretnom radnom okruženju. Nakon uspešno završene obuke polaznici dobijaju sertifikat o stečenim kompetencijama koje im podižu šanse za zaposlenje.
Predviđeno je da u razne vrste obuka ove godine bude uključeno 5.400 nezaposlenih sa evidencije NSZ, i to pre svega iz ugroženih grupa. Ovaj ciklus obuka za nezaposlene iz teže zapošljivih grupa finansira se sredstvima Evropske unije kroz projekat „EU pomoć teže zapošljivim grupama”, a jedan od ciljeva projekta je i proširenje obima obuka prema potrebama tržišta rada.