Програм прекограничне сарадње Србије и Црне Горе
Рециклажом текстила до одрживих решења
Ужице | Вест, датум објаве: 18. децембар 2014.
У оквиру Програма прекограничне сарадње Србија - Црна Гора, од априла 2014. године спроводи се пројекат „Рециклажом текстила до одрживих решења“, који финансира Европска унија. Носилац пројекта је УГ „Женски центар“ из Ужица, а партнерске организације су УГ СОС телефон за жене и дјецу жртве насиља, Регионална развојна агенција „Златибор“, Национална служба за запошљавање - Филијала Ужице и Биро рада Никшић.
Циљ пројекта је допринос стварању услова за запошљавање рањивих група у Србији и Црној Гори, кроз повећање њихове конкурентности, успостављањем система прикупљања, прераде и дистрибуције рециклираног текстила. Планирано је да пројекат траје до јуна 2015. године.
Ужичка филијала НСЗ спровела је велики број активности у вези са предселекцијом кандидаткиња за похађање једномесечне обуке за рад са отпадним текстилом и израду предмета. Водило се рачуна да потенцијалне полазнице буду из неке од категорија теже запошљивих лица (жене са нижим степеном стручне спреме, особе са инвалидитетом, самохране мајке, кориснице социјалне помоћи,...). Током предселекције 35 жена је похађало Тренинг самоефикасности, са циљем подизања нивоа мотивације за учешће у пројектним активностима, али и оспособљавања за активно тражење посла. Након предселекције одабрано је 20 жена које ће похађати обуке за рециклажу текстила. Оне ће стећи нова и унапредити постојећа знања и вештине у области рада са текстилом и на тај начин лакше доћи до посла. Крајњи ефекат пројекта је, између осталог, заснивање радног односа са 10 жена полазница обуке у самом удружењу, док ће остале бити ангажоване у случају повећаног обима посла. Исти ефекти очекују се и у Никшићу, партнерском граду у пројекту.
Рециклажа и поновна употреба текстила су одличан пример како се одрживим приступом управљању сировинама могу побољшати услови живота у локалној заједници. Овај пројекат остварује интерсекторски утицај, како на аспект социјалне заштите, тако и на аспект економског оснаживања угрожених категорија становништва, као и на сегмент заштите животне средине, што су управо три стуба одрживог развоја у две локалне заједнице, Ужицу и Никшићу, у којима се реализује.