Za bolje obrazovanje i lakše zapošljavanje studenata sa hendikepom
TRANS2WORK
Beograd | Vest, datum objave: 12. мај 2017.
Prepoznavanje problema i izjednačavanje uslova polazna tačka za bolji položaj studenata sa hendikepom u traženju posla. Neophodna bolja edukacija i informisanost poslodavaca.
Cilj Erazmus+ projekta „Prelazak iz obrazovanja u svet rada studenata sa invaliditetom u Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini - Trans2Work“ jeste stvaranje jednakih mogućnosti studenata sa hendikepom u visokom obrazovanju. “Želimo da identifikujemo potrebe poslodavaca i studenata sa hendikepom i da ih povežemo na pravi način na veb-platformi. Na taj način će studenti sa hendikepom moći da na jednom mestu predstave svoje obrazovanje i radne sposobnosti, a poslodavcima će biti lakše da vide bazu podataka i dobiju adekvatnog radnika“, kaže dr Katarina Kaplarski, dekan Fakulteta digitalnih umetnosti sa Univerziteta Metropolitan. Posrednici u povezivanju biće posebno obučeni mentori, koji će raditi u karijernim centrima na fakultetima.
Uloga mentora biće da razvijaju socijalne, poslovne i komunikativne veštine studenata sa hendikepom, da im pomognu da lakše samostalno pronalaze informacije na internetu i da se na najbolji način predstave poslodavcima. „Mentor prati studente na fakultetu, upoznaje ih sa mogućnostima prakse i zapošljavanja i sarađuje sa Nacionalnom službom za zapošljavanje, udruženjima poslodavaca i nevladinim organizacijama“, objašnjava Danijela Ljubojević, profesor i pedagog na Univerzitetu Metropolitan. Pored ovog univerziteta, u projektu „Trans2work“ učestvuju i univerziteti u Kragujevcu i Novom Sadu.
„Studentima sa invaliditetom potrebno je dostupnije obrazovanje i šansa da dobiju bolji posao“, ističe Milan Janković iz Udruženja studenata sa hendikepom. On dodaje da je veoma važno da poslodavci promene svoja shvatanja i stavove, kao i da budu bolje informisani koji su njihovi benefiti. „Treba primeniti dobre prakse iz zemalja EU, a cilj treba da bude najbolji interes korisnika, u ovom slučaju studenta sa hendikepom. Neophodno je izjednačavanje uslova, jer barijere nisu samo fizičke već su posledice stanja svesti“, kaže Janković. Kao jedno od najznačajnijih rešenja problema u okviru projekta on vidi postavljanje veb-platforme za povezivanje poslodavaca i studenata sa hendikepom.
Nacionalna služba za zapošljavanje kao partner pruža podršku realizaciji ovog projekta i ima značajnu ulogu, zahvaljujući mreži u celoj Srbiji, dobrim kadrovskim i organizacionim kapacitetima, kao i obimnoj bazi podataka u oblasti zapošljavanja.
“Prepoznali smo značaj razmene iskustava sa institucijama u regionu u cilju podrške zapošljavanju osoba sa invaliditetom, kao i važnost saradnje sa visokoškolskim institucijama koje su nam partneri na tržištu rada. Konstantno edukujemo i informišemo poslodavce i promovišemo zapošljavanje osoba sa invaliditetom“, ističe Sandra Skumpija, koordinator projekta u NSZ. U saradnji sa karijernim centrima na univerzitetima plan je da se kreira integrisani model podrške i da se spreči dugoročna nezaposlenost. U okviru projekta Nacionalna služba sprovodi istraživanja o potrebama poslodavaca u vezi sa zapošljavanjem osoba sa hendikepom, a učestvovala je i u izradi priručnika za poslodavce koji planiraju da zaposle ili zapošljavaju osobe sa invaliditetom. Sve projektne aktivnosti beleže se i ažuriraju na sajtu nsz.gov.rs.
Podaci iz aprila ove godine pokazuju da je na evidenciji 15.264 nezaposlenih osoba sa invaliditetom, 39 odsto ima prvi i drugi stepen stručne spreme, a samo 6,3 odsto visoko obarazovanje.
Nosilac projekta “Trans2Work” je Univerzitet Makedonija iz Soluna, a realizuje se u saradnji sa 22 partnera, među kojima su visokoškolske institucije, nevladine organizacije, udruženja poslodavaca i službe za zapošljavanje.