Сајам запошљавања
Топ Џоб 2016
Београд | Вест, датум објаве: 6. април 2016.
У модерном простору „Белекспо“ центра на Новом Београду, 6. и 7. априла 2016. одржава се седми по реду Сајам запошљавања „ТОП ЏОБ 2016“. Организатори сајма су „Белекспо“ и BackUp-events &PR, а пројекат су подржали Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Национална служба за запошљавање и Град Београд. Сајам је свечано отворио заменик директора Националне службе за запошљавање Драган Сикимић, који је том приликом истакао да Национална служба још од првог „Топ џоба“, 2010. године, има веома добру сарадњу са организатором.
„Ефекти сајма прате се од три до шест месеци. Наиме, очекујемо да ће се, као позитиван ефекат одржавања овог сајма, људи запошљавати и у периоду од шест месеци након одржавања сајма. Сајмови су важни јер на њима послодавци могу да стекну први утисак о кандидатима, а они који траже посао могу добити важне информације о послодавцима. Јавни позиви за различите програме запошљавања, које је НСЗ расписала крајем фебруара, још увек су у току. Ове године за подстицање запошљавања опредељено је из буџета две милијарде и осамсто милиона динара, плус 550 милиона за запошљавање особа са инвалидитетом. Ова средства ће сигурно допринети даљем смањењу стопе незапослености у Србији“, нагласио је Сикимић.
Заменик директора НСЗ је подсетио да је 2016. проглашена годином предузетништва, па је 16 милијарди динара намењено развоју конкурентне привреде и унапређењу пословног окружења, приватне иницијативе и предузетничког духа, од чега су 4,4 милијарде бесповратна средства.
„Такође, у току је и пројекат од 6,9 милиона евра, у чему ЕУ учествује са 4,9 милиона евра, а Влада Републике Србије и приватни сектор са по милион евра. Циљ овог пројекта је трансфер технологија, односно повезивање високообразовних институција са приватним сектором, ради задовољења потреба реалне привреде. Паралелно са тим иде и концепт трансфера знања, јер сам трансфер технологија без трансфера знања нема много ефекта. Дакле, у наредном периоду биће доста улагања у запошљавање, и то пре свега кадрова који су везани за информационе технологије, јер како показују истраживања, у скоријој будућности скоро 70 одсто свих послова биће организовано уз коришћење информационе технологије“, казао је Драган Сикимић.
На сајму су присутне компаније: Бол паковања Европа Београд, Купер стандард Србија, Делез Србија, Ђак, Ернест и Јанг, Ecovis Confidas, Greiner и JP Packaging, Амрест, Менпауер, Metro Cash & Carry, Милшпед, Норма група Југоисточна Европа, Новоматик група, ОЗ „Централ“, Прокредит банка, Рајфајзен банка, Силбо, Тризма, Вип мобајл, Винер штедише, Wurth, Zepter International.
Ове компаније траже различите профиле, међу којима су: месар, продавац, пословођа, возач камиона, магационер, продавац у малопродаји, рачуновођа, програмер, оператер у производњи, агент у кол-центру (са знањем страних језика: немачки, холандски, шпански, француски, пољски), практикант у ревизији, царински агент, представник продаје, саветник за продају осигурања и многи други.
У жељи да послодавцима обезбеде квалитетан садржај и укратко представе алате који могу да се користе за унапређење кадрова, организатори сајма организују и ејч-ар (HR) конференцију.
Радно време сајма 6. априла је од 11 до 19 часова, а 7. априла од 10 до 18 часова. Улаз је бесплатан.
Реална привреда запошљава квалитетне кадрове
„Систем образовања у Србији није у стању да прати брз и динамичан развој реалне привреде. Национална служба за запошљавање се труди да овај дисбаланс исправи у мери у којој може, пре свега кроз програме преквалификација и доквалификација, обуке за тржиште рада и обуке за познатног послодаца. Наравно, постоји заинтересованост послодаваца да о свом трошку и у складу са својим потребама обуче незапослене. Ово је веома важно, нарочито за незапослене који су без посла остали јер су индустријске гране у којима су радили данас делимично ослабљене.
Привредни амбијент није свуда у Србији исти. Сигурно је да Београд као велики регионални центар привлачи велики број инвеститора. Желео бих, међутим, као позитиван пример да истакнем Руму, где ускоро неће бити незапослених. Наиме, у ту општину је дошло неколико великих инвеститора који сада фазно напредују и константно траже квалитетну радну снагу. Због ширења производних погона ови инвеститори ће ускоро тражити раднике у ширем окружењу. Слична ситуација је и у Суботици“, рекао је Драган Сикимић окупљеним новинарима.