Globalni program "Migracije za razvoj"
novembar 2016. - jul 2023.
Globalni program „Migracije za razvoj“ (PME) deo je šire inicijative pod nazivom „Povratak u nove šanse“, koju finansira nemačko Savezno ministarstvo za ekonomski razvoj (BMZ). Cilj programa je podrška socijalnoj i ekonomskoj integraciji povratnika i lokalnog stanovništva/potencijalnih migranata. Partneri Programa su Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja (MINRSZ), Nacionalna služba za zapošljavanje (NSZ) i Komesarijat za izbeglice i migracije (KIRS). Usluge i mere podrške pružaju se u saradnji sa nacionalnim i lokalnim institucijama, privatnim sektorom, organizacijama civilnog društva širom Srbije i brojnim projektima i inicijativama koje finansiraju različiti donatori. Više informacija o programu dostupno je ovde.
Od novembra 2016. godine, u saradnji sa MINRSZ i NSZ, Program nudi sveobuhvatno savetovanje u okviru Nemačkog informativnog centra za migracije, stručno obrazovanje i karijeru - DIMAK. DIMAK nudi individualna savetovanja i informacije o mogućnostima stručnog obrazovanja, zapošljavanja i reintegracije, podržava realizaciju sajmova zapošljavanja, organizuje informativne događaje i nudi obuke za pripremu radne biografije i prijavljivanje za posao. Program finansira, kako kroz DIMAK, tako i kroz različite projekte koje sprovode organizacije civilnog društva, niz mera za stručno osposobljavanje, podršku u zapošljavanju i samozapošljavanju (preduzetništvo). Više o DIMAK centru možete naći ovde.
DIMAK kancelarije:
DIMAK se nalazi pri kancelarijama naših partnera:
- Nacionalne služba za zapošljavanje – Migracioni servisni centar u Beogradu
- Komeserijatu za izbeglice i migracije (KIRS) – sedište KIRS-a u Beogradu
Program nudi i sveobuhvatno savetovanje potencijalnih povratnika već u Nemačkoj, da bi podržao povratnike u svim fazama povratka.
Oblasti delovanja Programa
Program „Migracije za razvoj“ je podeljen na tri međusobno povezane oblasti delovanja:
Oblast delovanja (1): "Nemačka komponenta" ima za cilj unapređenje informativnih i savetodavnih usluga koje su na raspolaganju potencijalnim povratnicima u Nemačkoj.
Oblast delovanja (2): "Komponenta zemlje porekla", kao glavni predmet saradnje sa MINRZS i NSZ, usmerena je na:
- savetovanje i savetodavne usluge za povratnike i lokalno stanovništvo u okviru DIMAK Centra;
- upućivanje povratnika i lokalnog stanovništva na druge bilateralne projekte koje sprovodi GIZ, kao i nacionalne partnere i međunarodne organizacije koji nude podršku u društvenoj i ekonomskoj reintegraciji;
- promocija zapošljavanja (npr. mere sticanja kvalifikacija sa zaposlenjem; zapošljavanje kroz podršku u pronalaženju konkretnog posla; zaposlenje putem samozapošljavanja i subvencionisano zapošljavanje);
- psihosocijalna podrška povratnicima i lokalnom stanovništvu;
- Jačanje i razvoj kapaciteta državnih savetodavnih struktura, prvenstveno MINRSZ i NSZ, ali i drugih implementacionih partnera u oblasti upravljanja migracijama, socijalnom i ekonomskom reintegracijom povratnika (npr. KIRS).
Oblast delovanja (3): "Komponenta civilno društvo" ima za cilj da podrži organizacije civilnog društva u odabranim zemljama porekla u širenju delokruga usluga za promociju ekonomske i socijalne intergacije povratnika i lokalnog stanovništva. U aktuelnoj fazi kroz PME program finansirani su projekti koje realizuje sedam organizacija civilnog društva u ukupnoj vrednosti od oko 1.9 mio. evra.
Katalog usluga raspoložive podrške namenjene povratnicima u Republiku Srbiju
U cilju što efikasnijeg pružanja pomoći u oblasti povratka i reintegracije, GIZ dvaput godišnje ažurira i objavljuje jedinstveni Katalog usluga, kao najsveobuhvatniji dokument sa svim tipovima podrške u oblasti obrazovanja, zdravstvene zaštite, socijalne i pravne pomoći i stambenog zbrinjavanja za novi početak, kao i programima za unapređenje kvalifikacija za zapošljavanje i samozapošljavanje (preduzetništvo). Katalog sadrži i pregled svih organizacija koje se bave temom povratka i reintegracije, kao i direktne kontakte osoba koje su povratnicima na raspolaganju u tim organizacijama.
Katalog je dostupan i kao digitalna aplikacija za pametne telefone (Play store – re:integrate Serbia).
Za više informacija o uslugama i Programu, posetite Fejsbuk stranicu DIMAK Srbija, kao i veb-sajt Startfinder, koji pruža informacije o radu, obrazovanju i životu i savetodavnim centrima za (re)integraciju stanovništva u Srbiji i ostalim zemljama u kojima se sprovodi Program.
Kontakt: Marija Bogdanović, vođa Programa „Migracije za razvoj“ u Srbiji: marija.bogdanovic@giz.de