Nova budućnost starih zanata
Niš | Događaj, 24. децембар 2018.
U Regionalnom centru Niš održan je završni čas i izložba praktičnih radova polaznica obuka za izradu čipke i ručno tkanje.
U pitanju je obuka za tržište rada i radne prakse, koju sprovodi „Etno mreža“ uz podršku Nacionalne službe za zapošljavanje, u cilju podizanja znanja i veština za primenu tradicionalnih tehnika u izradi rukotvorina. U okviru ovogodišnjih programa obuka za tržište rada ugovorena je obuka za 110 nezaposlenih lica u devet gradova i opština širom Srbije, a u Nišu je obuku prošlo 9 žena.
„Nacionalna služba za zapošljavanje svake godine organizuje obuke za zanimanja koja su tražena na tržištu rada. Obukama za izradu čipke i ručno tkanje sa jedne strane se doprinosi očuvanju starih zanata, a sa druge strane sugrađankama se pruža mogućnost da otpočnu sopstveni posao ili da se zaposle u tekstilnoj industriji koja je u Nišu dosta razvijena“, istakao je ovom prilikom direktor Filijale Niš NSZ Boban Matić.
Završni radovi ručno izrađene čipke i tkanja sa motivima tradicionalnog pirotskog ćilima i somborskog cveta poručuju da je obuka bila više nego uspešna.
„Ova obuka je vetar u leđa svim ženama koje žele da nauče nešto lepo i korisno i da to usput i eventualno unovče i poprave svoj finansijski položaj. Prezadovoljna sam sa onim što su naučile, a najbolje od svega je što se to sada može i videti“, istakla je edukator obuke tkanja Katarina Dmitruk.
Obuka je lepo prihvaćena od polaznica koje su sa ponosom pokazivale svoje završne radove.
„Sa oduševljenjem sam prihvatila poziv Nacionalne službe za zapošljavanje da krenem sa obukom, pošto me je izrada rukotvorina oduvek privlačila. Rad sa čipkom je baš interesantan. Nije lako, ali kad se nešto voli onda nije teško. Nameravam da nastavim ovim da se bavim i iskreno razmišljam o konkurisanju za neka sredstva kako bih možda krenula sa privatnim poslom“, kazala je Jasmina Đorđević, jedna od polaznica obuke za izradu čipke.
Nacionalna služba za zapošljavanje je prepoznala žene kao kategoriju teže zapošljivih lica i ove obuke su upravo namenjene njima. Obuke pomažu ženama da svoje veštine unaprede, da iz amatera izrastu u profesionalce i da na osnovu stečenih veština naprave proizvod koji su sposobne da plasiraju na tržište, prodaju i ostvare prihod.
Završnom času i izložbi radova, pored direktora Filijale Niš NSZ Bobana Matića, prisustvovale su i zamenica direktora Nataša Stanković i načelnica Odeljenja za obuke i dodatno obrazovanje Tamara Milošević.