Globalni program „Migracije i dijaspora“
jul 2019. - jun 2022.
Globalni program „Migracije i dijaspora“ (PMD) se sprovodi po nalogu nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) u 23 zemlje sveta. U Srbiji ga sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ), zajedno sa implementacionim partnerima - Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije (MINRZS), Nacionalnom službom za zapošljavanje (NSZ).
Cilj programa je da osnaži ključne aktere u odabranim partnerskim zemljama da u većoj meri koriste pozitivne efekte regularnih migracija i dijaspore za lokalni društveno-ekonomski razvoj.
Od novembra 2016. godine, u saradnji sa MINRZS i NSZ, globalni programi „Migracije i dijaspora“ i „Migracije za razvoj“ nude sveobuhvatno savetovanje u Nemačkom informativnom centru za migracije, stručno obrazovanje i karijeru (DIMAK). Kroz saradnju na PMD-u, migracioni servisni centri su preko DIMAK-a osnaženi u pružanju savetovanja i informisanja o preduslovima za regularne migracije i o rizicima u neregularnih migracija.
Globalni program „Migracije i dijaspora“ podeljen je na tri komponente koje čine pet oblasti delovanja.
Komponenta „Regularne radne migracije i mobilnost“
Oblast delovanja 1: Razvojno orijentisani povratak
Program promoviše pozitivne efekte migracija kroz podršku zapošljavanju (visoko) kvalifikovanih povratnika iz Nemačke. Instrument „Returning Experts“ nudi podršku u vidu pronalaženja radnog mesta, dodatka na platu, opremanja radnog mesta i obuka. Dodatne informacije i prijava su dostupne na: Returning experts (cimonline.de).
Oblast delovanja 2: Regularne migracije/saveti o migracijama
Sa ciljem doprinosa bezbednim, uređenim i regularnim migracijama, DIMAK nudi savetovanje osobama zainteresovanim za migracije i povratnicima. U okvirima programa „Migracije i dijaspora“ DIMAK zajedno sa sedam migracionih servisnih centara Nacionalne službe za zapošljavanje pruža pouzdane informacije o preduslovima za regularne migracije i o rizicima iregularnih migracija. Dodatno, kroz program „Migracije za razvoj“ u ponudi je informisanje i mere podrške za socio-ekonomsku (re)integraciju povratnika i drugih osetljivih kategorija stanovništva.
Komponenta “Saradnja sa dijasporom”
Oblast delovanja 3: Socijalno angažovanje dijaspore
Finansijska podrška neprofitnom angažovanju dijaspore je na raspolaganju putem bespovratnih sredstava za projekte koje realizuju organizacije dijaspore registrovana u Nemačkoj sa svojim partnerima u Srbiji, kao i za kraće angažovanje kvalifikovanih osoba iz dijaspore u Nemačkoj. Prijave su dostupne putem linka: Diaspora experts (cimonline.de).
Oblast delovanja 4: Doprinos dijaspore finansijskom i ekonomskom razvoju
Za odabrane poslovne ideje program migrantima u Nemačkoj nudi usluge podrške za njihovu realizaciju i pokretanje poslovanja u zemlji njihovog porekla. Godišnje pozive za dostavljanje predloga poslovnih ideja objavljuje program PMD. Dodatno, internet sajt www.geldtransFair.de pruža informacije o troškovima transfera novca između selektovanih zemalja, kursnoj listi i dužini trajanja transfera novca ka korisnicima.
Komponenta “Upravljanje migracijama”
Oblast delovanja 5: Jačanje kapaciteta institucija u partnerskim zemljama radi ostvarenja ciljeva Globalnog sporazuma o bezbednim, uređenim i regularnim migracijama
Na osnovu Globalnog sporazuma o bezbednim, uređenim i regularnim migracijama (GCM), jačaju se tehnički i operativni kapaciteti partnerskih institucija relevantnih za oblast migracija, putem savetovanja o migracijskim politikama, bilateralne ili multilateralne saradnje između partnerskih zemalja, podrške multiakterskom dijalogu i drugih mera za razvoj kapaciteta.
Aktuelna faza programa (jul 2019. – jun 2022. godine) predviđa sledeće aktivnosti:
- Jačanje savetodavnih struktura u vezi sa savetovanja o regularnim migracijama i razvoj kapaciteta MINRZS i NSZ u pogledu regularnih migracija
- Obuke u vezi sa Globalnim sporazumom o uređenim, bezbednim i regularnim migracijama i u vezi sa multisektorskom saradnjom (metodologija Collective Leadership Institute)
- Razmena i unapređenje znanja kroz podršku multiakterskom dijalogu o saradnji sa dijasporom, potencijalima radnih migracija i razvoju migracionih politika
- Bilateralna i trilateralna razmena
- Podrška u vidu angažovanja stručnjaka na kraći i srednjoročni period, kao i upućivanje stranih stručnjaka koji bi se integrisali u rad partnerskih organizacija
- Podršku kvalifikovanim povratnicima i predstavnicima srpske dijaspore u Nemačkoj. Dodatne informacije su dostupne na internet stranici www.cimonline.de.
Više informacija o programu dostupno je ovde , dok neke od uspešnih priča možete pročitati ovde :
Uspešna priča : saradnja sa visokokvalifikovanim kadrovima iz dijaspore
Uspešna priča : savetovanje u DIMAK-u
Uspešna priča : stručnjak-povratnik
Uspešna priča : doprinos dijaspore u prenosu znanja