Žensko socijalno preduzetništvo
Sombor | Događaj, 6. децембар 2017.
Povodom „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“, Regionalna privredna komora Sombor i Sigurna kuća Sombor organizovale su forum pod nazivom „Šta posle sigurne kuće“. Na ovom skupu predstavile su se brojne humanitarne institucije, ustanove, Nacionalna služba za zapošljavanje, predstavnici vlade Australije, predstavnice udruženja, nevladine organizacije. Akcenat je stavljen na rešavanje egzistencijalnih problema sa kojima se susreću žene žrtve porodičnog nasilja i kako osposobiti žene da se bave socijalim preduzetništvom.
Tamara Savović, rukovodilac Sigurne kuće u Somboru, istakla je da je cilj foruma podizanje nivoa svesti o važnosti ekonomskog osnaživanja žena kod privrednih subjekata u Zapadnobačkom okrugu i stvaranje kohezije u društvenoj zajednici.
U svom obraćanju, direktor RPK Sombor Zoran Bulatović naveo je da se žrtve nasilja moraju ekonomski ojačati i da za to postoje mehanizmi u vidu jačanja socijalnog preduzetništva kroz edukacije i priblažavanja finasijskih sredstava.
Na skupu je predstavljen i jedan od uspešnih modela za ekonomsko osnaživanje žena koje su žrtve porodičnog nasilja u Srbiji - „Bio Idea“. „Bio Idea“ se bavi proizvodnjom prirodnih sapuna, a o tome kako se razvija ideja o osnaživanju žena žrtava porodičnog nasilja i na koj način pruža podršku predstavila je Sanida Klarić, predsednica ovog udruženja. Ona je dodala da „Bio Idea” trenutno ima 10 radionica u više mesta, koje zapošljavaju 28 osoba.
„Mi već imamo potpisane ugovore u malim franšiznim radionicama u Bačkom Monoštoru (selo u opštini Sombor) sa dve naše saradnice. One će svojim koleginicama i prijateljicama iz drugih seoskih područja pomoći da se uključe i postanu socijalne preduzetnice. Ovaj projekat socijalnog preduzetništva u Bačkom Monoštoru finansijski je podržala Ambasada Australije u Srbiji”, rekla je Sanida Klarić.