Рукотворинама до посла
Београд | Вест, датум објаве: 17. децембар 2018.
У Кући краља Петра данас је отворена изложба „Рукотворинама до посла“, у организацији „Етно мреже“, коју су свечано отворили директор Националне службе за запошљавање Зоран Мартиновић и председница ГО Савски венац Ирена Вујовић.
Изложба је организована у оквиру програма обука за тржиште рада и радне праксе коју спроводи „Етно мрежа“ уз подршку Националне службе за запошљавање, у циљу подизања знања и вештина за примену традиционалних техника у изради рукотворина. У оквиру овогодишњих програма обука за тржиште рада уговорено је обука за 110 незапослених лица у девет градова и општина широм Србије – у Београду, Краљеву, Новом Пазару, Крагујевцу, Прокупљу, Нишу, Бору, Суботици и Лесковцу.
„Веома смо захвални за ову врсту подршке коју имамо од Националне службе за запошљавање“, истакла је директорка „Етно мреже“ Виолета Јовановић.
Национална служба за запошљавање сваке године организује обуке за незапослена лица и то у занимањима која могу обезбедити подизање њихових знања и вештина и брже запошљавање.
„Обуке су краткотрајне, али изузетно корисне и велики број лица која их заврше могу себи обезбедити посао или започети самостални бизнис.
Ове године смо укључили велики број незапослених, широм Србије, у различите врсте обука, за сва занимања која су на тржишту рада дефицитарна. Све чешће добијамо сазнања да послодавци не могу да пронађу одговарајућу радну снагу, односно да нема радника са траженим знањима, вештинама, способностима. Кроз обуке ми помажемо да се премосте ови проблеми, на којима треба да ради и образовни систем у сарадњи са привредом. На тај начин би се људи врло брзо из процеса образовања укључивали у процес рада, што нам је свима заједнички циљ.
Захваљујем се свима који су били партнери на овом нашем програму. Са оваквим програмима ћемо наставити и наредне године. Посебно желим да истакнем да су жене наша циљна група коју планирамо да укључимо у разне програме и мере запошљавања, а ово је један од видљивих програма који укључује жене“, рекао је Мартиновић.
На данашњој изложби промовисани су радови које праве полазнице обуке у Београду. Обуку је завршило укупно 18 лица, а изложба је истакла у први план технике које су савладале и које су део новогодишњих поклона „Етно мреже“.
Са изложбе је послата порука да се сви укључимо у програм одговорне куповине и на тај начин постанемо део иницијативе „1.000 жена“, која има за циљ обезбеђивање прихода за жене које су укључене у програм обуке.
„Општина се труди да што више оснажи жене и да имамо што квалитетније програме како би оне биле конкурентније на тржишту рада. Имате прилику да видите радове на којима су чланице радиле у протеклих месец дана. То је за резултат дало овако лепе производе, а општина ће се трудити да увек буде добар партнер“, поручила је Ирена Вујовић, председница ГО Савки венац.
Обуке помажу женама да своје вештине унапреде, да из аматера израсту у професионалце и да на основу стечених вештина направе производ који су способне да пласирају на тржиште, продају и остваре приход.
Догађају је присуствовала и чланица Градског већа и Савета за родну равноправност Града Београда Елена Билић.