Podrška EU u oblasti zapošljavanja
Rezultati ostvareni u 2016. godini
Beograd | Vest, datum objave: 2. фебруар 2017.
Prema poslednjim podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, na evidenciji nezaposlenih nalazi se oko 700 hiljada ljudi, ali postoji pozitivan trend smanjenja nezaposlenosti, čija je stopa u trećem kvartalu 2016. godine iznosila 13,8 procenata.
Nacionalna služba za zapošljavanje nastoji da merama aktivne politike zapošljavanja procenat nezaposlenosti svede na najmanju meru i ulaže znatna sredstva u različite programe kojima pomaže nezaposlenima da unaprede svoje veštine i znanja u skladu sa potrebama tržišta rada i postanu što konkurentnija radna snaga. Veliku pomoć NSZ dobija i od Evropske unije, koristeći raspoložive fondove za oblast zapošljavanja. Jedan od projekata koji već gotovo dve godine pomaže unapređenju aktivne politike zapošljavanja je i “EU pomoć teže zapošljivim grupama”. Projekat je usmeren ka kategorijama kojima je posebno teško da pronađu posao, kao što su mladi, osobe bez ili sa niskim kvalifikacijama, dugoročno nezaposleni, Romi, itd.
U godini za nama NSZ je kroz projekat nastavila da primenjuje mere koje su započete u 2015. godini, ali je uvela i neke nove, takođe zahvaljujući sredstvima Evropske unije. Prema postavljenim planovima, u prostorijama lokalnih samouprava i u filijalama NSZ širom Srbije otvoreno je 60 novih klubova za traženje posla, 20 centara za karijerno savetovanje i 80 samouslužnih radnih stanica. Koliko je ova vrsta pomoći značajna nezaposlenima, govori podatak da su obuke koje se organizuju u klubovima, a na kojima nezaposleni stiču veštine neophodne prilikom konkurisanja za posao, uvek popunjene do poslednjeg mesta, a 22,6% lica koja su prošla obuke se nakon toga i zaposlilo. Istovremeno, otvaranjem novih jedinica za podršku nezaposlenima omogućeno je otvaranje 50 novih radnih mesta.
Tokom prošle godine bio je raspisan i javni poziv za program pripravnika, koji je istekao u septembru. U ovom programu učestvovali su poslodavci iz ruralnih područja koji su bili zainteresovani za zapošljavanje radnika sa evidencije NSZ u ovim oblastima. Potpisano je 198 ugovora sa poslodavcima za angažovanje 264 lica. Implementacija programa pripravnika biće nastavljena i u ovoj godini, do isteka ugovora zaposlenim radnicima.
Nacionalna služba je ponudila i jednu potpuno novu uslugu nezaposlenima, ovoga puta i onima koji nisu na evidenciji – “Karavani zapošljavanja”. Uz pomoć projekta nabavljena su vozila i opremljeni mobilni timovi u filijalama NSZ koji su obilazili teško pristupačne delove Srbije, informisali stanovništvo o uslugama koje pruža NSZ i pomagali im da se prijave na evidenciju nezaposlenih i na taj način dobiju mogućnost da ostvare pravo na pomoć i podršku. Mobilni timovi realizovali su 128 karavana, u okviru kojih je 445 lica uvedeno u evidenciju NSZ, a program će biti nastavljen i u ovoj godini.
Jedna od mera koja privlači najviše pažnje nezaposlenih su različite obuke kojima se stiču nova znanja i veštine. NSZ već godinama organizuje takve obuke, a u 2016. počeo je novi ciklus obuka prema potrebama tržišta rada. Na osnovu analiza lokalnih tržišta rada i njihovih potreba napravljeni su planovi za sprovođenje obuka, a za izvođače je raspisan tender na osnovu koga su odabrani najbolji ponuđači, koji će do kraja ove godine sprovesti dva ciklusa obuka. Obuke se sprovode na teritoriji cele Srbije, obuhvataju 31 filijalu NSZ, a odnose se na profile zanimanja iz sledećih oblasti:
- poljoprivreda, proizvodnja i prerada hrane - pekar, mesar, poslastičar, itd.
- ekonomija, administracija, trgovina i ugostiteljstvo - poslovni sekretar, knjigovođa, kuvar, prodavac, itd.
- zdravstvo, socijalna zaštita i lične usluge - frizer, kozmetičar, negovateljica, gerontodomaćica, itd.
- strani jezici, osnovna informatička obuke - ECDL i specijalističke informatičke obuke.
U planiranju i sprovođenju većine pomenutih aktivnosti u okviru projekta “EU pomoć teže zapošljivim grupama” Nacionalnoj službi za zapošljavanje podršku pružaju i stručnjaci Projekta tehničke pomoći za upravljanje direktnim grantom, koji takođe finansira Evropska unija. Oni su tokom protekle godine pomogli pripremu i realizaciju tendera za usluge revizije, dizajniranje i štampanje promotivnog materijala, kao i nabavku opreme za karavane zapošljavanja. Najveći izazov u prethodnoj godini bila je priprema i sprovođenje tenderske procedure za izvođače obuka prema potrebama tržišta rada, što je takođe uspešno završeno. Istovremeno, stručnjaci Projekta tehničke pomoći kontinuirano obučavaju predstavnike Nacionalne službe za zapošljavanje i Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja za upravljanje fondovima EU u budućnosti.