Шанса за нови почетак
Сајам предузетништва - 8. јуна у Дому омладине
Београд | Вест, датум објаве: 3. јун 2016.
Сајам предузетништва у београдском Дому омладине биће одржан 8. јуна, од 12 до 16 сати, у оквиру програма „Шанса за нови почетак“ Српске асоцијације менаџера (САМ), DNA Communications и Америчке агенције за међународни развој (УСАИД).
Циљ пројекта је да подигне свест о предузетништву у јавности, да подсети, покрене и подржи оне који желе да покрену сопствени бизнис, сами, са члановима својих породица или удружени, а да им пројекат у томе помогне идејама, информацијама, предлозима, препорукама и подршком. Предузетничке идеје грађанима се представљају на сајмовима предузетништва, којих је до сада одржано седам, и то у Нишу, Крушевцу, Суботици, Сомбору, Крагујевцу, Лесковцу и Ужицу, где је забележено велико интересовање грађана.
„Шанса за нови почетак“ је програм за развој предузетништва, који су у новембру прошле године покренули Српска асоцијација менаџера (САМ), DNA Communications и Америчка агенција за међународни развој (УСАИД). У оквиру тог програма осмишљено је око 200 предузетничких иницијатива, које су подељене на четири области: производња, услуге, трговина и пољопривреда, а које пружају основне информације о почетним улагањима. Издате су и две публикације - „Едукативни приручник“ и „База шанси“, брошура у којој су сабране предузетничке иницијативе са основним информацијама о почетним улагањима. Грађани их на сајмовима могу добити бесплатно или их преузети на сајту www.novipocetak.rs.
Тако су, на пример, у области пољопривреде за узгајање ружа потребна почетна улагања од 3.500 евра, за узгајање поврћа у пластенику од 2.000 до 4.000 евра, док је за хељду потребно 1.000 евра почетног улагања. За услужне делатности потребно је нешто мање новца, попут пресвлачења дугмади или нарезивања кључева, израде печата, за које је потребно почетно улагање од 1.000 евра, или оснивање агенције за чување деце или старих особа, за шта је потребно свега пар стотина евра.
Сајмови се организују уз подршку и партнерство са локалним самоуправама и локалним организацијама које промовишу предузетништво, јер је идеја да се људи на једном месту упознају са идејама за покретање посла, али и са локалним организацијама које нуде одређене грантове или неки други вид подстицаја за оснивање малог бизниса.
Неки од партнера пројекта су: Град Београд, Невладина организација „Енека“ из Ниша, Привредна комора Србије, регионалне привредене коморе у Србији, а пројекат су подржали и Министарство привреде, Министарство државне управе и локалне самоуправе, Национална служба за запошљавање и бројне локалне организације које се баве развојем предузетништва.