Promocije javnih poziva i konkursa na području Filijale Užice
Užice | Događaj, 12. март 2020.
Filijala Užice NSZ je od 5. do 11. marta u gradu Užicu i opštinama Bajina Bašta, Čajetina, Kosjerić, Arilje i Požega održala sastanke povodom predstavljanja javnih poziva i konkursa za realizaciju programa i mera aktivne politike zapošljavanja za 2020. godinu, predviđenih Nacionalnim akcionim planom zapošljavanja i Programom rada Nacionalne službe za zapošljavanje. Pored poslodavaca, sastancima su prisustvovali i predstavnici lokalnih samouprava i Regionalne privredne komore Zlatiborskog upravnog okruga.

Prezentacijama je prisustvovalo preko 250 poslodavaca koji su blagovremeno upoznati sa svim aktuelnim programima i merama koje će Nacionalna služba realizovati u ovoj godini. Zapažen je veliki odziv novih poslodavaca, koji u prethodnim godinama nisu koristili finansijsku podršku NSZ prilikom zapošljavanja novih kadrova, ali i poslodavaca koji u tekućoj godini imaju u planu povećanje broja zaposlenih. Time je u velikoj meri obezbeđena dostupnost usluga NSZ širokom krugu poslodavaca.
„Veoma je važno što smo informacije o merama i programima politike zapošljavanja učinili dostupnim većem broju poslodavaca. Ove godine su iznosi subvencija znatno veći, tako da očekujemo i veće interesovanje kako poslodavaca, tako i nezaposlenih lica. U užičkoj filijali je u toku prethodne godine 730 lica ili oko 9% ukupnog broja lica sa evidencije nezaposlenih angažovano ili zaposleno realizacijom programa i mera Nacionalne službe za zapošljavanje. Cilj je da podstaknemo zapošljavanje u privatnom sektoru i pomognemo poslodavcima da kroz finansijske podsticaje zaposle nove radnike i dođu do potrebnog kadra“, istakla je Zorica Milošević, direktorka užičke filijale NSZ.
„U fokusu su nam poslodavci koji nisu koristili mere Nacionalne službe za zapošljavanje u prethodnom periodu, ali i poslodavci koji su koristili ranije ove mere. Suština priče jeste da u neposrednom kontaktu i kroz kratku prezentaciju upoznamo poslodavce sa svim aktuelnim programima, da ih uputimo na koji način i pod kojim uslovima mogu da konkurišu, gde da dobiju sve potrebne informacije da bi sve to bilo mnogo efikasnije, a u cilju zajedničkog učestvovanja u zapošljavanju nezaposlenih lica“, kaže Radoljub Šunjevarić, načelnik Odeljenja za programe zapošljavanja, preduzetništvo i dodatno obrazovanje i obuku.
I ove, kao i prethodnih godina, prednost imaju nezaposlena lica iz kategorije teže zapošljivih, bilo da se radi o mladima bez radnog iskustva ili su u pitanju lica koja su izgubila posao a njihova znanja i veštine su zastareli ili više nisu aktivni na tržištu rada. Tu su i jednokratne subvencije poslodavcima za zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih, programi javnih radova i set programa za osobe sa invaliditetom, kao i program pripravnika, za koji se očekuje veće interesovanje u ovoj godini.
„Kao i prethodnih godina i ove godine Grad Užice je planirao u svom budžetu za 2020. godinu sredstva za mere aktivne politike zapošljavanja zajedno sa Nacionalnom službom zapošljavanja i to u iznosu od 9 miliona dinara i 2 miliona dinara za mere tehničke podrške. Sredstva će biti usmerena u programe koji su se u prethodnoj godini pokazali kao najinteresantniji poslodavcima“, istakao je Vidoje Drndarević, člana Gradskog veća Grada Užica.
Na području koje pokriva Filijala Užice, na dan 29.02.2020. godine registrovano je 8.577 nezaposlenih lica, od čega 4.687 čine žene ili 54,6%. Najviše je nezaposlenih u gradu Užicu (3.563), zatim Bajinoj Bašti (1.714), Požegi (1.372), Arilju (1.007), Kosjeriću (519), Čajetini (402).
Ako posmatramo starosnu strukturu, najveće učešće u registrovanoj nezaposlenosti na području koje pokriva Filijala Užice imaju lica između 55 i 59 godina (14,4%), slede lica između 50 i 54 godine (12,3%), 45-49 godina (11,8%).
Ako posmatramo strukturu nezaposlenih prema stručnoj spremi, dolazimo do podataka da je u februaru 2020. godine najviše nezaposlenih imalo srednje stručno obrazovanje - 57%. Učešće nekvalifikovanih i niskokvalifikovanih lica je 25%, dok je učešće visokoobrazovanih lica 10%.