U okviru Evropske nedelje prevencije raka grlića materice
Zajednička akcija Gradskog zavoda za javno zdravlje i NSZ
Beograd | Događaj, 23. јануар 2020.
U okviru XIV Evropske nedelje prevencije raka grlića materice, koji se i u našoj zemlji obeležava od 20. do 26. januara, danas su u Filijali za grad Beograd NSZ, lekari Centra za promociju zdravlja iz Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje, organizovali zajedničku akciju tokom koje su lekari iz Zavoda razgovarali sa nezaposlenim licima ženskog pola i svim drugim zainteresovanima i upoznavali ih sa ovom bolešću, njenim simptomima, faktorima rizika i važnosti preventivnih pregleda za uspešno lečenje.

Slogan ovogodišnje kampanje je: „Rano otkrivanje može sprečiti rak grlića materice“, a ima za cilj da žene svih životnih dobi podstakne da razmišljaju o značaju očuvanja svog reproduktivnog zdravlja, kao i da ih motiviše da u toku godine odvoje makar jedan dan za posetu svom lekaru i obave neki od dostupnih preventivnih pregleda kojima se mogu blagovremeno otkriti rane premaligne promene i sprečiti dalji razvoj bolesti i njen krajnji fatalni ishod.
Prema rečima dr Nemanje Stefanovića, iz Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd, i pored dokazanih mera prevencije, rak grlića materice u našoj zemlji već dugi niz godina nastavlja da bude jedan od vodećih uzroka oboljevanja i umiranja u ženskoj populaciji. „Imajući u vidu da svake godine oko 1.300 žena oboli i približno 500 izgubi život, ne iznenađuje podatak da se naša zemlja nalazi na neslavnom petom mestu u Evropi po oboljevanju i umiranju od ove bolesti koja se može sprečiti. Upravo zato, neophodno je istaći značaj intenziviranja aktivnosti kojima se pažnja žena usmerava ne samo na mogućnost, već i na neophodnost korišćenja dostupnih mera prevencije. Zbog toga smo i organizovali i organizujemo ovu kao i sve druge slične akcije“, kaže Stefanović.
Na području grada Beograda, prema podacima Populacionog registra za rak, preko 8.800 žena živi sa ovom bolešću, dok ih svake godine od nje umre oko 100. Samo u toku 2018. godine registrovano je 167 novih slučajeva bolesti. Iako je najveći broj obolelih žena iz starosne grupe 40-59 godina, poslednjih godina primetno je povećanje broja slučajeva u mlađoj populaciji, upravo u generativnom dobu od 15 do 49 godina.
Jedan od razloga velike smrtnosti od ovog oboljenja u našoj populaciji jeste i činjenica da je u prvoj fazi ova bolest uglavnom bez simptoma, ili su oni nespecifični, pa se gotovo 2/3 žena prvi put javi ginekologu kada je bolest već uzela maha. Tada samo lečenje postaje teško i neizvesno, i pored operativnog zahvata zahteva primenu agresivne radioterapije, što dovodi do značajnog produženja lečenja i različitih komplikacija, a sve to značajno povećava troškove i umanjuje šanse za izlečenje. Većina ovih slučajeva mogla se sprečiti da je bolest otkrivena u ranoj fazi i da se na vreme pristupilo lečenju.
Redovni pregledi kod izabranog ginekologa, sprovođenje programa organizovanog skrininga i programa vakcinacije protiv HPV infekcije, imaju najveći značaj u prevenciji ove bolesti – istaknuto je prilikom razgovora sa korisnicima usluga Filijale za grad Beograd NSZ.