Javni dijalog
Romi na tržištu rada
Novi Sad | Događaj, 29. јануар 2018.
U Filijali Novi Sad NSZ održan je javni dijalog o položaju Roma na tržištu rada, u okviru projekta „Diskriminacija Roma na tržištu rada“, koji sprovodi Udruženje „Romi istraživači“ u partnerstvu sa Centrom za razvoj društva znanja „Horizont 21“ iz Novog Sada. Projekat su podržali Praxis, Sandžački odbor i The Equal Rights Trust.
Cilj projekta je da udruži sve relevantne aktere na tržištu rada u zajedničkom identifikovanju problema sa kojima se Romi na tržištu rada susreću i pronalaženju adekvatnih rešenja za nezaposlene.
Javni dijalog je okupio predstavnike državnih institucija, nevladinog sektora i poslodavaca. U debati su učestvovali predstavnici Filijale Novi Sad NSZ, Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine, Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova, Centra za socijalni rad grada Novog Sada, Edukativnog centra za obuke u profesionalnim i radnim veštinama, kao i predstavnici romskih udruženja i poslodavaca.
Pripadnici romske nacionalne zajednice su ukazali na probleme sa kojima se susreću prilikom zapošljavanja, slučajeve otvorene i prikrivene diskriminacije, ali i istakli koja su moguća rešenja ovih problema iz njihove perspektive.
Predstavnica Udruženja „Romi istraživači“ predstavila je rezultate istraživanja o slučajevima diskriminacije na teritoriji Vojvodine. Dušan Marjanović, načelnik Odeljenja za posredovanje u zapošljavanju i planiranje karijere u NSZ, govorio je o programima i merama namenjenim teže zapošljivim kategorijama, u koje spadaju i Romi, kao i o programu samozapošljavanja za osobe romske nacionalnosti. Istaknuta je saradnja i koordinacija NSZ i Centra za socijalni rad u zapošljavanju korisnika novčane socijalne pomoći, kao i saradnja sa dva strana investitora u Novom Sadu koji su zaposlili veći broj lica romske nacionalnosti. Ukazano je na problem nepovoljne obrazovne strukture Roma i na potrebu kontinuiranog rada na njihovom motivisanju i uključivanju u obrazovni sistem i obuke za tržište rada.
Pozitivan primer i iskustvo u zapošljavanju Romkinja istakla je Pava Novakov Čabrilovski, vlasnica preduzeća „Pava plus“ d.o.o. iz Pančeva.
„U svom malom preduzeću zapošljavam šest Romkinja i veoma sam zadovoljna njihovim radom. Dobro su se uklopile u kolektiv, a i sve poslove obavljaju revnosno i tačno. Računam na njih i u budućnosti. Smatram da je neophodno da svi zajedno kao društvo radimo na uklanjanju predrasuda i damo šansu dobrim i vrednim ljudima kojih među romskom populacijom svakako ima mnogo“, istakla je Novakov Čabrilovski, osvrnuvši se i na dobru saradnju sa Nacionalnom službom za zapošljavanje, koja je obezbedila sve olakšice za zapošljavanje ovih lica.
Rezultati istraživanja „Romi na tržištu rada“ kao i glavni zaključci i smernice sa projekta, biće objavljeni na veb-stranici www.diskriminacijanaposlu.rs.