Održan stručni seminar o zapošljavanju korisnika socijalnih pomoći i drugih teže zapošljivih grupa
Razmenjena iskustva sa kolegama iz Austrije
Beograd | Vest, datum objave: 11. март 2020.
Nacionalna služba za zapošljavanje u saradnji sa Kancelarijom atašea za socijalna pitanja, zdravlje, negu i zaštitu potrošača Republike Austrije organizovala je u Beogradu stručni seminar „Zapošljavanje korisnika socijalnih pomoći i drugih teže zapošljivih kategorija“.
Cilj je bio, kako je u uvodnom izlaganju naveo i direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Zoran Martinović, da se razmene pozitivna iskustva i dobre prakse između Austrije i Srbije kada su u pitanju korisnici novčane socijalne pomoći i teže zapošljive kategorije i predstave mere koje se preduzimaju u cilju njihove motivacije i obezbeđivanja radne integracije.
Na skupu kome je prisustvovao i Petar Jarić, zamenik drektora NSZ, Martinović se zahvalio Ambasadi Austrije i Austrijskoj agenciji za zapošljavanje (AMS) na dosadašnjoj uspešnoj saradnji i što su se njihovi eksperti odazvali da prenesu svoja iskustva iz rada sa korisnicima socijalne pomoći. Istakao je da Austrija ima jednu od najbolje organizovanih agencija za zapošljavanje u Evropi.
„Nažalost, mi ne možemo da se merimo sa tom vrstom organizacione strukture i pre svega finansijske podrške koju oni pružaju svojim licima koja traže posao. Ali svakako da postoji mogućnost da nešto i preuzmemo, odnosno sagledamo i uvedemo u naše mere aktivne politike zapošljavanja. Njihov model se može primeniti u svim razvijenim evropskim zemljama, a mi možemo biti izuzetno zadovoljni što imamo priliku da od njihovih predstavnika čujemo kako oni rade i koji su to principi na kojima počiva njihova saradnja sa licima koja traže zaposlenje“, rekao je Martinović.
On je naveo da se na evidenciji NSZ trenutno nalazi oko 60.000 korisnika novčane socijalne pomoći. U pitanju su, kako je naveo, lica koja su sposobna za rad ali su bez jakog motiva da traže posao, odnosno da se uključe u mere aktivne politike zapošljavanja. O tome, prema rečima Martinovića, najbolje svedoči podatak da je 90 odsto njih dugoročno nezaposleno i da im taj status verovatno odgovara kako bi ostvarivali neke druge benefite, koji su često veći u odnosu na zaradu koju bi mogli da ostvaruju ako bi se zaposlili. Pored toga, 60 odsto ovih lica je bez ikakvih kvalifikacija ili sa kvalifikacijama koje nisu tražene na tržištu rada.
Ataše za socijalna pitanja, zdravlje, negu i zaštitu potrošača Republike Austrije Oliver Hiler istakao je da je tema zapošljavanja korisnika socijalne pomoći i drugih teže zapošljivih kategorija jako važna i zahteva veliki trud. Naveo je da je 80-ih i 90-ih godina i austrijsko društvo postalo svesno da su neophodne aktivne mere kako bi se ovi ljudi, koji možda baš i nisu uvek voljni da se vrate na tržište rada, animirali.
„Vrlo je važno da uvek stvaramo nove mogućnosti za integraciju ovih ljudi i da je sam kontakt sa njima i način na koji im se obraćamo i kako ih gledamo u suštini najbitniji“, naglasio je Hiler, dodajući da će i predstavnicima austrijske Agencije za zapošljavanje biti interesantno i korisno da čuju iskustva srpskih kolega sa terena o kontaktima sa korisnicima socijalne pomoći i nastojanjima da se uključe u mere aktivne politike zapošljavanja.
U okviru stručnog seminara održana su dva panela: „Integracija korisnika novčane socijalne pomoći na tržište rada“ i „Podrška zapošljavanju teže zapošljivih grupa“. Učesnici prvog panela bili su: Gerald Mozer, direktor Filijale Službe za zapošljavanje 10. okruga Grada Beča, Jasmina Šantić iz Sektora NSZ za podršku zapošljavanju, načelnici odeljenja za posredovanje u zapošljavanju i planiranju karijere iz filijala NSZ u Kruševcu i Vranju, Suzana Mladenović i Silvana Gavrilović. Moderator je bila Tanja Bjelobrk, rukovodilac službe Stari grad i Savski venac Filijale za grad Beograd. Učesnici drugog panela bili su Martin Kajnc iz Službe za zapošljavanje u Beču, Nada Soković i Tanja Ilić iz Sektora za podršku zapošljavanju NSZ i Svjetlana Nešić, načelnica Odeljenja za programe zapošljavanja, preduzetništvo i obrazovanje i obuke Filijale Sombor. Moderator je bila Biljana Jelenković Paspalj, načelnik Odeljenja za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom u Sektoru za podršku zapošljavanju NSZ.
Nakon panela učesnici seminara iskoristili su priliku da postave pitanja panelistima, ali i da iznesu svoja iskustva u kontaktima sa primaocima socijalne pomoći i pripadnicima drugih teže zapošljivih grupa. Očekuje se da će se od onog što se korisno čulo na seminaru i na bazi novih saznanja kreirati buduće politike zapošljavanja prema navedenim kategorijama nezaposlenih lica.