Realizacija projekta EU u Moravičkom okrugu
Obuke za tržište rada
Čačak | Događaj, 6. децембар 2017.
Direktor Filijale Čačak NSZ Saša Obradović uručio je sertifikate polaznicama drugog ciklusa obuke za nemački jezik - početni nivo u Guči.
Filijala Čačak je u 2017. godini uspešno realizovala planirane obuke za tržište rada koje predstavljaju nastavak realizacije aktivnosti u okviru projekata finansiranih iz programa IPA: „Povećanje delotvornosti politike zapošljavanja prema ugroženim grupama“ EU IPA I 2012. Kroz dva ciklusa sprovedene su obuke za šivače, gerontodomaćice, engleski i nemački jezik, kao i osnovna informatička obuka. U meru je uključeno 130 lica sa evidencije u Čačku, Ivanjici, Gornjem Milanovcu i Lučanima. Obuke su trajale od jednog do tri meseca, a prioritet za uključivanje imala su lica koja su na evidenciji duže od 12 meseci.
Poslednja realizovana obuka iz ovog projekta je obuka za nemački jezik u Guči. Polaznica Ana Ružić, inženjer menadžmenta, smatra da će joj stečeno znanje iz nemačkog jezika biti značajno u budućem profesionalnom radu. Dragana Milinković, turistički tehničar, veruje da će imati priliku i da stečeno znanje primeni u vreme poznate sajamske manifestacije Sabor trubača, kada dolazi veliki broj posetilaca iz inostranstva.
Posebnu pažnju privukle su i jednomesečne obuke za gerontodomaćice. Cilj obuke je sticanje stručnih kompetencija, potrebnih znanja i veština, kao što su: poznavanje i primena osnovnih principa socijalne zaštite i radne etike, prepoznavanje i razumevanje potreba korisnika usluga, tj. starih lica, pomoć prilikom uzimanja potrebnih lekova, pružanje prve pomoći, lične nege starih u kućnom okruženju - održavanje lične higijene, pomoći pri ishrani, nabavci namirnica i pripremi hrane, održavanju dobrog i stabilnog stanja osobe o kojoj brinu.
Nezaposleni su pokazali veliko interesovanje i za obuke za šivače, imajući u vidu činjenicu da na tržištu rada postoji potreba za zapošljavanjem novih radnika na ovim poslovima.
Direktor Filijale Čačak NSZ Saša Obradović je istakao značaj kontinuiranog usavršavanja i sticanja novih znanja i veština. Projekti koji su finansirani iz IPA fondova omogućavaju velikom broju nezaposlenih da steknu nova znanja ili usavrše postojeća i time povećaju svoju konkurentnost na tržištu rada.