Javni radovi na području lozničke filijale NSZ
Ekonomski značaj i društvena odgovornost
Loznica | Događaj, 5. септембар 2016.
Filijala Nacionalne službe u Loznici, zajedno sa ispostavama u Malom Zvorniku, Ljuboviji i Krupnju, tokom ove godine godine zaključila je ukupno 77 ugovora za sprovođenje javnih radova, na kojima je angažovano 439 lica. U ove svrhe izdvojeno je blizu 47,9 miliona dinara.
Javni radovi imaju veliki ekonomski značaj, jer predstavljaju meru aktivne politike zapošljavanja kojom se radno angažuju teže zapošljiva lica i tako utiče na smanjenje nezaposlenosti. Sa druge strane, ova mera je i društveno korisna, što se ogleda kako na ličnom planu pojedinaca koji su angažovani na sprovođenju javnih radova, tako i kada je pitanju šira društvena zajednica. Programi javnih radova predviđaju aktivnosti koje inače nisu obuhvaćene redovnom delatnošću javnih preduzeća ili koje javna preduzeća nisu u mogućnosti da obave u toku svog redovnog poslovanja, a predstavljaju opšti društveni interes.
U okviru nekoliko javnih radova na područja grada Loznice radilo se na održavanju i zaštiti životne sredine i prirode, a rezultati su veoma vidljivi. Uređivani su parkovi, gradski trgovi, površine oko škola i vrtića. Novom farbom su osvežene klupe, mostovi, žardinjere, ograde, stubovi ulične rasvete, a parkovi su dodatno oplemenjeni i sadnjom cveća i drveća. Istovremeno je preduzeto uništavanje korova i ambrozije. Na mnogim mestima akcenat je stavljen na čišćenje dvorišta i objekata, kao i uklanjanje divljih deponija.
Osim u Loznici, ovakve aktivnosti, sa velikim ekonomskim značajem, sprovedene su u Tršiću i Tronoši. Tronoša, poznata po manastiru iz 13. veka i česmi „Devet Jugovića“, i Tršić, kao rodno mesto reformatora srpskog jezika Vuka Stefanovića Karadžića, predstavljaju kulturno-istorijsko nasleđe velike vrednosti. Javnim radovima ova znamenita mesta se dodatno uređuju, održavaju i čine pristupačnijom i lepšom turističkom destinacijom.
Važno je spomenuti i javne radove u Banji Koviljači, koji imaju za cilj da ovo mesto učine lepšim i čistijim i vrate mu stari sjaj. Na sanaciji terena i trim-staze, pošumljavanju park-šume, pripremi leja i smeni cveća u parku i pikiranju rasada u stakleniku bilo je angažovano 9 lica sa evidencije nezaposlenih NSZ.
U Domu za decu i omladinu „Vera Blagojević“, takođe u Banji Koviljači, sprovodi se javni rad putem kojeg se deci sa smetnjama u razvoju i deci bez roditeljskog staranja pruža neophodna podrška. U pitanju je pomoć koja se odnosi i na zadovoljavanje osnovnih životnih potreba, kao i na organizovanje radnih, edukativnih i kulturno-zabavnih aktivnosti.
Na socijalno-humanitarnom konceptu zasnovan je i javni rad koji se realizuje u Centru za socijalni rad u Loznici, u okviru kojeg se pruža pomoć u domaćinstvima osoba sa invaliditetom, što uključuje održavanje higijene, nabavku lekova i obezbeđivanje kontakta sa humanitarnim organizacijama.
Po svojoj posebnosti izdvaja se javni rad „U susret čistačima prirode“, čiji je nosilac Udruženje za zaštitu beloglavog supa „Soko“ iz Ljubovije, koje vodi brigu o očuvanju ove retke i zaštićene vrste u kanjonu reke Trešnjice. U uslovima otežanog zapošljavanja, nedostatak dovoljnog broja radnika nadomešćuje se angažovanjem lica putem javnih radova, na poslovima dopremanja hrane i čišćenja hranilišta, koje se nalazi u naselju Grčić, 20 kilometara od centra grada. U kanjonu se nalazi 25-30 parova, čije se zdravstveno stanje redovno prati. Svi putevi do staništa se redovno održavaju i čiste od rastinja, kako bi predeo bio dostupan i prijemčiv za turiste. Beloglavi sup je retka vrsta, čistač prirode koji se hrani isključivo klaničkim otpadom i uginulim životinjama. Zahvaljujući javnom radu uređen je prilazni put do hranilišta, što ne samo da je obezbedilo stalnu prohodnost za dopremanje hrane za supove, nego je i od veliki koristi lokalnom stanovništvu, a doprinosi i razvoju turističke ponude.
Kada je u pitanju donošenje programa i realizacija javnih radova posebno se ističu udruženja građana. U toku ove godine Filijala Loznica zaključila je ugovore sa šest udruženja koja uspešno sprovode aktivnosti predviđene javnim radom. Pored spomenutog udruženja „Soko“, tu su i „Zora“, udruženja žena „Vila“ i „Nezaborav“, Međuopštinska organizacija saveza slepih i Udruženje OSI „Lagator“.