Трибина поводом израде ЛАП-а за младе
Унапређење положаја младих
Крагујевац | Вест, датум објаве: 4. јун 2015.
У организацији Регионалне агенције за економски развој Шумадије и Поморавља и Града Крагујевца одржана је јавна трибина у оквиру израде Локалног акционог плана за младе 2015-2020.
О актуелним питањима у вези са младима, њиховом улогом и положајем у друштву говорио је Обрад Турковић, помоћник градоначелника за информисање и унапређење положаја младих, о здрављу, безбедности и социјалној укључености Гордана Дамњановић, члан Градског већа за здравство и социјална питања, а о питању образовања младих Зорица Николић, директорка Центра за стручно усавршавање запослених у образовању. Поред представника бројних удружења младих на територији града Крагујевца, о активизму и мобилности младих, култури и креативности говорили су Јелена Милановић, председнца Јазас-а Крагујевац и Бранко Ратковић, представник удружења „Интерактив“. На тему запошљавања младих у Крагујевцу говорио је Милош Кашиковић, представник Филијале Крагујевац НСЗ.
Локални акциони план (ЛАП) за младе је један од два стратешка документа који Град Крагујевац доноси. Његова израда започета је у јануару ове године, а важиће у периоду од 2015. до 2020. До краја јуна очекује се да документ у потпуности буде готов, а у септембру упућен на усвајање.
„Овај документ је битан из неколико разлога и основ је за позивање за све пројекте који ће се у наредном периоду писати, без обзира ко су финансијери, Град Крагујевац, републичке институције или фондови ЕУ“, рекао је Турковић, помоћник градоначелника.
У односу на попис из 2002. године, када је на територији града било око 38 хиљада младих старости од 15 до 30 година, данас Крагујевац броји за 4 хиљаде мању популацију младих, што јасно указује на демографска кретања. Циљ је, према речима помоћника градоначелника за информисање и унапређење положаја младих, да се израдом плана и системским решавањем питања младих та слика измени.
„Највећи проблеми тренутно су незапосленост, информисаност, социјална и здравствена заштита, мобилност младих, односно могућност да путују. Данашња трибина и велики одзив нам показују да су млади и бројне организације спремни да системски приступе решавању проблема, уз подршку локалне самоуправе“, додао је Обрад Турковић.
ЛАП је веома важан документ, јер све што се тиче младих испланирано је кроз Националну стратегију за младе, која се кроз ЛАП децентрализује на локалне нивое и прилагођава специфичним циљевима и потребама циљних група. Сугестије, предлози и приоритети који су изнети на трибини биће релевантан материјал за израду и дефинисање ЛАП-а.