Javni radovi za osobe sa invaliditetom u opštini Novi Bečej
Zlatni meseci
Zrenjanin | Vest, datum objave: 16. јануар 2015.
Na teritoriji Srednjobanatskog okruga realizuju se četiri javna rada za osobe sa invaliditetom, jedan u opštini Žitište, a tri na teritoriji opštine Novi Bečej. U ovu aktivnu meru zapošljavanja uključeno je 65 osoba sa invaliditetom, pri čemu će u Novom Bečeju 52 osobe tokom 6 meseci obavljati poslove u oblasti uređenja životne sredine i socijalno-humanitarne delatnosti.
Na realizaciji javnog rada čiji je izvođač UG „Omladinski klub“ iz Novog Bečeja angažovan je 21 radnik. Intenzivno se radi na očuvanju i zaštiti životne sredine - uklanja smeće sa zelenih površina, parkova i duž obale reke Tise i specijalnog rezervata „Stara Tisa“, a u zavisnosti od vremenskih prilika obavlja se košenje zelenih površina, uklanja lišće i sneg sa javnih površina i ispred kuća starijih sugrađana. Radovi se obavljaju na lokacijama u Novom Bečeju, uključujući i ambijentalnu celinu Vranjevo, i u naseljenim mestima Kumane i Novo Miloševo. Građani imaju mogućnost da probleme u vezi sa zaštitom životne sredine prijave putem interneta ili telefonskim pozivom, pri čemu su za prijem i obradu informacija od sugrađana zadužene upravo osobe uključene u ovaj javni rad. Organizuju se i akcije uklanjanja otpada i sređivanja terena.
Jedna od angažovanih na ovim poslovima je Marija Kovačev, koja je na evidenciju nezaposlenih došla nakon stečaja fabrike obuće „Pobeda“, u kojoj je radila kao kontrolor 26 godina.
„Među osobama sa invaliditetom sa posebnim teškoćama suočavaju se invalidi rada, koji su potpuno nevidljivi i čije probleme mnogi ne prepoznaju“, kaže Marija, koja je do sada bila angažovana na jednom javnom radu.
Dva radnika angažovana su u Centru za socijalni rad u Novom Bečeju. Obavljaju kurirske poslove (odlazak do suda, katastra, pošte, policije, trezora), poslove na info-pultu i telefonskoj centrali, a istovremeno su i pratioci za usluge osobama sa smetnjama u razvoju. Ibojka Šazivari 16 godina je radila kao šivač u novobečejskom „Kluzu“, a 2003. godine ostala je bez posla. Bila je uključena u jedan javni rad 2012. godine. Voli poslove iz svoje struke, a dobro joj ide i angažman u Centru, s obzirom da voli rad sa ljudima.
„Kada posle 10 godina dobijete posao, makar i na 6 meseci, to je velika stvar“, ističe Ibojka. Njena koleginica je Desanka Lungulov, sa kojom je radila i u „Kluzu“. Gospođa Lungulov je 25 godina bila šivač, a od 2008. godine je na evidenciji nezaposlenih, nakon stečaja „Kluza“.
Najveći broj radnika, čak 29, angažovan je na javnom radu Doma za smeštaj duševno obolelih lica „Sveti Vasilije Ostroški Čudotvorac“ u Novom Bečeju. Obavljaju brojne poslove koji doprinose kvalitetnijem funkcionisanju službi doma: rad na telefonskoj centrali, portirska služba, stolarski, bravarski, molerski, električarski poslovi, rad u krojačkoj radionici, u frizerskom salonu, u vešeraju, na održavanju dvorišta.
U ovoj ustanovi imaju izuzetno dobra iskustva sa angažovanjem osoba sa invaliditetom i puni su hvale kada je u pitanju njihov odnos prema radu, disciplina, marljivost, a što je potvrđeno i prijemom dva lica sa prošlogodišnjeg javnog rada za OSI u radni odnos.
Svetozar Milićev je drugi put uključen u javni rad u Domu „Vasilije Ostroški“ i radi na održavanju prostora oko objekata: „Čišćenje, kosidba, svi poslovi koji se napolju rade, da se nigde ne vide tragovi zapuštenosti. Ovih 6 meseci su mi zlatni, porodica mi je obezbeđena. Na prošlom javnom radu ostavio sam dobar utisak na osoblje i zato su me zvali opet. Da nisam, verovatno bi zvali nekog drugog“.
Iste poslove obavlja i Dragoslav Rajkov, koji ima 32 godine staža, a prvi put je uključen u javni rad. Njegove reči svedoče koliko ljudima angažovanim na javnim radovima znači ostvareni prihod: „Neka bude i tako, svake godine da se održavaju javni radovi, da nas biro pošalje da 6 meseci radimo, i biće dobro“.
Cilj javnih radova je da se doprinese opštem boljitku, a za osobe sa invaliditetom je posebno značajno da dobiju priliku da se zaposle, steknu ekonomsku nezavisnost, uključe u zajednicu. S obzirom da se javni radovi za OSI od početka realizuju na području Novog Bečeja, primetan je značajan uticaj ove mere kako na smanjenje diskriminacije, tako i na senzibilizaciju javnosti o potrebi radnog angažovanja OSI.