Шанса за запошљавање младих без родитељског старања
Буди свој
Ваљево | Догађај, 9. март 2018.
У Србији одраста 6.500 деце без родитељског старања. Млади без родитељског старања имају могућност да у оквиру пројекта „Буди свој“ лакше пронађу први посао. У Великој сали Скупштине града Ваљева, у понедељак 5. марта, у оквиру догађаја „Представи све“, имали су прилику да се упознају са локалним привредницима, али и да науче како да напишу радну биографију и представе своје вештине у најбољем светлу.
Пројекат спроводи фондација „Укључи се“ у стратешком партнерству са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и уз подршку Министарства омладине и спорта.
Милена Јакшић, координаторка пројекта „Буди свој“, истиче да је његов циљ да учини младе видљивим за друштво у целини.
„Током претходне две године смо одржали низ едукација за младе како би када дође тренутак напуштања система социјалне заштите спремни изашли на тржиште рада. Имамо низ активности које за циљ имају директну подршку. Научили смо их како да се у што бољем светлу представе на првом разговору за посао, а када се запосле како да се што боље снађу и да задрже посао. Такође, пројекат за циљ има и подршку запошљавању и самозапошљавању, а једна од активности је и организација догађаја попут овог данас, како бисмо привреднике обавестили о томе ко су млади без родитељског старања и зашто и како њима треба помоћи. Национална служба за запошљавање представља програме активних мера за запошљавање и упознаје потенцијалне послодавце са могућностима како могу бити друштвено одговорни и помоћи својим суграђанима, а држава је осмислила прилично стимулативне субвенције да им додатно у томе помогне“, рекла је Милена Јакшић.
Радоица Рстић, председник Савета за социјалну политику града Ваљева, нагласио је да је Општина Ваљево препознала значај и потребу да се младима без родитељског старања пружи могућност за осамостаљивање и да нису заборављени од стране друштва.
„Тренутно је у Ваљеву 13 деце у хранитељским породицама, од којих је четворо на студијама, а за дванаесторо деце која су изашла из хранитељских породица већ је обезбеђен посао. У наредном периоду пружићемо снажну подршку и радићемо на томе да се деца која су одрасла без родитељског старања осамостале и нађу посао“, рекао је Рстић.
Јасмина Андрић, начелница Одељења за програме запошљавања, предузетништва, образовања и обуке у НСЗ, истакла је да је Национална служба један од партнера у запошљавању младих без родитељског старања, који припадају групи теже запошљивих.
„Ресорно министарство доноси Национални акциони план запошљавања којим су дефинисане категорије теже запошљивих лица. Наше мере активне политике запошљавања су упућене свима и сви су равноправни у утакмици на тржишту рада, с тим што теже запошљиве категорије имају предност. На пример, при додели субвенција за самозапошљавање, приликом бодовања захтева дају се додатни бодови ако су подносиоци захтева лица из теже запошљивих категорија, у које спадају и лица која су имала или имају статус детета без родитељског старања“ објаснила је Јасмина Андрић.