UTVRĐIVANjE PRIORITETA
Izrada socijalnih karata
Užice | Događaj, 3. фебруар 2015.
Program javnog rada „Izrada socijalnih karata udruženja OSI“, koji realizuje Gradska uprava Užice, a koordinira Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom grada Užica, ima dva cilja - uspostavljanje i izradu socijalnih karata osoba sa invaliditetom, kao i uspostavljanje održivog mehanizma za praćenje socio-ekonomskog i materijalnog položaja OSI.
Na području grada Užica deluje 11 udruženja građana koja zastupaju interese osoba sa invaliditetom, a broje 1.522 člana. Izrada socijalnih karata i redovno ažuriranje podataka je potreba i zajednički interes udruženja OSI, na osnovu kojih je i nastao predlog programa javnog rada. Ovi podaci su od izuzetnog značaja za definisanje lokalnih i nacionalnih politika u ovoj oblasti.
Uzimajući u obzir značaj realizacije projekta za lokalnu zajednicu, društvenu korist, strukturu angažovanih lica i dosadašnju saradnju sa izvođečem javnog rada i udruženjima OSI, Nacionalna služba za zapošljavanje je dala punu podršku za njegovu realizaciju.
„Ukupna vrednost projekta je oko 952 miliona dinara, a na njegovoj realizaciji je angažovano šest OSI sa evidencije nezaposlenih, u periodu od 4 meseca. S obzirom da realizacijom ovog i prethodnog projekta dolazimo do baze podataka o položaju osoba sa invaliditetom, značajno će se unaprediti uslovi i kvalitet njihovih života, što je zajednički interes udruženja OSI, Nacionalne službe za zapošljavanje i lokalne zajednice. U gradu Užicu je 2014. godine izdvojeno oko 8.900.000 dinara za zapošljavanje OSI, pri čemu je za javne radove, na kojima je bilo angažovano 38 lica, izdvojeno oko 6.600.000 dinara. OSI su bile angažovane i preko programa stručne prakse, subvencije zarada za zapošljavanje OSI bez radnog iskustva, subvencije za samozapošljavanje i obuka za potrebe tržišta rada. U 2015. godini je izdvojeno 500 miliona dinara za mere aktivne politike zapošljavanja za OSI“, istakla je Zorica Milošević, direktorka užičke filijale NSZ.
Projekat „Izrada socijalnih karata udruženja OSI“ je nastavak projektnih aktivnosti iz prethodne godine, kada je javnim radom „Analitikom do suštine“, na kome je bilo angažovano 8 lica u trajanju od 6 meseci, stvorena baza podataka koja je omogućila ujednačavanje metodologije i uvid u demografsku, obrazovnu, kvalifikacionu strukturu procene radne sposobnosti.
„Izradom socijalnih karata udruženja pravi se sveobuhvatni pregled socio-ekonomskog stanja članstva i validniji uvid u situaciju na terenu. Preko socijalnih karata dolazimo do informacija koje su vrste socijalne podrške potrebne OSI i njihovim porodicama, koliko njih živi na ivici siromaštva i koliko su stvarno siromašni. Realizacijom prethodnog i ovog projekta stvaramo osnovu za utvrđivanje liste problema iz kojih ćemo izvući prioritete, a to će biti strateški pravci za izradu Akcionog plana za osobe sa invaliditetom, što može biti tema sledećeg javnog rada“, istakao je Nebojša Sarvan, koordinator za saradnju sa civilnim društvom grada Užica.
Slavica Jezdimirović je i ove godine angažovana na programu javnog rada Gradske uprave. Slavica direktno radi na uspostavljanju kontakata sa osobama sa invaliditetom i popunjavanju upitnika kojim se dolazi do podataka o socio-ekonomskom i materijalnom položaju OSI.
„Moj posao se odnosi na komunikaciju sa članovima udruženja i popunjavanje upitnika koji sadrži opšte podatke o osobi sa invaliditetom, broju članova domaćinstva, broju kvadrata kuće ili stana gde žive, mesečnim primanjima. Pored toga, upitnik sadrži i pitanja da li intervjuisano lice poseduje pokretnu ili nepokretnu imovinu, kolike su im poreske i druge finansijske obaveze, da li ispitanik ili članovi porodice primaju neki vid socijalne ili druge vrste pomoći i da li im je kao porodici neki vid pomoći potreban. Kada popunim upitnik, podatke prebacujem u kompjuter, u namenski kreiranu bazu podataka, čime se dobija kompletan uvid o socijalnom statusu osobe sa invaliditetom“, kaže Slavica Jezdimirović.
Socijalna karta osobe sa invaliditetom je dokumentovan način merenja socio-ekonomskog položaja, kojim se evidentiraju svi podaci o socijalnom ili porodičnom statusu. Ovako dobijeni podaci mogu se koristiti kao osnova za izradu lokalnih i nacionalnih akcionih planova za osobe sa invaliditetom.