Pogranična saradnja
Koraci ka zajedničkom projektu
Subotica | Događaj, 31. март 2015.
Tim subotičke filijale Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) prisustvovao je 19. i 20. marta 2015. godine radionici koju je organizovala mađarska Služba za zapošljavanje u Kečkemetu. Na trećem susretu pograničnih službi za zapošljavanje iz Segedina, Kečkemeta i Subotice, u okviru projekta „Razvoj Nacionalne službe za zapošljavanje II“, razmatrane su teme: saradnja sa poslodavcima, mladi na tržištu rada i priprema za projekte prekogranične saradnje.
Viktor Tunić, program menadžer zadužen za saradnju u IPA projektima prekogranične saradnje Srbija - Mađarska, predstavio je dosadašnju saradnju na ovom polju i prikazao primere dobro realizovanih projekata. Direktor subotičke filijale NSZ Dušan Torbica predstavio je aktivnosti Nacionalne službe za zapošljavanje u radu i saradnji sa poslodavcima. Jedan od bitnih ciljeva je svakako povećanje učešća NSZ na tržištu kroz uspostavljanje partnerskih odnosa sa svim relevantnim akterima i jačanje uticaja na donošenje i sprovođenje politika zapošljavanja.
„To se može ostvariti kroz svakodnevne kontakte, obilaske poslodavaca, upoznavanje sa uslugama NSZ i, naravno, našom osnovnom delatnošću - posredovanjem. Ne treba zanemariti ni uspostavljanje i negovanje partnerskih odnosa sa lokalnim vlastima, organizacijama civilnog društva, pružaocima obuka i drugim institucijama i organizacijama, jer samo ako gledamo na problem nezaposlenosti kao na zajednički problem, možemo napredovati u njegovom rešavanju“, istakao je Torbica.
Za razliku od naše zemlje, poslodavci u Mađarskoj imaju obavezu da prijave slobodno radno mesto Službi za zapošljavanje, što pruža potpuniju sliku o potrebama na tržištu rada, suficitarnim i deficitarnim zanimanjima i omogućava dobro planiranje obuka. Većina poslodavaca ima finansijsku podršku prilikom zapošljavanja, a Služba za zapošljavanje sve realizuje kroz razne projekte koje finansira EU, a delom i iz svojih sredstava.
Jedan od ciljeva Evropske unije iz Strategije zapošljavanja do 2020. godine je poboljšanje statusa mladih, pa u skladu sa tim svaka članica EU ima obavezu da napravi plan podrške mladima. Ovaj program predstavile su kolege iz Kečkemeta. Plan je da do 2018. godine svako lice ispod 25 godina, bez obzira da li je na evidenciji ili ne, kada završi školovanje ili dođe u status nezaposlenog, u roku od 4 meseca dobije odgovarajući posao ili mogućnost učešća u obukama. Sve to zahteva saradnju između zainteresovanih strana: službe za zapošljavanje, državne uprave, centara za obuke, udruženja mladih, privrede i sindikata, poslodavaca. Evropska komisija svakom članu pruža podršku u sprovođenju ovih mera.
Dušan Torbica je govorio o posebnom paketu usluga za mlade koji obuhvata set koraka koje će NSZ realizovati za svaku mladu osobu prijavljenu na evidenciju nezaposlenih.
Drugog dana rađena je „svot“ (SWOT) analiza, kako bi se razmotrile snage, slabosti, mogućnosti i eventualni problemi. Došlo se do zaključka da je zbog povoljnog georafskog položaja, razvijene infrastrukture i prirodnih resursa, poljoprivreda jedna od grana u koju bi trebalo ulagati i koja pruža raznovrsne mogućnosti, pa i za projekte. Ulaganje u razvoj malih i srednjih preduzeća je takođe interesantna tema, kao i zelena ekonomija, kreativne industrije, socijalne inovacije...
Susreti dveju strana su samo koraci na putu međunarodne saradnje i projekata, koji vodi do modernog servisa okrenutog ka klijentima i doprinosi razvoju regionalnog tržišta rada, a krajnji cilj je uključivanje u jedinstveno evropsko tržište rada i EURES mrežu.
Sledeći susret je planiran za drugu polovinu juna 2015. godine.