Улога пројектних менаџера у управљању ИТ пројектима
Пројектни менаџер – занимање будућности
Београд | Вест, датум објаве: 8. новембар 2017.
На Факултету за пројектни и иновациони менаџмент у току су Дани пројектног менаџмента, у оквиру којих је одржан округли сто „Улога пројектног менаџера у управљању ИТ пројектима“. Скупу су присуствовали представници познатих ИТ комапанија, факултета и привредних и друштвених организација које се баве ИТ пројектима.
Расправу је отворио проф. др Петар Јовановић, дугогодишњи декан ФОН-а и оснивач Југословенског удружења за управљање пројектима. Он је нагласио да је садашње Удружење за управљање пројектима Србије, које је произашло из Југословенског удружења, организатор сличних манифестација, са циљем да се потенцира значај и улога пројектних менаџера, што је препознато и у целом свету.
„Потребна је сертификација пројектних менаџера, на чему тренутно раде само два удружења у свету. Пројектни менаџери су неопходни, али се у Србији још увек не препознаје потреба за њима. Такође, потребно је у већој мери радити на образовању за овај профил занимања“, рекао је Јовановић.
У наставку је говорио Игор Брнабић, директор фирме „Асеко“ (Asecco), једне од највећих ИТ компанија која се бави производњом софтвера у Србији и тренутно запошљава око 25 пројектних менаџера. Конкурси за ове позиције су отворени током целе године
„Често улогу пројектних менаџера преузимају тим-лидери, због недостатка одговарајућег кадра. Такође, неопходно је проћи одговарајућу обуку да би се схватило шта је пројект менаџмент и колико је важна његова улога, јер од њега зависи да ли ће цео пројекат бити успешан или не. Осим професионалних захтева, ова позиција захтева и одређене лидерске вештине“, истакао је Брнабић.
О значају улоге пројектног менаџера говорили су и представници великих ИТ комапанија, дистрибутери ИТ опреме, софтвера, представници факултета и удружења која се баве информационим технологијама. Наглашена је и потреба увођења оваквих смерова у нашим образовним установама, односно прилагађавања наставних програма реалним приликама и потребама тржишта рада.
Никола Марковић, председник Друштва за информатику Србије, истакао је да информатичко тржиште код нас оживљава, те нам предстоји интензивнија дигитализација, што је подржала и Влада Србије.
„Нове технологије је немогуће примењивати без наглашене улоге пројектног менаџера. Ми имамо мањак кадрова у овој области, недостају нам квалитет и ефективност, а недовољно користимо и софтвере које већ имамо“, додао је Марковић.
Афирмација занимања пројектни менаџер свакако треба да допринесе порасту квалитета и ефикасности развоја информационих система у нашој земљи.
У Европској унији ће у наредних 5 година недостајати 900.000 ИТ стручњака различитих профила. У Србији већ данас недостаје 15.000 - 20.000. У складу са тим државни органи су покренули велику акцију за побољшање система образовања у ИТ области.