U Beogradu završene tri obuke za tržište rada
Osposobljeni za samostalan rad u novom zanimanju
Beograd | Događaj, 29. јануар 2019.
Nakon završenih obuka izvođači su bili u obavezi da obezbede obavljanje dodatne radne prakse u trajanju od 10 do 20 radnih dana, posle čega su polaznici dobili potvrde i o obavljenoj stručnoj praksi.
Filijala Beograd NSZ je krajem januara dodelila sertifikate polaznicima tri obuke za tržište rada, čime je i zvanično potvrđeno da je 10 nezaposlenih lica osposobljeno za rad na CNC mašinama, 5 za poslove viljuškariste, a 5 žena za obavljanje poslova gerontodomaćice.
Izvođač obuka bila je „Mokrogorska škola menadžmenta“, koja je angažovala podizvođače, a oni za konkretan posao beogradske privrednike koji su obučavali nezaposlene za zanimanja veoma tražena na tržištu rada glavnog grada.
Obuku za viljuškaristu realizovala je firma „Dia-Elit“ doo, trajala je tri meseca, 6 školskih časova dnevno, sa ukupnim fondom od 120 časova. Nastavnim programom bile su obuhvaćene teme kao što su: upoznavanje sa viljuškarom, dijagnostika i otklanjanje kvarova na viljuškaru, rukovanje i manevrisanje viljuškarom. Za uključivanje u ovu obuku bilo je dovoljno da kandidati imaju završenu osnovnu školu i obavljen specijalistički lekarski pregled, a kao kriterijum je uzimana i dužina čekanja na evidenciji nezaposlenih lica.
Dejan Milanović je po zanimanju trgovac i do sada je radio razne pomoćne poslove u ovom sektoru, jer su mu, kako kaže, u porodici svi, manje-više, bili privatnici. Sa gubitkom posla prijavio se u NSZ, gde je u razgovoru sa svojim savetnikom naznačio da bi se rado prekvalifikovao za zanimanje viljuškariste.
- Obuka je bila zaista ozbiljna i trajala je više nego što sam očekivao, s obzirom da za vožnju automobila obuka traje 40 časova, a ova za viljuškaristu čak 120. Moja familija je ranije imala stovarište i već sam bio u kontaktu sa viljuškarom, a moja braća su naučila da ga voze bukvalno za jedan dan. Međutim, nije sve tako jednostavno. Obuka nije teška, ali mora puno da se pazi, kako na teret, tako i na ljude u okolini. Bilo mi je zanimljivo, bilo je i dobro društvo, a instruktori odlični, dobio sam više nego što sam očekivao i zadovoljan sam kako sam savladao posao - priča Milanović i dodaje da ima ideju da se bavi ovim poslom, ali u okviru privatnog biznisa koji namerava da pokrene.
Obuka za operatere na CNC mašinama je realizovana u saradnji sa Akademijom „Oxford-agent“, a konkretno ju je sprovela firma „Dunex“. Trajala je tri meseca, 6 školskih časova dnevno, a 180 časova ukupno. Nastavom su bile obuhvaćene oblasti: bezbednost i zaštita na radu, tehnološki postupci, alati i poznavanje materijala, osnove tehničkog crtanja na PC-u (AutoCad), program za simulacije CNC programa na PC-u, programski jezici za CNC mašine, startovanje CNC mašine, učitavanje programa i rad na mašini, merenje i kontrola kvaliteta. Kriterijumi za izbor polaznika bili su najmanje srednja stručna sprema, osnovno poznavanje rada na računara i dužina čekanja na evidenciji nezaposlenih.
Srećko Petrović je završio smer za optičara, prvo je radio u kožarstvu, kasnije se dugo vremena bavio marketingom, a kada je zatvorio agenciju i ostao bez posla, u Nacionalnoj službi su mu ponudili da se prekvalifikuje za operatera na modernim, kompjuterizovanim CNC mašinama.
- Već sam počeo da radim u istoj firmi u kojoj smo i obučavani, za početak kao pomoćni radnik prva tri meseca, a onda ću, kao zamena, početi po potrebi da radim i na njihovim CNC mašinama. Obuka je bila dobra, iako uslovi u pogonu nisu bili baš najbolji za učenje, jer je teško bilo pratiti priču usred sveopšte buke. Ipak sam na kraju sve dobro savladao kroz praksu i kompletirao znanje. Vrlo sam zadovoljan što mi se ukazala prilika da nastavim da radim i usavršavam se kao operater na CNC mašinama, što mi može kasnije otvoriti mogućnost za zapošljavanje u nekoj jačoj firmi. Sem toga, ovo zanimanje je traženo i u inostranstvu, a plata je od 1.500 do 2.000 evra - priča Petrović.
Osnovna obuka za gerontodomaćice je realizovana u saradnji sa Ustanovom Gerontološki centar Beograd, a konkretno je izvođena u RJ Domu „Bežanijska kosa“. Trajala je dva meseca, 40 časova nedeljno, 160 časova ukupno. Obrađivane su oblasti: osnovna znanja iz gerontologije, specifičnosti, potrebe i problemi trećeg doba, komunikacija i primena etičkih principa, opis i opšti principi rada i bezbednost i zaštita na radu, ishrana odraslih i starijih lica, higijena i lična higijena, prva pomoć, socijalni aspekt rada i upravljanje informacijama. U ovu obuku mogli su da se uključe nezaposleni sa najmanje prvim stepenom stručne spreme, a kriterijumi su bili i obavljen sanitarni pregled i dužina čekanja na evidenciji nezaposlenih.
Nakon završenih obuka izvođači su bili u obavezi da obezbede dodatnu radnu praksu u trajanju od 10 do 20 radnih dana, posle čega su polaznici dobili potvrde o obavljenoj stručnoj praksi.
- U beogradskoj filijali NSZ nedavno su završene obuke za ručno tkanje i zlatovez, a u toku su obuke za kuvare, knjigovođe i tehničare u filmskoj industriji, odnosno za tehničare rasvete, kamere i specijalnih efekata, scenske tehničare i knjigovođe u ovoj oblasti. U toku su i obuke za osobe sa invaliditetom: za vođenje poslovnih knjiga, elektronsko poslovanje, poslovne sekretare, osnovna informatička obuka, obuka za veb-dizajn i početni kurs engleskog jezika. Još uvek traju i specijalističke informatičke obuke za veb-aplikacije, Java Skript Front-End veb-programiranje, PHP programiranje i .Net programiranje - kaže Marčela Vuinac Obućina, načelnica Odeljenja za dodatno obrazovanje i obuke u Filijali za grad Beograd NSZ.