Pogranična saradnja
Subotica | Događaj, 6. октобар 2014.
Direktor subotičke filijale NSZ Dušan Torbica sa saradnicima je prisustvovao radionici koju je organizovala Služba za zapošljavanje Mađarske, u Kečkemetu, 25. i 26. septembra 2014. godine.
Mađarska služba u okviru projekta: “Razvoj Nacionalne službe za zapošljavanje II“, ima zadatak da uspostavi kontakte i saradnju sa pograničnim službama za zapošljavanje, a sve u cilju zajedničkih projekata i konkurisanja u okviru IPA projekata prekogranične saradnje.
Kolege iz Mađarske predstavile su način rada službe, aktuelne projekte, kao i planove za unapređenje mađarske Službe za zapošljavanje. Saradnici angažovani na projektima upoznali su prisutne sa dosadašnjom saradnjom službi za zapošljavanje Bosne, Slovačke, Rumunije i Makedonije, predstavili su aktuelne projekte i dalje planove na tom polju. Istakli su da bi rado sarađivali sa kolegama iz Srbije na zajedničkim projektima, jer je veoma bitno da susedne službe za zapošljavanje zajedno apliciraju na konkurse.
Direktor subotičke filijale Dušan Torbica predstavio je stanje na tržištu rada u Severnobačkom okrugu, mere aktivne politike zapošljavanja, kao i analizu stanja i preporuke šta uraditi kako bi se poboljšala situacija na tržištu rada. Neke od ideja i zaključaka su: izrada modela socijalne ekonomije, istraživačke, informativne i edukativne aktivnosti, socijalna akcija i partnerstvo, razvoj trećeg sektora, razvoj socijalnog preduzetništva, razmena informacija o tržištu rada, profesionalna i stručna saradnja, zajedničke aktivnosti, aktivnosti protiv rada na crno, razmena iskustava i inoviranje znanja, inovacije u zapošljavanju, socijalno partnerstvo, stvaranje uslova za mobilnost radne snage i drugo.
Narednog dana učesnicima radionice pridružili su se predstavnici lokalne samouprave u Subotici i zajedno su posetili lokalni Centar za obuke. Kolege iz centra prezentovale su aktivnosti, način rada i obuke koje se ovde izvode. Nakon toga obišli su prostorije i učionice u kojima se izvode obuke za varioce, obuke za rad na CNC mašinama, konfekcionere-šivače, pekare, strane jezike, informatičke obuke, obuke za rad sa obnovljivim izvorima energije i druge. Učionice u centru su opremljene po pravilima i standardima, prilagođene za teorijsku i praktičnu nastavu, a sve kako bi sertifikati koje izdaju bili priznati.
Zaključak i rezultati dvodnevnog susreta mogli bi biti: mogućnost uspostavljanja zajedničke prekogranične mreže, razmena iskustava, konkurisanje za EU sredstva za zajedničke projekte. Postoji mogućnost daljeg nastavka saradnje pograničnih službi za zapošljavanje u novembru 2014. godine, na predstojećoj radionici u Segedinu.