Повећање запослености младих
Професионалне обуке и праксе на послу
Краљево | Вест, датум објаве: 8. новембар 2016.
Немачка организација Help - Hilfe zur Selbsthilfe у сарадњи са краљевачком филијалом Националне службе за запошљавање, Регионалном агенцијом за просторни и економски развој Рашког и Моравичког округа и средњим стручним школама, уз подршку локалне самоуправе, реализовала је стручне обуке и праксу за 20 практиканата.
Шестомесечна пракса је реализована код послодаваца, уз менторинг наставника практичне наставе из средњих стручних школа. Филијала Краљево имала је задатак да информише и одабере кандидате.
Циљ пилот-активности „Повећање запошљивости младих кроз професионалне обуке и праксу на послу“, у оквиру пројекта „Смањење сиромаштва и унапређење могућности запошљавања маргинализованих и угрожених група становништва са фокусом на Ромкиње у Србији“, јесте унапређење знања и вештина младих и незапослених и повећање могућности њиховог запошљавања.
Координаторка пројекта Ана Молнар и градоначелник Краљева Предраг Терзић уручили су 2. новембра уговоре послодавцима за запошљавање 13 младих незапослених који су похађали стручне обуке и праксу од маја до октобра ове године. Након уручења уговора организован је округли сто, на којем су размењена искустава релевантних актера на тему запошљавања младих кроз праксу.
Пројекат спроводи немачка организација Help-Hilfe zur Selbsthilfe, а финансира Шведска агенција за међународну развојну сарадњу - СИДА. Укупна вредност пројекта је 1,8 милиона евра и реализује се од маја 2014. до августа 2017. године.
Послодавци ће добити помоћ у опреми у вредности од 3.000 евра по запосленом. Локална самоуправа суфинансира 20 одсто од вредности опреме, а месечна примања запослених не могу бити испод законом гарантоване минималне зараде.
„Значајно је што је Хелп одлучио да Краљеву помогне у решавању највећег проблема - незапослености младих људи. Највећи број младих људи нема радно искуство, због чега изостаје и жеља послодаваца да их запосле, а учесници пројекта су ове младе људе обучили“, рекао је градоначелник Краљева Предраг Терзић, напомињући да се ради исључиво о приватним предузећима, која су у овом програму нашла свој интерес, док су млади људи задовољни због могућности која им је пружена.
Циљ пројекта је интеграција маргинализованих Рома и других социјално угрожених група и смањење сиромаштва. Посебан циљ је да се омогући Ромима, а посебно Ромкињама и младим људима, као и другим угроженим групама становништва, лакши приступ тржишту рада.